Bilgisayar Klavyesinde Şapka İşareti

Bilgisayar Klavyesinde Şapka İşareti

Türkçe de dil kuralları içerisindeki yeri tartışma konusu olan şapka işaretinin önemini sanırım hepimiz çok iyi biliyoruz. Düzeltme işaretlerinden biri olan şapka işareti, büyüklerimizin tarafından Türkçeyi daha etkin ve anlaşılır biçimde kullanmasını sağlayan çok önemli bir işaretti. Her ne sebeptense Türk dil kurumu tarafından 2014 yılında kullanımı yasaklanan bu güzel ve zarif işaret hayatımızı olabildiğince kolaylaştırırken bir anda kavramlarımızı kargaşa içerisine düşürdü.

Konuşulduğu gibi yazıldığı iddia edilen Türkçede şapka işareti dilimizde devam ederken yazıda yaşamımızdan çıktı her ne kadar tekrar girse de yeni nesil tarafından pek de bilinmemekte.

Şapka  İşareti kullanılan Kelimeler;

Özellikle Farsça ve Arapça dillerinden  dilimize dahil olan bazı  kelimelerde ve özel isimlerin içerisinde olan ince g, k ünsüzlerinin arkasından gelen u ve a ünlü harflerinin üstüne koyulur:

Şapka İşaretli kelime örnekleri ; kâğıt, mahkûm, dergâh, sükûn, Kâr, gâvur, karargâh, tezgâh, Âmâ yadigâr, Nigâr; dükkân, hikâye, kâfir, Hakkâri, Kâzım; gülgûn, merzengûş; , mezkûr,  sükût …

Kişi ve yer adlarında ince l ünsüzünden sonra gelen a ve u ünlüleri de  şapka işareti ile yazılır: Nalân, Halûk, Lâle,  İslâhiye, Lâdik, Elâzığ, Lâpseki, Selânik …

Dönem olarak bilgisayarın da yaşamımıza iyice girmesi ardından unuttuğumuz bu işareti yazılım işi yapanların ve yabancı dile hakim olan azınlık haricinde neredeyse kimse bilgisayar klavyesi üzerinde yazmayı hiç bilmedi.

Bilgisayar Klavyesinde Şapka İşareti yapmak için copy& Paste ( kopyala – yapıştır ) gibi yazılardan harfleri kopyalayıp yazacağımız metinin içerisine yapıştırmak gibi bir çok farklı yönntem kullanmamıza sebep olan bu sorunu sizinle paylaşarak bu kadar zorlanmamanız için sizlere ışık tutmak istedik.

sapkaisareti2

Klavyede Şapka İşareti Nasıl yapılır ?

Öncelikle kelimenizin a ve u harfleri sırasına gelmeniz ardından da önce Shift tuşuna basık tutmanız ardından 3 tuşuna veya klavyenizin zaten üzerinde gördüğünüz şapka işareti (^)  olan tuşa basıp çekmeniz ve ardından da a veya u sesli harfinden kullanmanız gerekene basmanız gerekiyor.

sapkaisaretiklavye

Bu işlemi yaparken küçük yada büyük harf olarak Şapka işareti koyacaksanız capslock tuşunu kullanmanız gerekmekte.

Böylece artık yeniden kullanmamıza izin verilen bu harf sayesinde Kar = gökten yağan beyaz mutluluk veren tabiat olayı ile Kâr= maddi kazanç , birbirinden ayrılıp gerçek anlamlarını cümlenin tamamını okumadan kazanabilmiş oluyor.

Dil kurumuna bu konuda bilzleri kargaşadan kurtardığı için teşekkür eder Böyle bir yazakla da koca bir nesli neden bu kadar güzel bir dil zenginliği yaratan harften mahrum bıraktıkları için de sitemlerimizi bildiriyoruz.

Bilgisayar Klavyesinde Şapka İşareti konusunda sizleri aydınlattığımızı ve artık güzel güzel sağdan soldan kopyala, yapıştır yapmak zorunda kalmadan Türkçeyi düzgün kullanmanıza yardımcı olduğumuzu ümit ediyoruz.

 

 

 

 

Arananlar ve bulunanlar:

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.