Emekçi ve İşçi Bayramı, 1 MAYIS

Emekçi ve İşçi Bayramı, 1 MAYIS

1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı olarak kutlanmaktadır. Peki bu bayramın neden kutlandığını biliyor musunuz ?

 

1 Mayıs Nedir ?

Avustralya’nın Melbourne kentinde ilk olarak 1856’da taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saat çalışmak için Melbourne Üniversitesi’nden Parlamento Evi’ne kadar bir yürüyüş gerçekleştirdiler.

Avusturalya da gerçekleştirilen Yürüüyüşten 30 yıl sonra, 1 Mayıs 1886 Tarihinde Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonunun önderliğinde, işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan ağır çalışma takvimlerinin değişmesi ve çalışma saatlerinin  8 saate indirilmesi isteği ile iş bıraktılar.

Şikago’da gerçekleşen gösterilerde tahmini yarım milyon işçi katıldığı belirtilmekte.  Kentaki’de ( Luizvil ) 6 binden fazla olduğu bilinen beyaz ve siyah işçi, birlikte yürüyüş gerçekleştirdi. O dönemde Kentaki’deki parklarAmerikadaki bir çok eyalet gibi, Afro Amerika kökenli siyah vatandaşlara kapalıydı. İşçiler, Kentaki ( Kentucky) sokaklarında yürümelerinin ardından birlikte Ulusal Park’a girdi.

Eş zamanlı olarak tüm şehir ve  eyaletlerde , beyaz ve zenci işçilerin birlikte kol kola gerçekleştirdiği bu gösteri ve yürüyüşler, gazetelerde, ‘Böylece Irkçılık ile ilgili ön yargıların duvarı yıkılmış oldu’ şeklinde yorumlanmıştı.

1mayıs

Bu gösteriler 1 Mayıs’ı takip eden 3 gün de devam etti ve 4 Mayıs’ta 1886 yılında  Kanlı “Haymarket Olayı’na” yol açtı.

Emekçi ve İşçi Bayramı, 1 MAYIS gösterileri, Amerika hükümeti tarafından gizli şekilde uygulanan yasal baskılar ve entrikalar ile bu gösterinin tekrarlanması yönetim eli ile engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889’da toplanan “İkinci Enternasyonal’de” Fransız bir işçi temsilcisinin önerisi ile her yılın 1 Mayıs gününü tüm dünyada “Birlik, mücadele ve dayanışma günü ” olarak kutlanmasına karar verildi. Bu sayede ikinci gösteri ancak 1890 yılında gerçekleşmiş oldu.

 

Zaman geçtikçe,  iş günü çalışma saatlerinin 8 saat olması  birçok ülkede resmi olarak  kabul edildi ve bu şekilde  1 Mayıs işçilerin birlik, dayanışma ve gücünü temsil eden bir bayram niteliği kazanmış oldu.

Bugün  sosyalist ülkeler olarak bildiğimiz;  Laos, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Vietnam, Çin Halk Cumhuriyeti, Küba, Nepal, Bolivya,Venezuela ve bunun gibi  birçok ülkede resmi tatil günü olan 1 Mayıs işçiler tarafından büyük gösterilerle büyük kitleler tarafından kutlanır bunun yanında bazı ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir eylem biçimini de alabilmektedir.

1mayıs5

Türkiyede 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı Ne zaman kutlanmaya başladı ?

Dünya çapında dayanışma, Birlik ve Haksızlıkla mücadele günü olarak kutlanan 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı günü Türkiyede ilk olarak 1923 yılında Resmi olarak kutlandı.  2008 yılında resmi olarak emek ve dayanışma günü adı altında kutlanması kabul edilen 1. Mayıs günü 2009 Yılı Nisan ayında Resmi Tatil ilan edilmiştir ve bu gün Resmi kurumların hiç biri çalışmamaktadır.

 

 

 

2016 1 Mayıs kutlamaları İstanbul’da nerede yapılacak ?

Arananlar ve bulunanlar:

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.