Evlilikte Para İlişkisi

Evlilikte Para İlişkisi

Hayatın bir parçası olarak görülen evliliklerde para ile ilgili diyalogların önemi tartışılmazdır.
İlk zamanlarda herhangi bir problem kaynağı olarak görülmeyen para, bir süre sonra ilişkilerin içerisinde en büyük sorun haline gelmekte.
Doğal olarak evlilik içerisinde aynı evi, aynı odayı, aynı yatağı hatta aynı çocuğu paylaşan çiftler arasında para paylaşımı ve kullanımı konusunda sorunlar bir süre sonra ilişki temelini sararak olmaması gereken problemlere yol açabilmekte.
Bu sorun gibi görünen ama aslında hayatı kolaylaştırma aracı olan, pamuk kâğıttan üretilmiş, meta değeri olmayan nesnenin alabildiklerinizi değerli kılmasından başka bir amacı olmadığını unutmamız ve hayatımızın kadını olarak yaşamımıza dahil ettiğimiz insan ile aramızdaki diyaloğu bozmasına izin vermemeliyiz.
Tabi bu duruma yanlış açıdan bakmanızı istemeyiz az sonra vereceğimiz tavsiyeler daha fazla kazanın kadınınızı paraya boğun anlamına gelmiyor.
Söz konusu tavsiyemiz sadece iletişimi doğru kurmanız yönünde olacak.

Evlilikte Para İlişkisi nasıl düzenlenir ?

Para ile evlilik ilişkisini düzenlemek istiyorsak yapmamız gereken ilk adım parayı bir insan gibi düşünmekten vazgeçmektir. Para saygı duyulacak bir birey değildir, para bir araçtır…

PARA DİYALOĞUNU MESAİ HALİNE GETİRİN

Eşiniz ile para diyaloğu içerisine girdiğinizde bu diyaloğu mümkün olduğunca zamanlamaya ve evinize, özel zamanlarınıza girdiğinizde mümkün olduğunca söz konusu etmemeye gayret edin. Belli bir gün ya da saat belirleyin ve bütçe görüşmesi gibi o saatler içerisinde gerçekleştirin.

Görüşmelerinizi her olayda yapmanız gerektiği gibi para ile konuşmalarınızda da eğer bir problem söz konusu ise, soruna değil çözüme odaklanmaya gayret edin. Parasal problemlerin özel yaşamınızı etkilemesine izin vermeyin.

evlilikpara2

DENK HESAP SİSTEMİ UYGULAYIN
Denk hesap kurmaktan kastımız 1 hesap ortak 1’er hesap da her iki kişin açın ve ortak paranızın bir kısmını ortak hesabınıza diğer kısımlarını da eşit olarak bireylerin hesabına yatırın.
Böylece hem eşit bütçe yaparak tasarruf yapmış hem de her iki taraf kendini rahat ve huzurlu hissederek ileride doğabilecek parasal çekişmelere engel olmuş olacaksınız. Böyle davranarak açmış olacağınız ortak hesap harcamalarını da daha dengeli yapıyor olacaksınız. Her hangi bir destek durumunda her iki hesaptan birden eşit ölçüde yardım almayı da ihmal etmeyin böylece her iki taraf daha sonra senin param benim param kavgasından kaçınmış olacak.
Aynı zamanda Denk hesap sisteminde kişilerin diğerinden para isteme para verme alma ve ihtiyaç karşılamak amacı ile eşine sorma bekleme durumu da ortadan kalkmış ve özel yaşamda da hem zaman hem de huzur kazanmış olacaksınız.

evlilikpara3

DIŞSAL ETKİLERE DİKKAT EDİN
Dışsal etkenleri ilişkinizden uzak tutabilmek için dengeli borçlanın dengeli borç verin. Bir kaynaktan borç edinmek ya da borç vermek zorunda iseniz bunu ortak hesaptan gerçekleştirin, ortak hesaba kendi hesaplarınızdan destek yapın böylece bütçenizi dengelemeniz daha kolay olacaktır.

TASARRUF HESABI AÇIN

Mutlaka bir tasarruf hesabı açın. Böylece hem acil durumlar için hem de ileride yatırım amacı ile kullanabileceğiniz bir maddi gücünüz olacaktır.

Az önce belirttiğimiz denk bütçe sistemi içerisinde belirli bir rakam tasarruf ederek de harcayabileceğiniz net bütçeye ulaşmış olacaksınız.

Unutmayın Para saygı duyulacak bir şey değil, istedik, talep veya ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek için kullandığınız bir maddedir.

Arananlar ve bulunanlar:

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.