Encierro nedir

Encierro nedir?

İspanyolca karşılığı lohusalık demek olan Encierro, İspanya’da boğalar ve insanların beraber koştukları tehlikeli bir etkinlik türü.

San Fermín festivali kapsamında Kuzey İspanya’daki Pamplona’da her sene 6 Temmuz-14 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen aktivite olan Encierro’nun anlamı boğaların koşması anlamına gelmektedir. Sanfermines festivali Pamplona ve Navarre’nin koruyucu meleği olarak bilinen San Fermin onuruna düzenlenen etkinlik, İspanya’da yapılan festivallerin içinde uluslararasında en çok tanınan festivaldir.

encierro
encierro

Bu sene de İspanya’nın kuzeyinde bulunan Pamplona şehrinde devam eden 2016 San Fermin Festivali etkinliğinde yapılan Encierro koşusu nedeniyle beş kişi boğaların boynuz darbeleri neticesinde yaralandı.

Şehir merkezinde yapılan koşu 850 metrelik yolda yapıldı. Toplam 5 dk. 44 sn. süren koşu son senelerdeki en uzun ve en tehlikeli etkinlik olarak tarihe geçti.

Akşam saatlerinde matador karşısına çıkarılacak altı boğanın, altı öküz ile beraber ahırdan arenaya kadar yaptığı koşu esnasında gruptan ayrılan üç boğa tehlikeye yol açtı. Bir boğanın yaklaşık üçyüz metre ters istikamette koşması koşanlarda büyük bir heyecan ve korku yaşattı.

Festivalden sonra yerel Pamplona Hastanesi etkinlik nedeniyle, kol, bacak veya kalçasına boynuz darbesi alan beş kişi ile boğadan kaçarken düşen dört kişinin geçirdikleri travma sebebiyle hastanede olduğu öğrenildi.

1924 senesinden bu tarihe kadar yapılan istatistiklere göre, boynuz darbesi nedeniyle onbeş kişinin yaşamını yiyirdiği encierro festivali sırasında çok sayıda kişi yaralandı.

Ülkemizdeki yoğun trafik ile karşılaştırma yapıldığında, çılgın sürücülerle birlikte hareket etmenin de bir tür Encierro yarışı olduğunu söylemek çok iddialı bir söylem olmasa gerek. Üstelik ramazan bayramını kutladığımız bu günlerde, trafik kazaları nedeniyle ölen ve yaralananların çokluğuna bakıldığında, çılgın sürücüleri deşarj edebilecek bu tür festivallerin ülkemizde de yapılması anti stress açısından iyi bir etkinlik olurdu diye düşünmeden edemedik…

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.