İş Yerinde Çalışan Mesajları İzlenebilir

İş yerinde çalışan mesajları artık izlenebilir !

Romanyada 2007 yılında gerçekleşen ve bir firma çalışanının çalışanının şirket bilgisayarında mesai saatleri içerisinde incelenmesi sonucu işine son verilmesi sonucu Avrupa İnsan Hakları mahkemesinde açılan davada karar açıklandı.

Karara göre artık mesai saatleri içerisinde özel mesajlaşma programlarında ve mail üzerinde gerçekleştirilen tüm konuşmaları, iş verenlerin veya insan kaynakları sorumlusunun, it uzmanlarından yardım alarak çalışanın bilgisayarlarını inceleme hakkına sahip.

Bu durum özel hayatın ihlali olarak görünmekte olsa da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinden çıkan karar doğrultusunda artık bulunulan ülkenin iç hukukuna göre değişiklik gösteriyor olsa bile konuda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşınması durumunda emsal olan bu dava kararı ile kişinin haklarını koruması artık mümkün değil.

 

Bize Göre, İş Yerinde Çalışan Mesajlarının İzlenebilir olması değil, bir evlilikte bile insanların özel alanlarına müdahale etmenin, Özel Hayatın  ihlaline girmektedir. Gerçi biz kullandığımız tüm sosyal medya kaynaklarının iddia ettiği gibi kişisel verileri koruduğu iddiasına da inanmayanlardanız, yaptığımız her hareket arama motorları sosyal paylaşım kanallarından takip edilmekte …

 

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.