Erkeklerde Saç Kaybı …

Biz erkeklerin en önemli sorunlarından biri saçlarımızı kaybetmektir.

 

Bu konu ile ilgili yapılan bir çok araştırma mevcut. Günümüzde gelişen tıp ve teknolojinin kazanımı olarak bu araştırmaları hem bir çok sonuca ulaştığını hemde çözüm seçeneklerinin arttığının müjdesini verebiliriz.

 

ERKEK SAÇI NEDEN DÖKÜLÜYOR ?

Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor sadece erkeklerin saçları dökülmüyor. Her gün her an tüm erkeklerin ve kadınların saçları dökülmekte.

Önemli olan dökülen saçların sağlıklı biçimde eksilmeden yada en  az eksikle geri geliyor olması gerçeği.

Kısacası biz erkekler saçlarımız döküldüğü için değil, yerine sağlıklı saçların gelmemesi sonucu kel kalıyoruz.

 

1- ERKEKLERDE YAŞ ALMAYA BAĞLI SAÇ DÖKÜLMESİ  ( YAŞLANMAYA BAĞLI SAÇ DÖKÜLMESİ )

Yaşamın doğal sonucu olarak yaşlanıyoruz ve o eski sırma saçlarımız yavaş yavaş dökülüp bizleri çoğu zaman olduğumuzdan daha yaşlı gösterebiliyor.

Yaşlanmaya bağlı kellik, saç dökülmesi konusunda olması gereken en doğal durumdur.

2-ERKEKLERDE STRESE BAĞLI SAÇ DÖKÜLMESİ ve SAÇ BEYAZLAMASI

Genelde tüm insanlarda gereğinden fazla stres karşısında gerçekleşen ilk rahatsızlıklardan biri saç dökülmesidir. Bu konunun en göze çarpan sonuçlarından biri stres arttıkça dökülmenin ve saçlarda beyazlamanın artmasıdır. Bu durumun yarattığı stresten daha da fazla saç dökülmesi ve beyazlamanın gerçeleştiğini unutmamalı.

3- ERKEKLERDE ERKEKLİK HORMONUNUN ( TESTESTERON)  FAZLA OLMASI

Yukarıdaki başlık her ne kadar biz erkekleri mutlu edip koltuklarımızı kabartsa da aynada saçlarımızın döküldüğünü görünce içimize mutsuzluk aşıladığını hiç birimiz inkar edemeyiz. Bilim adamlarının bitip tükenmeyen araştırmaları sonucu erkeklik hormonlarından Testesreronun yüksek olmasının saç dökülmesine yol açtığı gerçeği iddia edilmekte.

tabi söz konusu olan testosteron hormonu fazla ve fırça gibi saçlarla dolaşan arkadaşlarımızın varlığı Saçı dökülen diğer erkeklerde  ayrı bir üzüntü yaratabilmekte. 🙂

4- ERKEKLERDE GENETİK ( SOY’A BAĞLI ) SAÇ DÖKÜLMESİ

Bilim adamlarının araştırmalarının bir diğer sonucu olarak da saç yapısı bozuk olan genlerin çocuklara taşınarak biz erkeklerden bazılarını genç yaşlarda bölgesel veya genel kellikle karşılaşması sonucuna itmekte.

 

Aynı şekilde seç genlerinin anneden veya babadan almış olması da bu sonuca yol açabilmekte.

 

5- SAĞLIK SORUNLARI NEDENİ İLE SAÇ DÖKÜLMESİ

yukarıda belirttiğimiz nedenlerin haricinde saçkıran gibi bazı sağlıksal ağrazlar nedeni ile saç dökülmesi sorunları ile karşılaşabilmekteyiz.

 

Tüm bu saydığımız etkenler bilimin gelişmesi sonucu günden güne artmakta. Peki Bu durumla başa çıkabilmenin ve yeniden saçlarımıza kavuşmanın yöntemi yok mu.

 

ERKEKLER SAÇLARINA YENİDEN NASIL KAVUŞUR ?

