Cadı Avı ne anlama gelir

Cadı Avı ne anlama gelir ?

Günümüzde bir metafor olarak kullanılan cadı avının ifade ettiği şey şudur;

Kuvveti elinde bulunduran devlet yönetimi gibi  güç kaynaklarının işine gelmeyen düşünceleri olumsuz bir durumun, doğan kötü sonucunu bahane ederek konu ile ilgisi olmayan kişi ve kurumların üzerinde baskı uygulaması, kontrol altına alması ve işine gelmeyen ilgisiz kişiler ve kurumları etkisiz hale getirmesidir.

Güç kaynakları cadı avı yaparken genelde hedef aldıkları kişileri düzeni bozmak, teröre destek vermek ve toplumu bölmek olarak hedef gösterir ve bu şekilde belirli bir süre veya tamamen hukuka uygun kılıflar uydurarak kontrol ve baskı altında tutar.

Peki metafor olarak kullanımının ve bu ismin doğduğu tarihi olaylar nelerdir.

Cadı avının anlamı nedir ?

Eski modern dönem olarak bilinen 15. yüzyıl ile 18. yüzyıl arasında Avrupa’da başlayan cadı avı tahminlere göre yaklaşık olarak 50.000 kişinin ölümü ile sonuçlandığı tahmin edilmektedir.

Kitabı mukaddes adı verilen kitapta Mısırdan çıkış içeriğinin bir ayetinde yer alan “Herhangi bir cadının yaşamasına izin vermeyeceksin” şeklindeki bölümü bahane edilmiştir.

Genellikle cadılıkla ilgili suçlamalarda cinsiyetlerin oranları bölgelere göre değişmekle beraber cadı olarak suçlanan ve öldürülenlerin %75 i (4 de 3 ü ) kadın, %25 i ( 4 de 1 i ) erkekti. Bunun nedeni olarak;

  • Havva’nın yasak elmayı Ademe sunarak cennetten kovulmasına neden olması gösteriliyordu. Kadınların erkeklerden daha güçsüz varlıklar olmaları düşüncesi ile şeytana daha kolay kanabilmeleri gibi sığ bir düşünce ile de bu savı güçlendiriyorladı.

cadi-avi-ne-anlama-gelir-2

  • Kadınların şifacılık olarak adlandırılan, bitkiler ile tedavi, çocuk doğurtma ( ebelik ) gibi işlerle yoğun olarak çalışmaları, cadı olabilmeleri ihtimalini güçlendirmekteydi.
  • Erkekler tartışmalar içerisinde bulundukları kadınlara bağırarak veya onlara şiddet uygulayarak tartışırken, kadınlar ise lanet okuyarak tartışma şeklini kullanmaları ve sonuç olarak dışarıda olan erkek başına bir olumsuz durum veya ölüm ile karşılaşması durumu bu lanetler dolayısı ile olduğu düşüncesi hakimdi.

Avrupa’da cadı olmak suç unsuru oluşturmaktan ilk olarak çıkarılan kanun ile İngiltere de gerçekleşti. İngilterede değişen kanun günümüzde Türkiyede de rastlayabileceğimiz medyumluğa benzer olarak da görebileceğimiz; büyü bozma, iyileşmesi zor hastalıkları tedavi edeceğini iddia etmek suç unsuru olarak kanunlaştı.

Papua Yeni Gine, Hindistan, Sahra altı Afrika ülkelerinde cadı avı günümüzde halen devam etmekle birlikte, Kamerun ve Suudi Arabistan yasalarında halen cadılık ile ilgili maddeler yer almaktadır.

 

Cadılıkla suçlanan insanlar nasıl infaz edilirdi ? ( Öldürülürdü )

Cadı olarak suçlanan ve yargılanan kişiler suçlu olmaları durumunda adil gibi görünen bir sistem ile infaz edilirlerdi ( öldürülürlerdi )

cadi-avi-ne-anlama-gelir-3

Kişi bir direğe bağlanır ve yakılırdı. Eğer ölmeze cadı olduğuna kanaat getirirlirdi, eğer ölürse cadı olmadığına karar verilir veya o kadar büyü yapmayı insanları diriltip öldürebilen kişinin adalet ve dini durumlar karşısında çaresiz kaldığı savına dayanılarak yaklaşık olarak 200 yıl bu cinnet Avrupa genelinde devam etti.

Bir diğer bilinen yöntem de vücuduna taş bağlanan sözde Cadı suya atılır ve sudan çıkıp çıkmadığına bakılırdı. Eğer sudan çıkarsa Cadı olduğuna kanaat getirilir ve yakılarak öldürülürdü. Eğer sudan çıkmazsa yine aynen yakılma örneğinde olduğu gibi suçsuz olduğuna yada dini şekilde yargılandığına kanaat getirilerek öldüğü kanısına sahip olunurdu.

Kısaca Cadılık ile suçlanan kişi ölürdü.

O zamanlar içerisinde Cadı avı yapılmasının halkı ne şekilde uyutmak için yapıldığı konusu ise halen muamma olarak görülmektedir. Ama bugünkü anlamına metafor olarak yerleşmesinin sebebi o zamaninsanların hoşlanmadıkları veya çıkarlarına uymayan kişileri mesnedsiz ( herhangi bir makul temele dayanmayan ) iddialar ile gösterilen suni veya abartılan olaylar ile suçlayarak ölüme sürükleyebilmeleriydi.

 

 

 

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.