Erkekler neden sabah ereksiyonu olur?

Erkekler neden sabah ereksiyonu olur, erkeklerde sabah ereksiyonu nedir??

Sabahları ereksiyonla uyanmak, tüm sağlıklı erkeklerin sabah uyandığında cinsel organında oluşan sertleşme ve dikleşme durumudur. Tıp uzmanları sabah sertleşmesi durumunun gece boyunca birkaç defa yaşanan bir dizi erekte olma halinin sonucu olduğunu belirlemişlerdir.

Erkeklerin sabah ereksiyonu neden olur?

Sabah uyarılmalarının erkeğin uykuda gördüğü cinsel içerikli rüyalardan tahrik olması sanılsa da bu durumun asıl sebebi aslında zihinsel değil, tamamen biyolojik etmenlerdir.

erkek-sabah-ereksiyonu
erkek-sabah-ereksiyonu

Biz erkekler için çoğu zaman odadan çıkmaya engel olan, yatakta inmesini beklemekten başka çare yok dedirten, topluca yatılan bir odada uyuyorsak yüzüstü yatmak zorunda bırakan gece ereksiyonu veya sabah sertleşmesi olarak adlandırılan normal ve fizyolojik olarak sağlıklı durumun sebepleri şunlardır;

İdrar torbasının dolması :

Dolu idrar torbası erkeğin uyku sırasında altına idrar yapmasını önleyen bir mekanizmadır. Gece boyunca idrar üreten erkeğin idrar torbası dolar. İdrar doldukça penis tıkanır ve bu da penisin sertleşmesine neden olur. İdrar boşaltma sonucunda şişlik iner…

REM uykusu (rapid eye movement) sırasındaki beyin fonksiyonları :

Erkekte sabah ereksiyonları, tıpkı kadınlardaki klitoral ereksiyonlar gibi uykunun REM süreci ile ilgilidir. Bu aşamada beyin vücudu düzene sokmak amacı ile beyin kimyasalları olan ve vücudun ürettiği hormonlar olan nörotransmitter denilen, nöronlar arasında ya da nöron ile hücreler arasında iletişimi sağlayan hormon salımını durdurur ve bedenin rüyada görülen hareketleri yapmasını engeller. Temel olarak vücuttaki nörotransmitter maddeler; Uyarıcı (eksite edici) ve önleyici (inhibe edici) maddeler olarak iki gruba ayrılırlar.

Ereksiyon kontrolüne yarayan nöroepinefrin nörotransmitteri, penise giden kan akışını azaltarak, erkek cinsel organındaki kan damarlarında büzüşmeye (Vazokonstriksiyon) neden olur ve ereksiyonu inhibe edici (engelleyici) bir rol oynar.  Ancak REM uykusuna girdikçe, nöroepinefrin salgısı azalır ve testosteron hormonu değişiklikleri başlar. Bu da  peniste damar genişlemesine (vazodilasyon) veya damarlardaki kanın akış hızının artmasına ve sonuç olarak da ereksiyonun meydana gelmesine neden olur. Bu sebeple sabahları ereksiyon halinde uyanmak cinsel fonksiyonları sağlıklı bir şekilde arttıran bir durum olup, erkekler neden sabah sevişmek ister sorusunun başlıca cevabını oluşturur.

Kadınlarda sabah ereksiyonu olmaz ama tıpkı erkeklerde olduğu gibi kadınların uterusunda da gece boyunca hormonlara bağlı olarak gelişen kasılmalar ve gevşemeler erkeklerde olduğu gibi ereksiyon yaratmasa da, kadınların sabah uyandıklarında tuvalete gitme ihtiyacı duymaları da bu hormonol salgılar ve değişimler sebebiyledir.

İşte size bu konuda hazırlanmış eğitici bir video (kaynak İngilizce olup, bu erkeklere özel durumların ingilizcedeki karşılığı morning wood olarak tanımlanır ve site olarak biz de Türkçesini en yakın zamanda yayınlamayı isteriz)

Sabah ereksiyonu neden olmaz?

Genç erkekler daha sık sabah ereksiyonu yaşarken, erkeğin yaşı ilerledikçe sabah ereksiyonu sıklığı azalır. Bazı bilimsel incelemeler; Yaş ile birlikte sabah ereksiyonu azalması ile birlikte penis sertlik oranı ve ereksiyon süresinin azaldığı sonucunu elde etmiş bulunmakta.