Yukarıda yazılan tüm etkilerden sonra hepimizin sorusu aynı;

“BU “SEVGİLİ” BİLİM ADAMLARI ERKEK SAÇ DÖKÜLMESİ İLE İLGİLİ HİÇ BİRŞEY  YAPMIYOR MU ?”

 

EVET YAPIYOR !

Blim ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte günümüzde bundan kısa bir süre öncesine kadar kullanılan Perukların yanı sıra bir çok farklı Saç çıkartma veya Saç ekme yöntemi  geliştirilmiş durumda.

 

İLAÇ İLE SAÇ SAHİBİ OLMA

Bu yöntemlerden yaygın olarak kullanılanlarından birisi dışarıdan saça şampuan veya sıvıların değişik şekilde uygulanmaları sonucu saçlarda önce dökülmeyi durdurmak ardından yeni saç kökleri yaratarak kellik görümünü azaltmak.

İlaç kullanarak saçlarınızı yerine getirmek de mümkün fakat bazı ilaçların içerisinde bulunan etken madde aracılığıyla östrojen hormonunu tetikleyerek saçları çıkartmaya yönelmekte. Ve bu durum bazı olumsuz durumlara yol açabilmekte.

 

dolayısı ile bu tip durumlarda doktorunuza başvurmadan ileç kullanmamanız gerekliliğini getirmekte. Unutmamalı ki kullanılan her ilaç bizlere bir  şey kazandırırken diğer yandan bir şeyler eksiltmekte.

 

SAÇ EKİMİ

Son yıllarda çok yaygınlaşan erkeklerde saç ekimi konusu günümüzde düşen maliyetleri ve artan saç ekim merkezleri ile birlikte en kolay ve kısa sürede saçlarınıza kavuşturan yöntemlerinden biri olarak önümüze çıkmakta.

Saç ekimi nasıl gerçekleşiyor ?

Saç ekiminin en önemli sonuçlarından biri çopk hızlı bir biçimde saçlarınızın görünebilir şekilde karşınızda olması. Biraz kızarıklık ve ilk işlem gerçekleştiğinde eski plastik bebek saçı görünümü haricinde gayet hızlı bir çözüm.

 

saç ekim merkezlerinde uzmanlar eşliğinde saçınızın ihtiyacı olan bölgesi tespit ediliyor ve ardından “Donör bölgeden” ( kendi kafanızın uygun olan en güçlü ğsaçların bulunduğu alan) kökleri ile birlikte alınan saçlar kellik ( saçta açıklık ) olan bölgeye özel bir araç ile enjekte edilmekte.

 

Bu yöntem, bir süre sonra saçlarda gerçekleşen dökülmeler sonucu tekrar edilmekte ve kısmen de olsa eskisine yakın bir görünüme kavuşabilmektesiniz.

Saç ekiminde unutmamanız gereken nokta, kellik oluşmaya başlayan noktanın yağlılık oranının azalmadan Saç ekim işleminin gerçekleşmesi.

Bunun sebebi saçların kafa derisindeki yağ hücreleri ile besleniyor olması.

Kafa derisinde mevcut olan yağ oranı ne kadar çok olursa saç ekimi sonrası kayıplar o kadar azalmakta ve saç ekimi işlemi daha yüksek oranda başarıya ulaşmaktadır.

YORUMLAR-SORULAR-CEVAPLAR

  • keltoş

    Çok yararlı bir makale olmuş. Ben şahsen kellik sorununu çözmek için saç ekim teknolojilerinin biraz daha ilerlemesini bekliyorum. Yollarda özellikle arap ve yabancı vatandaşların Türkiye’ye saç ekimi için gelip, saç ektirdiklerini gördükçe doktorlarımızla gurur duyuyorum. Saç ekme teknolojisi biraz daha gelişince ben de saç ektirip, kellikten kurtulmak istiyorum.

  • Fikret Ateş

    Ben yaklaşık olarak 1 sene kadar önce saçımı ektirmiştim. Çok memnun kaldım. Bu konuda muzdarip olan arkadaşlar var ise onlara doktor ve hastahane tavsiye edebilirim.
    https://www.instagram.com/yamanestetikk/

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.