Erkek Dilolojisi

Erkek ve kadın arasındaki beyinsel en büyük farklardan biri erkeklerin konuşma ve dil merkezlerinin beyinin tek yanında olmasına rağmen kadınların dili kullanırken beyinlerinin iki yanını kullanmalarında olduğunu biliyor musunuz?

Hiç merak ettiniz mi? Örneğin il il Türkiye tv programını izliyoruz. Anadolunun herhangi bir köşesinde erkeğin konuşması ile kadının konuşması arasındaki farkı görüyoruz. Erkek, tangır tungur konuşurken kadın İstanbul Türkçesi ile konuşabilmekte. Türkçeyi daha düzgün kullanabilmekte. İşte bu nedenle aslında kadınlar erkeklere oranla daha hızlı yabancı dil öğrenmekte…

Peki bizim diloloji diye adlandırdığımız bu olayın bilimsel açıklaması nedir?

Kadında konuşma kabiliyetini yöneten merkez beynin sol tarafında bulunmakta. Erkekte ise bu merkez ön ve arka bölüme dağılmış biçimdedir. Bu sebeple kadının konuşma yeteneği daha gelişmiştir.

Kadınlar erkeklerden daha kuvvetli bir hafızaya sahip, dil kabiletleri daha fazla, sözel alanlarda erkeklerden çok daha iyi…

Oysa yön bulmak ve kas kontrolü gibi konumsal konularda erkekler kadınlardan daha üstün durumda bulunuyorlar.

Erkek ve kadın beyni arasındaki önemli farklar;

Duygusal tepkiler kadın beyninde hem sağ hem sol lobda sinyal veriyor. Erkek beyninde ise sadece sol yarım kürede… Erkekler bu nedenle duygularını ifade ederken zorlanmakta.

Erkek tuzlu besinlere daha çok ihtiyaç duyarken, kadın tatlı ve ekşi yiyeceklere karşı daha hassas.

Erkekler için kekemelik daha fazla rastlanan bir sorun iken kadınlar ana dillerini daha kolay  kullanabilen ve kolayca yabancı dil öğrenme yeteneğine sahip.

Kadınlarda işitme yeteneği erkeklerden daha fazla gelişmiş durumda.

Kadınlar ses tonlarındaki küçük değişiklikleri kolayca farkederken, erkeklerde bu yeti daha az gelişmiş.

Erkekler beyinlerinin sağ ve sol lobları arasında bilgi akışı sağlayan bölüm, kadınlardan daha küçük. Bu da beynin duygusal ve mantıksal alışverişini sınırlandırıyor,  mantıksal veya duygusal kararlar vermesine neden oluyor.  Oysa kadın beynin iki lobunu kullanabildiği için çok daha mantıki  kararlar verebilir.

Erkeklerde kadınlara oranla uzay şekil işlemcisi daha geniş yer kaplar.  Matematiksel alanlarda, örneğin makine, inşaat ve mühendislik gibi alanlarda daha çok erkeğin yer bulması bu sebeple…

Kadın beyninde dil işlemcisi daha büyük bir alan kaplıyor. Kız çocukları bu nedenle daha çabuk konuşur. (Kadınların çok konuşma, erkeklerden daha fazla sohbet etme istekleri de bundan kaynaklanır)

Erkeklerin beyni kadın beynine oranla 10 kat daha çok testosteron hormonu salgılar. Bu oranın ergenlik döneminde 20 katına kadar çıktığı tespit edilmiş durumda.

Testosteron hormonu sayesinde insanlar daha hareketli, saldırgan ve gürültücü oluyor. Erkeklerin kadınlara oranla daha sert görünen yapıları bu hormon nedeniyle…

Kadın beyninde serotonin oranı daha çok. Bu, kadınların daha çok kontrollü olduğunun bir gerekçesi.

 

Arananlar ve bulunanlar:

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.