Ancak sabah ereksiyonlarının sıklığının azalması veya bazen olmaması, ciddi bir sağlık sorunu olduğu anlamına gelmez. Çünkü bunun değişik ve çeşitli fiziksel nedenleri olabilir. Örneğin testoteron hormonunun düşmesi veya aşırı dalgalanması… Sabah uyarılması için en önemli faktör gece uykusu kalitesi ve süresidir. Kalitesiz uyku ve yetersiz uyku doğal olarak sabahları uyarılmayı da etkiler. Ama artık sık olmuyorsa veya önemsenecek derecede farklılıklar varsa bu durumu doktora danışmanın zamanı gelmiş demektir. O halde üroloji uzmanı doktor ve bevliye doktoru size yardımcı olacaktır.

Sabah ereksiyonu nasıl geçer?

sabah-ereksiyonu-nasil-gecer
sabah-ereksiyonu-nasil-gecer

Normalde kendiliğinden geçen bu durum, öncelikle tuvalete gitme ile sona erer. Çünkü yukarıda anlattığımız gibi dolan idrar torbası boşaldıktan sonra kalkık penis, iner.  Fakat idrar ihtiyacı yoksa ve bir türlü sertleşme hali sona erdirilemiyorsa (nasılsa geçer ama farzediniz ki acele olarak insan içine çıkacaksınız, işe veya okula gideceksiniz, anne babanızın görmesinden utanıyorsunuz, kız kardeşinizin görmesini istemiyorsunuz vs. nedenler) bu durumda size tavsiyemiz soğuk kompres yapmak, soğuk su tutmak, dikkatinizi ciddi işlere odaklamak ve hatta komik gelebilir ama zıplamak… Sonuç olarak zihinsel veya psikolojik bir durum değil, fizyolojik bir gerçek ile karşı karşıyasınız. Doğanın bir kuralı olan bu durumun çözümü de yine fiziksel bir hareket olmalıdır diye düşünebilirsiniz. (Kabalaşmadan ve ayıp kelimeler kullanmadan çözüm önerilerinizi aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz)

Erkekler neden sabah ereksiyonu olur? hakkındaki yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz. Orijinal yazı: http://www.bayefendi.com/erkekler-neden-sabah-ereksiyonu-olur/


Bugün: 23-Apr-2018 01:20:13
Dünya saati: 22-04-18 22:20:13
Yazının yazıldığı tarih ve gün : 13/03/2016Pazar

Arananlar ve bulunanlar:

YORUMLAR-SORULAR-CEVAPLAR

  • Utangaç

    bu erkekler için çok faydalı makale ile ne büyük bir iyilik yaptığınızın farkında mısınız bilmem ama sayenizde sabah olmasın da bu rezillikten utançtan nasıl kimseye göstermeden kurtulurum diye merak ediyordum ki cevabını vermişsiniz. Varolun, sağolun…
    Sabahları çişimi yapsam inecek ama kalkık halde koridorda köşe kapmaca işi bitip de tuvalete varınca da iş bitmiyor. Bu sefer kalkık şeyle klozeti nasıl tutturacağım sorusu çıkıyor karşıma. Öneriniz olan soğuk su tutma çözümü müthiş işe yaradı gerçekten. Çok teşekkür ediyorum 16 yaşında genç bir kardeşiniz olarak… Sürekli takip edeceğim sizi artık hergün.

  • azıtık adam

    Abicim ergenlikten sonra okula geç kalmama ve şimdi ise her sabah işe geç kalmama neden olan ama dediğiniz gibi erkeğin tabiatında olan bu normal durum karşısında yapılabilecekleri öğrenmemiz iyi oldu. Şu soğuk meselesi çok işe yaradı inanın ki ne kadar teşekkür etsem azdır. Yataktan çıkıp wc ye gidene kadar birisi görecek diye korkuyordum. Soğuk meselesini ise özür dilerim ama soğuk duvara dayayıp indirerek çözümledim desem gülersiniz belki de ama hakikat bu 🙂 Size minnetarım bayefendi…

Leave a Comment