Aspirinin yan etkileri

Yararları kadar zararları da olan aspirinin yan etkileri de bulunmaktadır. Aspirinin başlıca yan etkisi “kanama” lara neden olabilmesidir.

Aspirin erkeklerin % 03,3’ünde, kadınların ise % 02,5’inde kanamaya yol açtığı bilimsel olarak ispatlanmıştır. Sözkonusu kanamalar çoğunlukla mide ve bağırsaklarda meydana gelmekle birlikte bazen yaşamı tehlikeye sokacak kadar ciddi sonuçlar doğurabilmektedir.

Aspirinin sebep olabileceği en önemli ve ölümcül kanama beyin kanamasıdır. Bilinçsiz Aspirin nedeniyle meydana gelebilecek kanama riski en fazla olanlar ise daha önce ülser ya da kanama geçirenler, 60 yaşının üzerindekiler, yüksek doz ilaç kullananlar, aspirin ile beraber kortizon ya da ek kan sulandırıcı ilaçları kullanan kişilerdir. Bunlar aspirinin zararlı olabileceği durumlardır. Bu nedenle doktor tavsiyesi dışında aspirin dahi kullanmak yanlış bir eğilimdir.

Aspirinin kanamaya neden olabilecek yan etkisi enterik kaplı, yani bağırsakta açılır olması düşük dozda alınması ile önlenemez. Kanama riski fazla olan hastalar aspirin almak zorunda kaldıklarında mide koruyucu tedavi de alınmalıdır.

Öte yandan aspirinin faydaları şöyle özetlenebilir:

Bir asırdan fazla bilinirliği olan ve en çok kullanılan bir ilaç olan aspirin; uzunca bir zamandır ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılmaktaysa da, 40 seneye yakın bir süredir kalp ve damar rahatsızlıklarında önleyici ve koruyucu etkisi sebebiyle insanlar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Fakat her hastalığa iyi gelecek yanılgısıyla bilinçsizce kullanılması da doğru değildir.

Bilimsel incelemeler; Kalp krizi geçirmiş, balon-stent tedavisi geçirmiş ya da koroner by-pass ameliyatı olan insanlarda aspirinin tekerrür eden olayları engellemede faydalı olduğunu tespit etmiştir. Yukarıda saydığımız ve doktor tarafından yasaklanmadığı sürece bu tip hastaların damar hastalığına bağlı ölümlerde %15, öldürücü olmayan kalp krizi ve felç riskinde ise yüzde %33 oranında azalma olduğu tıp otoriteleri tarafından yapılan araştırmalar ile belirlenmiştir.

YORUMLAR-SORULAR-CEVAPLAR

  • asprin hastası

    Asprin aynı zamanda kan dolaşımını düzenlediğinden erkeklerin cinsel hayatında da oldukça yararlı bir ilaç. Aspirin Yan etkileri ile kıyaslama yapıldığında son derece yararlı bir ilaç. Tabi faydaları yanında aşırı kullanımda, doz aşımda her ilaç gibi zararları olacağı da açık olan bir ilaç aspirin…

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.