Elektronik Sigara İyi mi

Elektronik Sigara İyi mi ?

Sigara bağımlılığı günümüzde en yaygın bağımlılık türlerinden biridir. Aynen grip hastalığı örneğinde de olduğu gibi insanların çoğu tanısı “sigaradan öldü” olmaması bunun yerine “ak ciğer kanseri,solunum yetmezliği,koah veya bilumum farklı kanser” tanısı dolayısı ile öldü diyor ve geçiştiriyoruz.

Keza herkes HIV yada kanserden ölenlerin sayısı bugün önemsemediğimiz Grip hastalığı nedeniyle ölenlere nazaran çok düşük bir orandadır. Ama şimdilik kolayca atlatabildiğimiz için gribi zararsız sayarız ve “En fazla 1 hafta bilemedin 7 günde atlatırız” gibi kabullenmiş ifadelerle geçiştiririz.

Yazımızda konu ettiğimiz aslında bir rahatsızlık boyutuna gelen sigara bağımlılığına çözüm olarak sunulan Elektronik Sigaralar. Bu cihaz hakkında bilgi vermeden önce biraz sigara bağımlılığı hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Sigara Bağımlılığı Nedir ? ( Tiriyakilik nedir ? )

Sigara belli bir yaş aralığında genelde kişinin büyüdüğünü ispatlamak ve çevresinde olan büyümüş bir rol modeli örnek alarak başlayan bir bağımlılık türüdür.

Başlangıçta bir zararı yok gibi görünse de aslında ilk içildiği anda aslında bir zehir olan Nikotin insan vücuduna girer.

Not: Tütün Nikotin ürettiğinde içerdiği zehir dolayısı ile üzerine böceklerin yaklaşmadığını biliyor muydunuz ?

İnsan bedeni sigara ile karşılaşmasının ardından bu maddeye kısa süreli bir bağımlılık kazanır ve çok kısa sürede bu bağımlılık en yüksek seviyeye erişir. Ardından mide de boru şeklinde bir boşluk hissi vererek insanı tekrar sigara içmesi konusunda tetikler. Bu tetikleyicinin yanı sıra bir de psikolojik uyarıcılar olan diğer sigara içicileri devreye girer ve size ikram edilen veya etrafınızda içilen sigaranın dumanından doğal olarak nikotini vücudunuza sokar ve hiç içmeseniz bile aynı istek uyanır veya tetiklenir.

Sigara bağımlılığına kapılmış olan kişi onu bırakmak istemediği fakat ona zarar verdiğini düşünerek bırakması gerektiğine karar verdiğinde farklı yöntemler kullanmaktadır.

Sigara bırakma yöntemleri nelerdir ?

  1. Sigara bırakma terapileri veya tedavileri

Sigarayı bırakma terapileri tüm keyif verici ( uyuşturucu maddeler) gibi önce kişinin aslında sigaraya bağımlılığının o kadar da hayati olmadığı konusunda farklı yöntemlerle ikna ederek gerçekleşmektedir ve en etkin sigara bırakma yöntemidir

2. Sigarayı içerisindeki nikotini farklı yöntemler ile vücuda sokarak kurtulma yöntemleri

Sigara aslında içerisinde yer alan nikotinin yanı sıra yanan kağıdın içerisinden alınan zehirler dahil bir çok farklı zehrin ve bu zehirlerin etkilerini insana hissettirmeyen ağrı kesici öksürük şurubu gibi bir çok farklı maddeyi farkında olmadan insan vücuduna sokmaktadır. Araştırmalar sonucu olarak, İnsan vücudu tüm bu maddelerin  bağımlılık etkilerinden  72 saat sonunda kurtulmaktadır. Kısaca 72 saatlik bir dayanma sonucunda sigaranın sizi çağırmasından kurtulabilirsiniz.

Daha net ifade etmek gerekirse ” SİGARAYI 72 SAATTE BIRAKABİLİRSİNİZ!”.

Fakat sigaranın çok da ön görülemeyen 2 farklı psikolojik etkisi söz konusudur.

  1. Dudak tiriyakiliği ( emme dürtüsünü devam ettirme)
  2. Ağızdan çıkan dumanın sıkıntıyı içinden boşaltma hissi vermesi.

elektronik-sigara-iyi-mi-4

 

Elektronik Sigara nedir ?

