Akıl İnsanı Tutsak Olmamalı

Akıl İnsanı Tutsak Olmamalı

Fikir üreten insanlar her dönem farklı olarak kabul edilmiş ve yaşamları ve yarattıkları farklı fikirlerle çoğu zaman ilk zamanlarda tepki almışlardır.

Herkesin bildiği bir örnek ile anlatmak gerekirse Galileo dünya yuvarlaktır dediğinde, dünyanın düz ve hatta bir boğanın boynuzu üzerinde olduğu düşüncesine sahip olanlar tarafından tepki almış ve söylediğini gerçeklikten uzak görebilmek onu susturabilmek için türlü yöntemlere baş vurmuşlardır.

Farklı fikirlere sahip olmak aslında günümüze ulaşan bir çok teknolojik ve hayatı kolaylaştıran araç bu fikirlerin doğrultusunda geliştirilmiş ve bir çok şeyin hayatımızı kolaylaştırmasını sağlamıştır.

Bu konuda sizlere Halley örneğini de verebiliriz. Sevgili Halley sadece gözlemlediği bir yıldızın hareketlerini yaptığı matematiksel hesaplamalar ile dünyayı ne kadar sürede bir ziyaret edeceği konusunda bizleri bilgi sahibi kılarak kuyruklu yıldız adını vermiştir. Ayrıca bununla kalmayıp harita konusunda yaptığı büyük çalışmalarla bilinen ilk haritacılardan biri olarak da tarihe geçmiştir.

Akıl İnsanı Tutsak Olmamalı dır bunun en önemli ispatı ise günümüz insanlarının tutsaklıkları dolayısı ile akıldan uzaklaşıyor olmaları ve aynen eski dönemlerdeki gibi akıl insanlarının tutsak edilme eylemlerinin artarak devam ediyor olmasıdır.

Bu konu ile ilgili biraz daha derine inmek gerekirse tutsaklık olarak algılanan şeyin sadece fikirlerinden ötürü hapishanelere atılan insanları ele almamalı. Akıl insanın en değerli yetisi olması dolayısı ile bilgi sunan ve farklı oldukları için tutsak edildiği ortamlarda bu duruma göz yuman yada her hangi bir eylemde bulunmayan insanların da aslında ne kadar tutsak olduğunu anlamak bu kadar da zor değil.

akilinsani2

Bizlere akıl insanlarının sundukları imkanlar ile bilgi vermeyi amaçlayan Televizyon gibi buluşların içerisinde tutsak etme zihniyeti olan insanlar tarafından sundukları bakış açısı ile aslında her birey fiziksel olarak olmasa da daha aciz biçimde hiç ömrün sonuna kadar hiç bitmeyen bir tutsaklık içerisinde ölüp gitmekte.

Tutsaklıktan kurtulmanın en basit yöntemlerinden biri ise söyleneni duyabilmektir. Size verilmek istenenleri anlayabilirseniz ondan kurtulmanız da bir o kadar kolay olacak, belki aslında hiç yapmamanız gereken işleri yaptığınızı,hiç bulunmak istemediğiniz bir yerde yaşadığınızı fark edeceksiniz.

O zaman özgür olan aklınız ile ürettikleriniz hem sizi içsel olarak çok mutlu edecek hem de özgür bir akılla sadece belki yaşamanızın gerekliliği olan amacı çok fazla çaba sarf etmeden bulacaksınız.

Unutmayın dünyayı değiştirenler akıl olarak özgür olan insanlardır. Onlara gıpta ederek bakmak ve ben yapamam yerine aslında neyi yapmak istediğinizi hür irade ile bularak ilerlerseniz onlar değil siz olarak içsel mutluluğunuzu yakalamanın verdiği huzurla bir Galileo, Halley yada Asimov olabilirsiniz…

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.