Fransız Yöntemi Boşanma

Fransız Yöntemi Boşanma

Fransa hukuki süreçlerinde kolaylık yaratabilmek için büyük bir adım attı. Adalet sisteminin daha rahat yürüyebilmesi için medeni ülkelerin tümünde farklı uygulamalar yasalaşmakta. Bunlara bir örnek de Fransa Meclisinde gerçekleşti.

Fransa Meclisinde, boşanmaların (anlaşmalı boşanmalar) artık, noterlerde geçmesi için sunulan yasa tasarısının ilgili maddesini kabul etti.Böylece artık anlaşmalı boşanmalar konusunda baş vuran evli çiftler mahkemeleri meşgul etmeyecek ve noterlerde boşanabilecekler. Yaklaşık 60.000 boşanma davasının görüldüğü Fransa’da, Bu uygulamanın mahkemelerin işleyişini hızlandıracağı ve adalet sisteminin daha verimli şekilde çalışacağı ön görülmekte.

Tasarının ilgili maddesinde belirtilen usul, tarafların avukatları tarafından hazırlanan anlaşmalı boşanma sözleşmesine artık mahkemeler değil noterler onay verecek.

Her ne kadar kültür farkı söz konusu olsa da,Bu ve bunun gibi uygulamaların Türkiyede de gerçekleşmesini temenni ediyoruz. Bilindiği gibi ülkemizde çok basit bir davanın görülmesi bile çok uzun süreler almakta ve bu durum hem davalı hem de davacı tarafları yıldırmakta. Aynı zamanda bu durumdan doğan mağduriyetler de haklarını aramak isteyen insanların hem maddi hem de manevi durumlarını olumsuz etkilemekte.

 

Bunların yanı sıra bu konuda hizmet veren avukat ve hukukçularında çok ciddi biçimde işlerini aksatmakta ve uzayan davalar sonucu hem hukuk kanadı hemde sivil toplum zarar görmekte.

Her ne kadar boşanma hoş bir durum olmasa da iki insanın ayrılık isteğinin olup bu işlemin uzun sürmesi de aynı şekilde hoş olmayan bir durum.

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.