Bu elektronik aletler şarj edilebilen veya pille çalışan sigaraya benzeyen modeller veya başka farklı şekillerde üretilen içlerine kartuş koyularak çalışan kimisinde sigara ucundaki köze benzeyen efektler bulunan cihazlardır.

Elektronik sigaralar bu iki öngörülmeyen pisikolojik etkenle başa çıkamayanlar için üretilen bir üründür. Nihayetinde nikotin bantları gibi ürünler aracılığı ile de sigara bağımlılığına teslim olmuş olan kişiye sigara kadar nikotin deri yolu ile enjekte edilerek verilebilmektedir. Fakat dudakta duran bir cisim olmaması ve içinize çekilerek dışarıya duman üflenmesi suretiyle dertlerden kurtulunduğu duygusu ne yazık ki verilememektedir.

Elektronik Sigara Nasıl Bir Şey ?

Elektronik sigara tam da bu ihtiyaca uygun olarak hayatımızın içerisine etrafta bir sürü sigara bağımlılığı olan insanın çözümü olarak tütmeye artarak devam etmekte. Hem de sigara dumanından daha yoğun bir dumanla.

Elektronik sigaralar nasıl çalışır ?

Elektronik sigaralar içerisinde 1 yada 2 kartuşlu olarak bulunmakta.

Tek kartuşlu olanlarda ya nikotin dolu bir kapsül yada su dolu kapsül kullanılabilmekte veya su kartuşu ve nikotin kartuşu olarak 2 farklı kartuş alan modeller ile kullanılabilmekte.

elektronik-sigara-iyi-mi

Elektronik Sigara Neye Yarar ?

Kişi aynen sigara içiyormuş gibi bu sigaraya yada günümüzde mobil telefonunlara benzeyen cihazı ağzına sokarak emme hareketini yaparak ya su buharını dışarıya vererek duman çıkartıp dertlerinden arınma duygusunu tatmin ediyor yada suyun içerisine katılan nikotin kartuşları ile vücuduna su buharı ile birlikte nikotin sokarak nikotin bağımlılığını devam ettirmekte. Günümüzde bu sektör büyük bir hızla büyüyor ve aynen nargilede olduğu gibi elma kavun gibi farklı tat ve koku verilenlerde üretilmeye başlanmış durumda. Hatta üzerinde saat olan modeller bile raflarda yerini almış durumda.

Sonuç olarak eğer elektronik sigarayı nikotin kartuşu ile kullanıyorsanız aslında 72 saat içerisinde kurtulabileceğiniz nikotin bağımlılığından kurtulabilecekken bu zehri almaya devam ediyorsunuz. Evet belki kağıt zehiri ve bir çok zehir ile birlikte bu zehirlerin etkilerini azaltan ilaçları istemsizce almıyorsunuz. Ayrıca aynen nikotin bantlarında olduğu gibi nikotinin zehirli etkilerini yaşamaya devam ediyorsunuz.

Dolayısı ile eğer sigaradan ve nikotinden gerçek anlamda kurtulmak istiyorsanız kullanacağınız Elektronik sigaralar size dolaylı yoldan da olsa nikotin veriyor ise aslında sigaradan kurtulmuş olmuyorsunuz Elektronik sigara aleti bozulduğunda veya kartuş bitip de bulamadığınızda yine sigaranın fiziksel ve duman üfleme gibi psikolojik etkileri devam etmekte ve tekrar sigara istemektesiniz.

 

Eğer sigarayı bırakmak istiyorsanız size öncelikli tavsiyemiz 72 saat dayanmanız olacak ama eğer başaramıyorsanız elektronik sigarayı su kartuşları ile kullanmanız olacak ( bu arada su kartuşu ile kullanacağınız bu mekanizmalar size zaten aynı 72 saati geçirtecek ve nikotin bağımlılığı hissinden kurtaracak ).

Sigaranın sağlığa zararlı bir şey olduğunu 5 yaşını geçen herkesi biliyor bunları yazmaya gerek duyuyoruz. Ama sigara bağımlılığının günümüzde modası geçmiş bir kendini büyük gösterme aracı olduğunu unutmayın ve bunun yanı sıra kokusu olmasa bile ağzınızdan çıkan dumanın etrafınızdaki insanlara ve hatta düşününce size bile garip gelen aslında komik bir olay olduğunu unutmayın.

Sağlıklı sigarasız ve başka bağımlılığınız olmayan günler dileriz.

 

 

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.