Babalar gününün doğuşu

Babalar gününün doğuşu hikayesi nedir, Babalar gününün tarihi ne zaman olarak belirlenmiştir? Kısacası Erkekler için en baba günün tarihçesi nasıldır?

Kimine göre ailenin sembolü, çocuklara göre erkeğin simgesi, kadına göre evin direği olan adam konusuna değinmeksizin öncelikle belirtelim ki bu yıl (2016) babalar günü her sene olduğu gibi haziran ayının 3.haftasına denk gelen 19 Haziran 2016 Pazar günü olup, bu bahaneyle tüm babaların bu özel gününü kutluyor, tüm okuyucularımızı tarihin ve babanın önemi ve değerini hatırlatır, babalarına uygun gördükleri hediye, yazı, şiir ve mesajlar ile babalarının değerini bilmeleri ve bunu onlara hatırlatmaları konusundaki hassasiyetlerine katıldığımızı belirtiyoruz.

Babalar günü nasıl doğdu?

Bazı tarihçilere göre, Babalar Günü’nün Antik Roma’da bile kutlandığı iddia edilse de, ancak baskın görüşteki kaynaklara göre Anneler günü kadar eski olmasa da 2010 yılından beri kutlanan Babalar Günü’nün de uzun bir geçmişi var.

Her sene de Haziran ayının 3 cü Pazar gününde kutlanan Babalar gününün tarihçesi için iki değişik hikaye bulunmaktadır.

Bazı tarih araştırmacıları tarih belirtmezken Babalar Günü’nün Amerika’nın Batı Virginia yöresinde doğduğunu savunuyor. Bu araştırmacılara göre John Dowdy’nin annesi öldükten sonra onun yerini alan babası için böyle bir günün kutlanmasını istediğini söylüyor.

Bazı araştırmacılar ise 1910 yılında Washington’daki John Bruce Dodd’un 6. Çocuğunun doğumu sırasında hayatını kaybeden annesinin ardından hayatını çocuklarına adayan babası William Smart’a özel bir gün armağan etmek amacıyla bu fikri ortaya attığını belirtiyorlar.

Küçük yaşta annesini kaybeden Dodd’u ve beş kardeşini, babaları William Jackson Smart büyütmüş. Babasının bir yandan çiftlikte çalışıp öte yandan altı çocuğa bakmasının zorluklarını farkeden Dodd, anneler günü kutlanırken babalar gününün olmayışını büyük bir haksızlık olarak nitelendirmiş. Hemen babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın babalar günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış. Ama bu çalışmalar bir sonraki yılın 19 Mayıs’ına kadar sürmüş.

Başrol kahramanlarının isimlerinin değiştiği bir diğer paralel görüşe göre ise; Babalar günü fikri 1909’da Washington’da yaşayan ve Anneler Günü’nden ilham alan Sonoro Smat Dodd tarafından ortaya atıldı. Sonoro Dodd’un babası Wılliam Smart bir Amerikan İç Savaşı gazisi idi.Eşi, altıncı çocuklarını doğururken vefat etmişti. Wılliam Smart hem yeni doğmuş bebeğini hem de diğer beş çocuğunu kendi başına Washington’un doğusundaki çiftlikte yetiştirdi.Sonora büyüdüğü zaman babasının ne kadar büyük bir fedakarlık yaptığını fark edip babası için özel bir gün düzenlemek istedi. Ve babası Haziran’da doğduğu için ilk Babalar Günü’nün Washington Spokane’de 19 Haziran 1910’da kutladı.

Hangi tarihçe doğrudur tarihsel ve bilimsel olarak bilemiyoruz ama sonuç olarak Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910’da Washington eyaletinin Spokane kentinde kutlanmıştır. Bu tarihten sonra ABD’nin diğer eyaletlerine yayılmıştır. Ancak Babalar Günü resmi olarak 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge’in desteğiyle kutlandı. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazar gününün Babalar günü olarak kutlayacağını açıklayan bir bildiri yayınladı. 1972 senesinde ise dönemin ABD başkanı Richard Nixon tarafından resmi tatil olarak ilan edilmiştir.

Peki babalar günü kutlamak günah mı?

Bazı Hristiyanlar (Katolikler) Babalar Günü olarak daha farklı bir tarihi kutlarlar. Onlar bu kutlamaya dini yönden bakarak peygamberleri Hz.İsa’nın babası anısına, Mart ayının 19. gününü St. Joseph Günü adıyla babalarına hediye etmektedirler.  Ancak dünyadaki çoğu ülkede bu kutlama dini özellikten çıkmış, evrensel bir kutlamaya dönüşmüştür. Bu nedenle İslam’da da babalar günü kutlamanın günah olması gibi bir düşünce kendisine yer bulamamıştır. Sonuç olarak Müslüman kişilerin, babalarını hatırladıkları, onları sevgiyle andıkları böyle güzel bir düşüncenin ürünü olan günü kutlamalarında dinen sakınca bulunmadığından haram, mekruh veya günah olduğu da söylenemez. Bu nedenle hayattaysa bizzat kutlayarak, eğer öldüyse mezarını (kabrini) ziyaret ederek ona dua etmenin İslam’a aykırı bir yönü bulunmamaktadır.

 

YORUMLAR-SORULAR-CEVAPLAR

  • 3 çocuk babası

    Biri kız 2 tanesi erkek 3 çocuğum var, bu gece yatmadan babalar günümü kutladılar, hediyeler almışlar. Ama en büyük armağan birlikte yazdıkları şiir ve beste idi. Bu arada büyük oğlum bana cep telefonundan öyle duygusal bir mesaj atmış ki tüm babalar ile paylaşmak istedim. Diyor ki; Babacım belki biz seni anlayamıyoruz, ama senin hep bizi anladığını, anlayışla karşıladığını biliyoruz. Olur da biz baba olursak seni daha iyi anlayacağımızı da biliyoruz ama o tarihe kadar sen babalığın, biz de evlatlığın tadını çıkaracağız…

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.