Kendi Bedelini Belirlemek

Kendi Bedelini Belirlemek 

Profesyonel yaşamda bir çoğumuzun şikayet ettiği konu aslında gerçekleştirdiğimiz görev ile elde ettiğimiz gelir arasındaki uyumsuzluktur. Çoğumuz çok fazla çalışmaktan özel yaşamı kalmamaktan ve bunun karşılığında hak ettiğimiz parayı kazanamakdan yakınır ve sürekli olarak durumdan şikayet ederiz.

 

Bu konu ile ilgili bir çok eğitim farklı makale okumamıza rağmen yine de elle tutulur bir sonuca ulaşamaz ve bir nevi Öğrenilmiş çaresizlik dairesi içerisinde aynı turları farklı şirketlerde ata dururuz.

Kendine değer biçmek akılda çok kolay görünse de genelde çevre olguları talepler ve hoşunuza giden şeylerin, içinde olmak istediğiniz sosyal çevrenin içerisinde bulunabilmek için ihtiyacınız olan gelir olarak belirlenmektedir.

Bu aslında çok büyük bir yanlış. Çünkü hak ettiğinizi düşündüğünüz değeri sahip olacaklarınız ve gitmek istediğiniz yerlerin mali yükleri üzerinden değerlendirilirse çoğunlukla olması gerekenin çok altında olup bakış açımızı kısıtlamakta ve sahip olabileceğiniz hakkınız olan değer üzerinde olumsuz etkide bulunarak bizi aynı dairenin içerisinde tutmakta.

Kendi Bedelini Belirlemek konusunda sizlere 3 sihirli dokunuştan bahsedelim;

1- Kendini İyi Tanı

Öncelikle Yapıp yapamadığınız işler bilginiz olan konular hakkında çok ciddi bir bireysel çalışma yapmanız gerekmekte. Bu çalışmayı yaparken mümkün olduğunca gerçekçi olunması gerekiyor. Yapmak istediğiniz işte size belirlenen veya kendi seçtiğiniz konuda bilgi eksikliğiniz varsa mümkün olduğunca bu konulardaki eksikliğinizi gidermeye ve doğru kaynaklardan beslenmeye gayret edin.

kendibedelinibelirlemek2

2- Amacınızın En Olduğundan Emin Olun

Muhakkak ki hepinizin amacı zengin olmak, mutlu olmak iyi bir aile kurmak ve bunun gibi hedeflerden geçmekte.

Ama ne yazık ki bu tamamı ile doğru değil. Kişinin esas amacı mutlu olabilmektir. Mutlu olabilmek için seçtiğimiz yol ise tatmin olma engeline takılması dolayısı ile bizi mutlu etme ihtimali olan amaçlardan uzaklaşmakta ve bu durumdan dolayı yanlış işlerde çalışmakta yanlış yerlerde yaşamaktayız. Bu durum hem istemediğimiz bir şeyler yaparak bizi mutlu edecek olan işler seçmemizi ve o yerlerden elde ettiğimiz gelirleri sadece tatmin amaçlı olarak kullanmaktayız. Bu durumun genel sonucu ise kazandığı dar bütçe ile tatmin olunacak ama aslında ihtiyacımızdan fazlası olan metalar elde etme ve bu metaların bedellerini ödeyemediğimiz için taksitlendirerek gelecek ayların gelirlerini de bloke altına almak sureti ile, bu borçlanmaların bitmesini beklemeyi hedef koyup hiç bir zaman ulaşamamak.

3- Kendinden Emin Ol ve İlk sınır aşmayı Kabul Etme

Yukarıda belirttiğimiz 2 konu ile ilgili sorunlarınızı düzeltmeniz durumunda en önemli olan bu madde zaten pekişmiş oluyor. Kendinizden emin olun, artık eksiklerinizi tamamladınız ve aslında sizi mutlu edecek olan işi biliyorsanız, kendinize güvenmemek için hiç bir sebebiniz yok.

 

Kendinizi tanıyor ve ne istediğinizi biliyorsanız gideceğiniz yolda çok kısa zamanda ve fazla engelle karşılaşmadan yürüyebilirsiniz…

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.