Kadındaki Âmâ Bakış

Kadındaki Âmâ Bakış

Konumuz Ölü balık gibi donuk bakan kadınlar. Ama bazıları saflıktan, bazıları umarsızlıktan bazıları ise aşktan baygın bir şekilde bakarlar karşısındakine.

âMâ = “Görmez, kör” demektir.

Bakışlar kalbin aynasıdır derler. Kadınlar da her insan gibi bazen çevresine duyarsız, adeta kör, bazen de kimseyi umursamazlar. Ama öyle bir bakış vardır ki biz erkeklerin en sevdiği bakış… AŞK ile bakmak…

Eğer her kadın erkeklere bakmak zorunda mı? Tabii ki hayır. Bakmak fiili son derece insani bir eylem. Sadece bir kez baktı diye kadınların peşine takılmamak, onları taciz etmemek gerek centilmen beyler! Ama burada anlatmak istediğimiz, kadınların sizlere kasten değil, dalgınlık veya saflıkla duyarsız kalmalarıdır. Toplum, gelenekler, etik değerler, din kuralları bazı kadınları başı yere eğik yürümeye dahi zorlayan günümüzde, sırf bakış atmadı diye kadınları suçlamak son derece yanlıştır. Hatta belki de saf görünmek, farkındalık yaşamamak çoğu kadının savunma mekanizmasıdır. Bazen de kadındaki kibir, kendini beğenmişlik, diğer insanları tepeden görme gibi ruhsal sorunlar da buna neden olsa da bu psikolojik durumun yazımızla bir ilgisi olmasa gerek.

Peki bir kadın size baygın bir şekilde bakıyorsa?

Önce bu bakışın bir dalgınlık ürünü mü yoksa dikkatli bir süzüş mü olduğunu anlamaya ve gözlemlemeye çalışın. Eğer donuk ve dalgın bir bakış ise sizinle ilgilenmiyor demektir. Ama bakış, derinden ve doğrudan bir bakışsa o zaman sizinle ilgilendiği ayan beyan ortada demektir. Fakat bu aşamada ilk yapacağınız iş gözlerinizi dikip, onu göz hapsine almak olmamalıdır. Bu sıklıkla yanlış yapılan bir harekettir. Kadının iyice kritik etmesine izin verin ve asla direkt olarak bakmayın. Yeterli süreden sonra (bu süreyi çok da uzatmayın en fazla 5 dakika) siz de hafif bir tebessümle bakabilir ve kadının sempatisini kazandığınızı düşünüyorsanız uzatmadan kendisi ile konuşma yolunu denemelisiniz.

Tabii konuşurken kesinlikle saçma bahaneler, klişe sözler kullanmamanız gerektiğini hatırlatalım. Öyle çapkınlık ifade eden cümleler, “arkadaş olalım mı” gibi ilkokul çocuğu lafları değil, mantıklı ve düzgün cümleler kurarak diyaloğa girmelisiniz. Bahane yerine gerçekçi bir sohbet hatta şık bir soru kadınların daha fazla dikkatini ve ilgisini çeker. Kadınların ilk bakışta zeki erkekleri sevdiklerini ama her kadının esprili erkeği seveceği gibi bir yanılgıya düşmemenizi, bazı kadınların ciddi tiplerden hoşlandığını da hatırlatalım.

âma bakış meselesinde öyle bir tespit daha var ki, o da sevdiğiniz kadının size hayran bakışıdır. Bunun anlamını zaten biliyorsunuz. Aşk başlamış ve birbirinize baygın bir şekilde bakıyorsunuzdur ki nedenini  siz zaten biliyorsunuz…

 

 

Arananlar ve bulunanlar:

YORUMLAR-SORULAR-CEVAPLAR

  • ama değil kör denmez ki...

    Ben başlığı yanlış anlamışım. Hemen dalıp, ayıp diyecektim ki inceltme işaretlerini (şapka işareti) görmediğimden bu hataya düşmüşüm. Kadınların ama bakışları sahiden de beni çıldırtıyor. Öyle aval bir şekilde bakan kadınlardan uzak duruyorum. Akılsız veya sürekli dikkat dağınıklığı yaşan kadından hayır gelir mi?

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.