Erkeklerin çeyizi olur mu?

Evlenecek Erkeklerin çeyizi olur mu sorusunun cevabı; “Hayır, erkeklerin çeyizi olmaz. Çünkü erkeklerin bohçası olur.” dur.

Örf ve adetlerimize göre Evlenecek kadınlar için uzun yıllardır aileleri tarafından biriktirilen bir takım çeyizlik eşya, evlenme ile ortak eve getirilirken erkeklerde durum aynı değildir. Çünkü genellikle ananelerimizde erkek çocuğa ileride evleneceği gözetilerek eşya birikimi yapılmaz. Ama kadının çeyizi varsa damadın da bohçası vardır. Bu damat bohçası, çeyizin aksine genelde yeni alınan hediyeler ile donatılır. Çeyiz ise uzun süredir önceden derlenen hediyeleri içerir. Ayrıca bohça erkek tarafından değil kadın tarafından hazırlanan bir hediyedir. Çeyiz ise gelinin kendisi ve ailesi tarafından hazırlanır.

ERKEK BOHÇASI, yani DAMAT BOHÇASI içine neler konulabilir?

Bohça derken bunun fiziki olarak kumaş bohça olması şart değildir. Son zamanlarda gayet moda olan süstlü sepetler veya küçük sandıklar da bohça olarak kullanılabilir.

 

Pijama – Röpdeşambır – Eşofman :

Çok eskilerde moda olan röpdeşambır artık demode olmasına rağmen konulurdu. Ancak bugün standart olarak Damat çeyiz bohçasına konulan pijama takımı genellikle klasik model olarak tercih edilse bile artık günümüzde bunun yerine daha spor bir eşofman takımı da düşünülebilir. Röpdeşambr ve Pijamaya oranla eşofman tercihi yapılmasının nedeni hem evde hem de dışarıda kullanabilmesi sebebiyledir.

İç çamaşırı takımı : 

Bohçaya her zaman en az bir takım iç çamaşırı konulmalıdır. Genellikle klasik olarak beyaz renkli külot (don) ve atlet (ve fanila) tercih edilse bile renkli iç çamaşırları erkeğe kendini daha iyi hissettirir. Hatta mümkünse birer tane siyah iç çamaşırı eklemekte de yarar vardır.

Çorap :

Bohçanın içinde en az bir çift çorap da bulunması gereklidir. Renk olarak siyah olması önerilir.

Terlik : 

Usulen bohçaya bir çift terlik konulur. Siyah veya Kahverengi deri olmasında yarar vardır.

Deri kemer : 

Bohçaya kahverengi veya siyah deri kemer konulmalıdır.

Bornoz :

Gelin çeyizinde olan bornoz, damata götürülen bohçada da bulunmalıdır. Hatta kadın erkek aynı bornoz seçimi şık bir tercihtir.

Gömlek :

Bohçaya konulacak gömlek tercihinde beyaz, açık mavi veya açık renkler seçilir. Çünkü açık renk gömlekler daha kullanışlı olduğu gibi hem klasik, hem spor giysiler ile rahatça giyilebilir.

Kravat :

Çeyizlik bohçaya gömleğe uyumlu bir kravat koymalısınız. Renk tercihi çok önemli olmayıp, gömleğe uygun olması kafidir.

Erkek bohçasına konulabilecek diğer eşyalar:

Traş makinesi : Damat traş olurken traş makinesi kullanmayı tercih ediyorsa bohçaya ekstra olarak konulabilir.   Dilerseniz En çok satılan Traş Makineleri makalesinden yardım alabilirsiniz. Ama jilet kullanıyorsa gereksiz bir hediye olabilir. Bu nedenle traş takımı da eklenebilir.

Parfüm veya Traş Losyınu : Traş losyonu (afterhave) ve parfüm de bohçaya konulabilir.

Kol düğmesi: Beyefendi bir erkeğin her zaman kullanabileceği aksesuarlardan olan kol düğmeleri oldukça damada şık bir hediye olur.

 

Arananlar ve bulunanlar:

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.