İş Yaşamında Sabırlı Olmak

İş Yaşamında Sabırlı Olmak

Hepimiz gün geçtikçe iş yaşamının hızlı akışına kapılmakta ve zamanı en doğru değerlendirebildiğimiz oranda o oranda başarı sağlayabiliyoruz. Peki bu başarıyı gerçekten sağlayan kişiler hızlı oldukları için mi kazanıyorlar ?

Ne yazık ki çok fazla çalışıp sağa sola koşturmakla BAŞARI arasında çok ince ama çok derin bir çizik var. Hatta buna çizik değil bir fay hattı bir uçurum demek daha doğru.

Genellikle çabucak bir i girişiminde bulunmayı en doğru sonuca ulaşmak konusunda  en önemli yol olarak görmemiz bizi ok önemli bir hataya sürüklemekte.

Bir işi yapmak istediğinizde bu işin henüz olgunlaşmamış şartlar eşliğinde yürütmeye çalıştığınızda beklenmedik olarak adlandırılan ama aslında plana bir kere daha baktığınızda gayet olağan biçimde işin hüsranla sonuçlanması kaçınılmaz oluyor.

Başarının anahtarı sabır !

 

İş yaşamında başarının en temel prensibi sabırlı olmaktan geçmekte. Peki sabırlı olmak oturup beklemek midir. Tabi ki oturup beklemek değildir. Yaptığınız iş her ne olursa olsun en doğru zamanda şartlarını oluşturmak için çaba sarf etmek ve işi vücuda getirdiğinizde en uygun zamanlamayı yakalamak başarılı olmanın en önemli anahtarıdır.

Buna en basit şekilde şu örneği verebiliriz;

Bir fırın açmak çok fazla ekmek üretmek ve bu işten çok para kazanmak istiyorsunuz. Etrafınızda bu işi yaparak çok büyük gelirler elde eden bir çok fırın veya pastahane mevcut. Siz de aynı işi aynı şekilde yaparak zengin olmanın hayallerini kuruyorsunuz.

Bir şekilde finans kaynağı buldunuz ve gıda işine girdiniz ve bu firmaların hemen yanına bir fırın yada pastahane de siz açtınız. Peki unu nereden ne kadara alacağınızı biliyor musunuz. Unun en ucuz şekilde hangi aylarda alındığını biliyor musunuz. Çalıştıracağınız işçilerin en doğru maliyetlerine hakim misiniz. Yer olarak en doğru yer o diğer para basan işletmelerin yanı mı. Yaz mevsiminde mi açmalısınız yoksa kış aylarını mı beklemelisiniz. Satacağınız özel bir ürün var mı ? gerçekten lezzetli misiniz ?

O sene o caddede her hangi bir yol yapımı olacak mı olacaksa bu durum sizin sokaktan geçen müşterilerinize hizmet vermenize engel oluşturacak mı ? elinizde kalacak olan ürünleri içeriye girmeyecek olan müşteri kadar zamanı maliyetlerinizin içerisine doğru biçimde enjekte edebildiniz mi ?

is-yasaminda-sabirli-olmak-basarisizlik

 

Başarılı olabilmek için iyi bir çalışma ve doğru zamanı yakalayabilmek için sabra ihtiyacınız var !

Unutmayın bir işi maaşlı olarak da yapıyor olmanız gereğinden fazla koşturmanızı ve aklınıza gelen yanlışı o anda söyleyerek işgüzar görünmenizi gerektiren bir durum yada olgu değildir bazen bildiğiniz doğruları önceden ön-gördüğünüz sorunları doğru kişiye, doğru bir dille, DOĞRU ZAMANDA iletiyor olmanız sizi hem işinin ehli olduğunuzu, hem öngörülü bir iş adamı olduğunuzu gösterir ve planladığınız muhteşem kariyer doğrultusunda ilerleyebilmenizi sağlar.

 

Unutmayın sabır doğru zamanı beklemek, doğru hareketi olması gereken zamanda yapmaktır…

YORUMLAR-SORULAR-CEVAPLAR

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.