En iyi protein tozu (Anket)

En iyi protein tozu anketi

En kaliteli protein tozları arasındaki seçimi siz kullanıcılara bırakmadan önce biraz bunların özelliklerinden bahsetmekte yarar görüyoruz.

Sporcu beslenmesi için sıkça kullanılan Protein tozları, doğal gıdalardan elde edilen yoğunlaştırılmış ve yüksek oranda protein içeren özel kullanım amaçlı gıda takviyeleri olup doku onarımını ve sağlığına yararlı olmanın yanısıra kilo aldırıcı özelliğe de sahiptirler.

en-iyi-protein-tozu
en-iyi-protein-tozu

Protein Tozları Spor yapanlar, kas ve doku hasarı/kaybına uğrayan kişiler, kilo alamayanlar ve yaşlıların kullanımına uygundur. Mevcut kas kitlesini artırmak, kasları korumak, sakatlanmalarda, kilo aldırıcı özelliği ve ve iyileşmek için protein tozu kullanılır.

En çok kullanılan Protein türleri :

  • Whey Protein Tozu (Peynir altı suyu proteini)
  • Kazein (Casein – Süt proteini)
  • Kompleks Protein (Karışım protein)
  • Soya Proteini
  • İzole Protein

Bunlardan en çok tercih edilen protein tozu çeşidi whey protein ve kazein yani süt proteinleridir. Whey protein çabuk sindirilmesi ve kana hızlı karışması nedeniyle genelde spor sonrasında ortaya çıkan protein gereksinimini karşılamak için, kazein yani süt proteini ise uykuda sentezlenebilmesi için yavaş sindirildiğinden dolayı yatmadan önce kullanılır. Kompleks (blend) proteinler ise hızlı sindirilen ve yavaş sindirilen proteinleri bir arada sunan karışımlar olduğu için her iki işe de yaradığından uygun fiyatlı hem de ikisi bir arada özellikli bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Anket:

Ankete katılarak tecrübelerinizi diğer spor severler ile paylaşmanızı rica ederiz. Dilerseniz yorumlarınızı da eklemeniz için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Ayrıca kadınlarda protein tozu kullanımı ve protein tozunun zararlı olup olmadığı hakkındaki makaleye ve protein tozu neye iyi gelir yazısına erişebilirsiniz.

YORUMLAR-SORULAR-CEVAPLAR

  • vücut geliştirme sporcusu hakan

    Bence en iyi ve en kaliteli protein tozu Weider Premium Whey Protein tozudur. Antrenmanlarda oldukça performanslı bir ürün. Fiyat vs Yarar yönünden incelendiğinde kullanılabilecek protein tozlarının başında tek geçerim. Tabi herkesin tercihi, seçimi kendine göre. Çünkü tüm sporcular kendi kişisel ve bedensel ihtiyaçlarına göre doğru protein tozunu seçmeli ve kullanmaları gereklidir düşüncesindeyim.

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.