Eski Galata Köprüsü nerede ?

Eski Galata Köprüsü nerede, şimdi nereye kuruldu?

Büyük bir yangın nedeniyle ağır hasar oluşan ve tamir edildikten sonra Ayvansaray-Hasköy arasında kurulan Eski Galata Köprüsü kaldırılarak, onarım için tersaneye taşındı. Tamirden sonra nereye kurulacağı henüz kararlaştırılmış değil…

Haliç’teki su sirkülasyonu önlediği için ortadaki kısmı açık bir şekilde bekletilen eski Galata Köprüsü’nün dubaları römorkörler ile çekilerek Haliç’ten çıkarıldı. Böylece İstanbullu’nun anılarını süsleyen, üzerinde filmler çekilen, balık avlanan tarihi Galata Köprüsü İstanbul’a veda etmiş oldu.

16 Mayıs 1992 tarihinde köprü altındaki bir restoranda çıkan büyük bir yangınla ağır hasar gören Galata Köprüsü, tamir edilerek Ayvansaray-Hasköy arasına yerleştirilmişti. E-5 üzerindeki Haliç köprüsünün tamiratı sırasında trafik sıkışıklığı için 2002 senesinde tekrar hizmete açılmıştı. Ancak yolcu vapurlarının Eyüp’e geçişine engel olduğu ve su sirkülasyonunu engelleyerek Haliç’in temizlenmesini aksatması nedenleriyle  7 Ekim 2012 senesinde tekrar yaya ve araç trafiğine kapatılmıştı.

GALATA KÖPRÜSÜ – TARİHÇE

Anlamı Yeni köprü demek olan eski ismi Cisr-i Cedit Köprüsü, 1845 senesinde ilk olarak ahşap inşa edilmiş, kısa zamanda eskiyince 1863 yılında yenilenmiştir. 37 sene bu biçimde kalan köprünün yerine yüzen dubalar üzerine deniz üstünde kalabilen yeni bir köprü daha yapıldı. Bu köprü 1912 senesinde  açıldı. 1914 senesinde ise köprünün üzerinden, elektrikli Eminönü-Karaköy hattı Troleybüs bağlantısı yapıldı. 1987 yılında yeni köprü yapılmaya başlandı. Ancak yeni köprünün yapımı bitmeden, 15.5.1992 tarihinde eski Tarihi Galata Köprüsü yangında hasar görünce bugün de hizmet veren kazıklar üzerine yapılan YENİ GALATA KÖPRÜSÜ hizmete açıldı.

Bulunduğu yerden tersaneye kaldırılan Eski Galata köprüsünün yenilendikten sonra nereye yerleştirileceği de merak konusu…

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.