İş Adamı Olmak

NASIL İŞ ADAMI OLUNUR ?

Okul bitti ve bir çok gencin içerisinde olduğu gibi iş hayatına atılmanın zamanı geldi.

Her gencin yaşamakta olduğu gibi okul yaşamı ve iş yaşamı arasında ki farkların olumsuz ve korkutucu sonuçları ile yüz yüze gelen genç erkekler için bir kaç önerimiz var.

İşe başlarken ne yapmalıyım ?

İş yaşamı ile ilgili önemli görülen temelleri siz www.bayefendi.com okuyucuları için paylaşıyoruz;

1- Gözlem

Edindiğiniz herhangi bir uzmanlık varsa da yoksa da yapmanız gereken şey işin gerekliliklerini gözlemlemektir.

Gözlem yapılan işlerin hangilerinin doğru ve etkin yapıldığını gözlemlemenizin yanı sıra hem adaptasyon sürecinizi hızlandıracak hemde görev tanımınızda yapacağınız iş konusunda özgün fikirlerinizi yansıtmanız ve etkinliğinizi kullanabilmeniz açısından büyük değer teşkil etmektedir.

2- Analiz

Gözleminiz sonucunda edindiğiniz bilgiler işin temeli hakkında size belli bilgiler verecek olan veya olması gereken enstrümanları sizlere sunacaktır bu olması gereken yollar hakkında sizlere net sonuçlar verecektir.

3- Plan

Analiz ardından artık çok daha belirgin biçimde işe hazırsınız demektir.Artık görev aldığınız iş her ne olursa olsun çalışmaya hazırsınız. şimdi gerekli işin sıralamasını doğru yaparak yol almanız gerekmektedir.

Sizin için belirginleşen iş tanımınızın gereklilikleri için tüm bilgiler gözlem ve analiz sonucunda önünüzde açık biçimde durmakta.

Yapmanız gereken şey işlerinizi süreleri ve önem sıralarına göre planlamak.

4- Tasnif

Planınızı oluştururken planınızı uygulamanın en önemli parçası düzenlemedir (tasnif). Hangi iş olursa olsun düzen o işin süresini kısaltan ve daha etkili uygulamanızın temel taşıdır.

Olması gereken işi önem ve zaman sırasına koyarak artık yol almaya hazırsınız.

5- İş

Artık yol almaya başlayabilirsiniz işinizi eksik kaldığınız konularda gerekli araştırmaları ve gerekli kişilere danışarak yapmaktan çekinmeyin. Her ne kadar konuya hakim olduğunuzu düşünseniz de bilmediğiniz konular , durumlar karşınıza çıkabilir hatayı en aza indirebilmek için bilmez görünmekten korkmadan bilmediğiniz konuları danışarak ilerleyin.

Bu hem daha çabuk adapte olmanızı hem de hata yapma riskinizi azaltacaktır.

6- Analiz ve Şahsi Gözlem

Hangi iş olursa olsun belirli süre aralıklarında yaptığınız işin etkinliğini ve doğruluğunu analiz etmeyi unutmayın.

Böylece hem işinizi daha kısa sürede hem de daha doğru yapmanın yöntemlerini görebilir, iş geliştirebilir ve yaratıcı çözüm odaklı duruşunuzu gösterebilir ve geliştirebilirsiniz.

YORUMLAR-SORULAR-CEVAPLAR

  • Genç iş adamı

    Genç iş adamları için verdiğiniz bu tavsiyeler çok önemli ve hayati. Bence iş adamı olmak için formül= iş + adamlık.

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.