Hikaye Anlatan Erkek

Hikaye Anlatan Erkek

Bu dönemde 40 yaş civarında olan bir çok insanın bildiği hikaye dinleme kültürü günümüzde çok yaygın olmamakla beraber. 1900 lü yıllardaki etkisini kaybetmiş durumdadır.

Bir çok insanın hikayeleri usulüne uygun biçimde uydurmaması ve sürekli olarak hikaye anlatarak talep bildirmesi dolayısı ile etkisini kaybeden bu özellik aslında doğru yer ve doğru zamanda kullanıldığında olabildiğince etkili bir yöntemdir.

hikaye-anlatan-erkek-2

 

Doğru Hikaye Anlatabilmek yetenek ister !

Doğru zamanda, doğru yerde ve doğru kişiye, doğru hikayeyi anlatabilen bir erkek olmak için gerekli kültür birikimine, gözlem yeteneğine, yaratıcılık ve anlatım gücüne sahip olmayı gerektirmektedir.

 

Hikaye anlatmak için doğru zaman nedir ?

Hikaye anlatmak konusunda doğru zamanlama genel geçer ( her an ve şart için geçerli ) bir kurala dayandırılamaz. Fakat hikayeyi kime ve ne amaçla anlattığınız bu zamanlama konusunda biz erkeklere önemli bir kılavuz oluşturabilir.

Hikaye zamanlaması konusunda, bilinmesi gereken en önemli bilgi “SÜREKLİ OLARAK HİKAYE ANLATILMAMASI GEREKTİĞİ” gerçeğidir.

Bir çocuğa hikaye anlatırken verilmesi gereken mesaj için doğru zaman olması. Hikayenin çocuğu etkilemek istediğiniz kısmını belirginleştirmek için çocuğun dikkatinin en fazla çekildiği an gözetilirken, Bir büyüğe hikaye anlatılırken içinde bulunduğu kriz durumunu gözetmeniz ve hikayenin sonunu başta söyleyerek karşıdan hikaye konusunda talep beklemeniz gerekebilir.

 

  • Hikaye anlatmak için doğru yer neresidir ?

 

Hikaye anlatmak için doğru yer hikayeyi anlatacağınız insana bağlıdır. Karşınızdaki kişi hikayeyi dinlemeye hazır ve rahat olmalıdır. Böylece hikayeyi anlatırken ilgisini size çok daha rahat verebilir ve siz de böylece anlatacağınız hikayenin etkileyici kısımlarını karşınızdaki kişinin durumuna göre rahatlıkla belirleyerek anlatabilirsiniz.

  • Hikayeyi doğru kişiye anlatmak

Hikayeyi doğru kişiye anlatıyor olmanız çok önemlidir. Kızım sana söylüyorum gelinim sen anla olarak adlandırılan başka birine yüksek tondan anlatarak muhatap kişiye duyurma etkisi yetişkinlerde olabildiğince tepki alan bir yöntemdir.

Bunun yerine ya genele anlatarak herkesin pay alabileceği bir yöntem veya direk olarak ilgili kişiye anlatıyor olmanız gerekmektedir. Bunun yanında kişinin hikayeden çıkarım yapabilme konusunda açık olması çok önemli bir durumdur.

hikaye-anlatan-erkek-3

  • Hikaye Seçimi nasıl olmalı 

Hikaye seçimi vermek istediğiniz mesaj ile direk örtüşmemeli ama çok yakınına işaret etmelidir. Konudan uzak bir hikaye anlatma durumunuz, karşınızdaki insanlara akıl sağlığınız veya sosyal yapınız ile ilgili bir sakatlık durumunuz olduğu imajı vermektedir.

 

  • Hikayede Kültür birikimi 

Hikaye üzerinde duruma özel olarak yapmanız gereken değişiklikleri yapabilmeniz gerekli gözlem gücüne, bu gözlem gücünü yansıtabileceğiniz bilgi birikimi , bulunduğunuz alanın kültür durumunu gözlemleyebilme yeteneğine sahip olmanız ve yaratıcı olmanız gerekmektedir. Yoksa karşınızdan yansıyacak bir zeka dolu cümle anlatmakta olduğunuz hikayenin etkisini yok edebileceği gibi, sizleri utanma hissine sürükleyebilmektedir.

 

  • Fıkraları Hikaye gibi anlatmayın !

Eğer fıkra nesilinden gelmekte iseniz yaygın olarak yapılan hatalardan biri fıkraları hikaye gibi anlatmak eğilimidir. Bu durumdan uzak durmaya gayret etmelisiniz. Çünkü fıkralar sabit bir fikirin sonucu üzerine kurulmuştur ve duruma uygun hikaye olarak fıkraları ne kadar değiştirirseniz değiştirin etkili sonunun dilini değiştirmeniz durumunda anlamsız bir hikaye olmaktadır.

 

içerisinde bulunulan durumla örtüşen bir hikayeniz yok ama bildiğiniz bir fıkra varsa bunu olduğu gibi bir fıkra olarak anlatın. Tabi bunu yaparken doğru zaman doğru kişi kuralına bağlı kalmaya gayret edin.

 

Her ne kadar modası geçmiş bir iletişim kaynağı gibi görünüyor olsa da, hikaye anlatmak gerektiği zaman doğru yer ve doğru dille anlatıldığında çok etkili bir iletişim yöntemidir.

 

Kadınlara Hikaye Anlatırken dikkat edin !

Hikayeleri kadınları etkilemek için anlatma eğiliminiz varsa biraz daha düşünün deriz. Çünkü kadınlar hikayenin içerisinde sizin vurgu yapmak istediğiniz noktaya direk olarak odaklanmamakla beraber kullandığınız dile ses tonuna ve hikaye içerisinde sizin söyleyeceğiniz diğer kelimelere dikkat etmekte. Bir anda anlattığınız hikaye içerisine ana fikri oluşturmuyorken konunun odağında başka birine benzetilebilir ve konudan anında bir uzaklaşma yaşanarak sizi ters köşede bırakabilir.

Bunun yanı sıra çevresindeki insanlara ve çocuklara ilgi çekici hikayeleri doğru zamanda anlatabilen bir adamın olması her kadına çok hoş hissettirmektedir.

 

Bir erkek olarak bilinmesi gerekenler arasında Hikaye Anlatmak önemli bir özelliktir. 

 

 

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.