Cevizlibağ Metrobüs Kazası

İstanbul Cevizlibağ’da Metrobüs kazası

Topkapı Cevizlibağ’da 18 Haziran 2016 sabaha karşı 05:07 saatinde meydana gelen kazada, metrobüs bariyerlere çarparak devrildi…

Tam Tercüman sitesi önünde meydana gelen kaza sonrası metrobüsün içindeki bazı yolcular camlardan çıkarak olay yerinden uzaklaşırken, metrobüsün arkasında yangın çıktı.  Olay yerinde ölü ve yaralılar bulunuyor.

Bakırköy, Merter istikametinde yol alan ve Tercüman sitesi önündeki metrobüs dönüş tüneline girmekteyken devrilen araç büyük bir gürültüyle yan yattı ve motor kısmından dumanlar yükselmeye başladı. Kazayı gören Tercüman sitesi özel güvenlik görevlileri durumu derhal polise bildirerek olaya müdahale etmeye çalıştı.

metrobus-kazasi-2

Olay anından çok kısa bir süre sonra (05:12) ambulans ve polis ekipleri intikal etti. Saat 05:20 itibariyle bölgeye 2 itfaiye aracı da intikal etti.

05:23 itibariyle bölgedeki ambulans sayısı 8 e yükselmiştir.

05:50 itibariyle İBB vinçleri, devrilen aracı düzeltmek ve yolu açmak amacıyla çalışmalara başlamıştır.

 

Yorum ve eleştirimiz: E-5 üzerinde metrobüs için yaratılan ek şerit ve bariyerler yolu çok daraltıyor ve avrupa standartlarında değil. Gerek ortadaki metrobüs yolu ve gerekse özel araçlar için ayrılan yoldaki bariyerler emniyet şeridi bırakmadan veya çok kısa mesafeli olarak yapılmış durumda. Neredeyse zikzaklar çizen çelik bariyerler hem sürücüler hem de metrobüs şoförleri için büyük tehlike arzediyor.  Normalde metrobüs yolu geçici olarak yapılmıştı ve onun yerine başka bir raylı sistem düşünülüyordu. Ancak maalesef bugüne kadar herhangi bir raylı sistem de yapılmadığından hem özel araçlara ait yol bir şerit daha eksildi (özel araç trafiği olumsuz şekilde etkilenmekte), hem özel araçları ile kaza yapanların sayısı artmakta ve hem de daracık şeritlerde koca körüklü metrobüsleri süren şoförler için büyük bir tehlike oluşturmakta.

İstanbul Büyük Şehir belediyesi ve Karayolları yetkilileri bu konuda bir atılım gerçekleştirmezse, bu kazaların devam edeceğine emin olabilirsiniz… Yol yapmak böyle olmaz sayın yetkililer… İnsanın hata payı düşünülmeden, emniyet şeridi dahi bırakmadan yapılan yollar, şeritler her gün kazalara neden oluyor… Güvenlik önlemleri düşünülmeden yapılan yol, hergün kazalar sebep oluyor ve göstermelik bir hizmet olmanın ötesine gidemiyor. Bir yolda hergün kaza oluyorsa, kusur sürücünün değil, standartlara aykırı yolu yapanındır, yol kusurudur. Canlı şahit olunan olay, bir önlem alınmazsa ne ilk olacaktır, ne de son…

Not: Bu haber ilk olarak sitemiz editör ve muhabirleri tarafından dakikası dakikasına canlı olarak haber yapılmıştır. Herhangi bir kaynaktan alıntı değildir.

 

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.