Buzda Satranç Oyunu Körling

Buzda Satranç Oyunu Körling, ne enteresan bir oyundur diyerek aramızda konuşurken bu konu hakkında biraz araştırma yaptık ve bu güzel sporu siz okuyucularımızla paylaşmak istedik.

Günümüzde cep telefonu aplikasyon oyunları bile çıkan bu oyun aplikasyon olarak her yerde cebimizde olmakla beraber oynama alanı olarak pek de kolay bulunacağa benzemiyor.

 

Orta Çağ da İskoçyasında belirli yazılara ve resimlere yansıması ile başladığı düşünülen bu özel spor, günümüzde buz üzerinde uzun ince bir parkurda 2 takım eşliğinde oynanmakta.

Bize ilk zamanlar elinde süpürgeler eşliğinde ileri doğru itilen bir taşın yolu açılmak sureti ile daire şeklinde iç içe geçmiş halkaların içerisine isabet ettirmeye çalışan takımlar olarak görünüyor.

Aslında oyun hakkında biraz bilgi vererek başlamak istiyoruz,

KÖRLİNG NASIL OYNANIYOR 

 

Oynandığı Saha : Uzunlamasına 42 mt, eni 4,3 mt boyutlarında buz bir pist üzerine oynanmakta. Sahanın üzerine ev adı verilen iç içe geçmiş en içteki kırmızı dıştaki mavi ortadaki beyaz olmak üzere 3 halkadan oluşur ortada beyaz bir daire vardır.

Oynama şekli : 2 takım olarak mücadele edilir.Her takım 3 kişiden oluşmaktadır. 1 atıcı 2 Skip ( Süpürücü ). Atıcı elindeki 19,96 kilogramlık taşı kulbundan tutarak atış çizgisine kadar sürükleyerek bırakıyor. Taşı bıraktıktan sonra ellerinde buz süpürgeleri olan 2 takım arkadaşına komutlar vererek oyunun stratejisine göre nasıl bir gidişi olacağına göre süpürmeleri konusunda yönlendirme yapar. Süpürgeli skipler taşın dönüşünün yönünü ve dönüşünü süpürgeleri kullanarak yönetir ve  taşın gitmesi gereken yere hangi açı ve hızda gideceğine yön verirler.

Her takımın 73 dakika içerisinde tamamlaması gereken 10 atış hakkı vardır.

Taşı dairenin ortasında yer alan alanların içerisinde en yakın noktada en çok taşı bırakan takım oyunu kazanmaktadır.

Olimpik bir spor olan Körling tüm kış olimpiyatları içerisinde yerini bulmaktadır. Körling’in Satranç oyunu olarak görülmesinin en önde gelen nedeni ilk hamleden son hamleye kadar oyun sırası diğer takıma geçtiğinde çok ciddi bir biçimde strateji kurulması bir sonraki adımın hesaplanması ve takım olarak hem atıcı hem de skiplerin çok teknik ve stratejik davranmaları gerekliliğidir.

 

Körling Hayatımıza her ne kadar yeni girmiş olsa da seyiri çok keyifli bir oyun. Olimpik sporlara merakınız varsa eve eğer türkiye de oynayabileceğiniz bir saha bulursanız deneyimlemenizi tavsiye ediyoruz.

Buzda Satranç Oyunu Körling i sizinle paylaşarak sizlere bir sonraki müsabakaları izlemenizi tavsiye ediyoruz. Her ne kadar toplu sporlar kadar ilgi görmese de siz okuyucularımızın bu spordan keyif alacağınızı düşünüyoruz. 

Arananlar ve bulunanlar:

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.