Kısa Mesaj Uygulaması Dolandırıcılığı !

Kısa Mesaj Uygulaması Kullananlar Dikkat !

 

Whatsapp, Line,Tango, Wemessage, Viber, Joyn gibi internet üzerinden data messaging aracılığı ile kullanılan Kısa Mesaj Uygulamaları aracığı ile Dolandırıcılar Kredi Kartlarınız kötü amaçlı kullanılabilir !

Whatsapp, Line gibi uygulamalardan geliyor gibi görünen uyarı mesajı aracılığı ile sizlerden bilgilerinizin güncellemesi isteniyor.

Bu güncelleme için sizleri sanki whatsapp, line yada kullandığınız diğer kısa mesaj uygulaması sayfası gibi görünen bir sayfaya yönlendirmekte.

KREDİ KARTI NUMARASI VE ŞİFRENİZİ VERMEYİN

Yönlendirilen bu sayfada sizlerden önce bilgileriniz isteniyor ve ardından hesap doğrulaması için geçerli bir kredi kartı hesabı ve şifresi istenmekte.

Bu alanı doldurmanız durumunda artık kredi kartı numaranız ve şifreniz dolandırıcıların elinde. Bu şekilde kendi elinizle verdiğiniz kredi kartı ve şifreniz kötü amaçlı olarak alışverişlere açık durumda ve dolandırılmaya açık durumdasınız.

 

Dolandırılmaktan kendimi nasıl koruyabilirim ?

1-Öncelikle Kısa Mesaj Uygulamaları üreticilerinin kendi sitelerinden bizzat giriş yapmadan işlem yapmanızı tavsiye etmiyoruz.

Böylece yönlendirildiğiniz sayfalar yerine kendi ellerinizle girdiğiniz sayfalara ulaşıp konu ile ilgili bir sayfa olup olmadığını denetleyebilmiş olacaksınız. Aynı zamanda Ücret gerektiren durumlar konusunda bu uygulamaları sunan firmalar sizlere bu konu ile ilgili kendi sayfalarında muhakkak bilgilendirme yapıyor olacaklardır.

2- Uygulamaya girebiliyorsanız böyle bir durum yok demektir. Eğer uygulamaya girmeye devam ediyorsanız herhangi bir sorun yok demektir kapanana kadar uygulamayı kullanmaya devam edin eğer hesabınıza erişemiyorsanız, yukarıda belirttiğimiz gibi  uygulamanın kendi sayfasına giderek doğrulama işlemi yapmanız çok önemli.

Dolandırıcılar tarafından zor duruma düşürülmemek için Kredi Kartlarınıza 3d secure isteğinizi bankalardan aktif etmenizi  (cep telefonu onayı) ve bu uygulamaları kullanmayan sitelere kart numaralarınızı ve şifrenizi vermemenizi öneririz.

Arananlar ve bulunanlar:

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.