Kadın ve Erkeklerin bilgisayar oyunları yönünden farkları

Erkek ve kadın arasında bilgisayar oyunları oynama konusunda da çeşitli farklar var. Kadın Erkek arasında oyun oynama alışkanlıkları farklı olduğu gibi metabolizma ve zeka farklılıkları da bulunmakta. Aşağıda bilimsel olarak anlatılacağı gibi gerek bilgisayar, gerek akıllı cep telefonları ve gerekse oyun konsolları (PS,Xbox,Nintendo vs) açısından karşılaştırma yapıldığında erkekler strateji ve aksiyon oyunları oynamayı, kadınlar ise en çok bulmaca tarzı oyunları tercih etmektedir. [Chou ve  Tsai (2007)]

Genç ve orta yaşlı erkeklerin bilgisayar oyunu tutkusu üzerine Stanford Üniversitesi emekli profesörü Phillip Zimbardo, bilgisayar oyunları ile aşırı zaman geçiren 20.000 erkek üzerinde yaptığı araştırmada,  toplumsal olarak kendisini izole ederek (anti sosyal), odasına kapanıp çok fazla bir biçimde bilgisayar ile oynayan erkeklerin sınıftayken, işyerindeyken veya bir kadın ile birlikteyken  (bunun sebebi kız tarafından reddedilme tehlikesinin bulunmaması)  bile oyun oynamayı hayal ettiğini ve problem sonucunda beynin ödül merkezinin değişmeye başlaması ve bir çeşit heyecan ve bağımlılık üretmeye başlamasına neden olması ve dolayısıyla genç erkeklerin beyinlerinin dijital olarak yeniden kodlanması ile sonuçlanmaktadır.

Türkiye’de genel olarak okul çağından ergenlik dönemine kadar kız çocuklar ip atlar, erkekler top oynar. Ama gelişen teknoloji sonucunda aynı zamanda kızlar kadın şarkıcılar veya müzik guruplarını taklit eder, erkek çocuklar ise bilgisayar oyunlarını ve oyun karakterlerini taklit ederler.

Kula, A. & Erdem, M. tarafından yapılan 2005 yılında araştırmalarda öğretsel oyunların temel matematiksel işlem yeteneklerinin gelişimine etkisi incelenmiş, kız öğrencilerin başarı ortalamalarının arttığı, erkek öğrencilerin başarı ortalamalarının ise düştüğü görülmüştür. (Öğretimsel bilgisayar oyunlarının temel aritmetik işlem becerilerinin gelişimine etkisi 2005 – Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi)

Yine yapılan bilimsel incelemelere göre; Erkekler yeni bir mekansal konumu uzaktaki bilinen bir yeri referans alarak daha kolay tespit edebilirken, kadınlar başlangıç ve bitiş noktalarını baz alıp, talimatları takip etmeyi tercih ederler (Matthews  1987 – Dabbs 1998). Bu açıdan navigasyon teknolojilerinin kullanımında da erkek üstünlüğü ağır basmaktadır. Yön bulma cihazları ile yol bulmada ve labirent türevi  bilgisayar oyunlarında, erkekler kadınlardan daha hızlı problem çözebilmektedir. (Moffat, Hampson ve Hatzipantelis, 1998).

Yer ile ilgili üç boyutlu sanal ortamlarda gerçekleştirilen deneyler sonucunda erkeklerin daha başarılı olduğu gözlemlenmiştir. Ancak bu sonuçların ortaya çıkmasında, erkeklerin bilgisayar oyunları ile daha fazla zaman geçirmesinin ama kadınların fazla ilgi göstermemesinin de etkisi büyüktür (Coluccia ve Louse, 2004, Feng, Spence ve Pratt, 2007). Bu tespit üzerine yapılan yeni araştırmalarda ise kadınların da bilgisayar oyunları ile daha çok zaman geçirdikten sonra yer bilişim yeteneklerinin yükseldiği deneyimlenmiştir.(Feng, Spence ve Pratt, 2007).

Erkeklerin oynadığı oyunlar açısından işte size bazı oyun haberleri : ( Site: Oyun Hayatı Net) ve erkeklerin en beğendiği oyunlar :

    Feed has no items.
kadin-erkeklerin-bilgisayar-oyunları-yonunden-farklari
Kadın ve erkeklerin bilgisayar oyunları yönünden farkları

Sonuç: Son zamanlarda bilgisayarı tekeline almış biz erkeklerin karşısında, cep telefonu ile oyun oynama bağımlılığına kapılmış kadınların sayısı gün geçtikçe artıyor. Oysa şikayetçi kadınlar açısından, Evli erkeklerin bilgisayar oyunu bağımlılığı evliliklerin boşanma ile sonuçlanması tehlikesi olarak algılansa da yetişkin erkek beyni ve kadın beyni arasındaki çeşitli farklılıklar, kadınların erkekleri bu konuda anlamamasına, kadın ve erkeklerin bilgisayar oyunları açısından farkları olduğunu bilememelerine dayanmaktadır.

kadin ve erkek-birlikte-bilgisayar oyunlari oynayabilir
kadin ve erkek-birlikte-bilgisayar oyunlari oynayabilir

Oysa her iki insan cinsi birbirini anlayışla karşıladığında bu farklılıkları belki de birlikte oyun oynayarak uzlaşma ortamına taşımış olacak, daha başarılı ilişkiler yaşayarak birlikte yaşlanma fırsatı bulabileceklerdir.

Arananlar ve bulunanlar:

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.