Parite’nin Anlamı Nedir ?

 

Parite’nin Anlamı Nedir ?

Parasına değer veren herkesin bilmesi gerekenlerden biri olan ve ekonomi haberlerini izlerken sürekli karşımıza çıkan “Parite” kelimesi hangi pozisyonda çalışıyor olursak olalım bilinmesi gereken bir kelimedir.

Parite Nedir?

Parite her ne kadar Türkiye’de Amerikan Dolarının ($), Euro ( Avrupa ortak para birimi) karşısındaki oranını ifade ediyor gibi görünse de, Parite iki farklı para biriminin birbirine oranını ifade etmektedir. Bir diğer isimle çapraz kur olarak ifade edilir.

Paritenedir2

 

Örnek: Euro / Dolar

Sterlin / Euro

Yen / Sterlin

Sadece Doların,Euro ya oranını ifade etmez.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ( TCMB) Kur ve Çapraz Kur sayfası;

http://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/tcmb+tr/tcmb+tr/main+menu/istatistikler/doviz+kurlari/gosterge+niteligindeki+merkez+bankasi+kurlarii

Parite neden Önemli ?

Parite her ne kadar düşük bütçeli insanları ilgilendirmiyor gibi görünse de hangi ülkede yaşarsanız yaşayın, hayat standardınızı ve maddi hedeflerinizi belirleyebilmeniz için çok önemli bir göstergedir.

Farklı ülke paralarının, özellikle piyasalara yön veren ülkelerinin birbirleri arasında ki parasal değer değişikliklerini takip etmek ve bu değişimlerin bu ülkeler ile kendi para biriminiz arasındaki değer değişikliklerini gözlemlemeniz, içerisinde yaşadığınız ülkenin ekonomik durumunu ve kısa vadede ekonomisinin gittiği yer konusunda sizlere ışık tutması için en basit yöntemlerden biridir. Aynı zamanda küçük ölçeklerde tasarruf yapmak istediğinizde daha fazla değer kazanan paraya yatırımlar  yapmak konusunda da size yardımcı olacaktır.

Bu durum ülke içerisinde yaşanan siyasi olayların etkisinin size olumsuz yansımasını en azından yaptığınız küçük yatırımlar boyutunda riskini azaltıyor olacaktır. Unutulmaması gereken en önemli olay Pariteyi takip ederken Ülkenizin para biriminin de yapacağınız yatırımı yönlendiren bir diğer faktör olduğudur.

Özellikle Türkiye gibi emek yoğun ülkelerde Siyasi hareketlerin iç ekonomi üzerinde etkisi çok büyüktür. Bir anda kazancınız görünen rakamlarda değişikliğe uğramazken alım gücü etkisi olabildiğince küçülebilir. Bu durum karşısında altın gibi yatırım araçlarından biri olan paraya yatırım yapan insanların paritenin basit bir kılavuz olarak yer alması gerekmektedir.

 

Arananlar ve bulunanlar:

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.