Oğuz Tongsir kimdir?

Yeni TSYD başkanı OĞUZ TONGSİR kimdir, nerelidir, mesleği nedir?

Türkiye Spor Yazarları Derneği başkanlığını kazanan ve asıl mesleği gazetecilik olan Oğuz Tongsir, televizyoncu ve aynı zamanda spor yazarıdır.

Mehmet Oğuz Tongsir Biyografi :

1974 yılında Milliyet gazetesinde Abdi İpekçi’nin yanında gazetecilik mesleğine adım attı. Daha sonrasında Hürriyet gazetesinde Çetin Emeç ile çalıştı. Yıllarca çeşitli gazetelerde politika muhabiri olarak çalıştı.  Bu süreçten sonra talep üzerine spor haberlerine geçti. Yaklaşık 40 yıl spor yazarlığı görevini ifa etti. Gazetelerden sonra özel televizyon kanallarına geçti. İlk olarak Kanal 6′ da programlar yaptı. Sonrasında  Kanal D’de çalıştı. Oradan da Show TV’ de transfer oldu. Yayın hayatında Beyaz Tv, Ligtv, futbol gündemi gibi spor programlarında sunucu-yorumcu olarak görev alan eski Galatasaray muhabiri olan Oğuz Tongsir son olarak TRT Spor’da haftada bir program yaptı.

Oğuz Tongsir, halen Haliç Üniversitesi’nde hocalık yapıyor.  TSYD başkan yardımcılığı da yapan Tongsir,  aynı zamanda Gazeteciler Cemiyeti üyesi ve derneğin yönetim kurulunda görev yaptı.

İstanbul doğumlu, Basın şeref kartı sahibi olan Oğuz Tongsir, Hazan Tongsir ile evli.

Bildiği yabancı diller: İngilizce, Fransızca.

Tuttuğu Takım: Galatasaray

Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin 13-Aralık-2016 tarihinde yapılan Olağanüstü Genel Kurulunda Oğuz TONGSİR yeniden başkan seçildi.

tsyd-oguz-tongsir-yonetim-kurulu
TSYD başkanı oğuz tongsir ve yönetim kurulu üyeleri

Seçimde Oğuz TONGSİR’in listesi 384 oy toplarken, diğer başkan adayı Naci Arkan 339 oyda kaldı.

Oğuz TONGSİR’in yeni Yönetim Kurulunda şu isimler yer alıyor;

Meriç MÜLDÜR, Tunç KAYACI, Muhammed KILINÇ, Bahadır ÇOKİŞLER,Kerim HOŞFİKİRER, Nuri İMRE, Hüseyin SAKARYA, Halid KAYACAN, Bülent KARADAŞ,  Süleyman RODOP, Metin GÖREN, Mustafa Göksel YENER, Suavi YARDIMOĞLU, Ahmet ESER.

Arananlar ve bulunanlar:

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.