Pazarlık Usulü Nasıl Olmalı

Pazarlık Usulü, Nasıl Olmalı ?

“Pazarlık sünnettir” sözünden yola çıkarak yazdığımız bu yazıyı, aslında pazarlığın nasıl olması gerektiği ile ilgili bilgi vermek amaçlı olarak sizinle paylaşmaktayız.

Her alışverişte yada ticarette özellikle ülkemizde yaygın olarak yapılan pazarlığın bilinmesi gereken bazı şartları söz konusudur.

Bu şartları bir kaç ana başlıkta toplamak gerekirse şöyle özetleyebiliriz.

1-  Yere göre pazarlık

2- Zamana göre pazarlık

3- Karşındaki kişiye göre pazarlık

4- Gerekli pazarlık

5- Boyuta göre Pazarlık

Yukarıda belirtmiş olduğumuz faktörlerin doğru değerlendirilmesi durumunda alacağınız ürüne veya yapacağınız ticareti en etkin biçimde değerlendirmeniz mümkün.

Şimdi yukarıda yer alan ana başlıklar çerçevesinde sizlere küçük bilgiler verelim;

1- Pazarlık Yeri

Alacağınız ürünün nerede satılmakta olduğu konusu çok önemlidir. Basit biçimde ele almak gerekirse semt pazarından alışveriş yapmak ile bir süpermarketten alışveriş yapmak arasında pazarlık açısından çok büyük farklar söz konusudur. Bu tip bir durumda bir mağazalar zincirinden alışveriş yaparken pazarlık yapmak hem komik bir görüntü sergileyecek hem de istediğiniz sonuca ulaşmanız konusunda olumsuz sonuçlanacaktır.

Dolayısı ile pazarlığın nerede hangi kurum veya kişi ile yapıldığının çok iyi gözlemlenmesi gerekmektedir.

Pazarlık ortamını iyi seçmeniz çok önemli.

pazarlik-usulu-nasil-olmali-2

 

2- Pazarlık zamanı

Pazarlık ile ilgili belirli ürün ve hizmetlerde zamanlama çok önemlidir. Mesela yazlık bir tatil beldesindeki bir otele son bahar veya kış aylarında gitmek için pazarlık kanalları olabildiğince açıkken, yazın aynı yer için pazarlık yapabilme konusundaki başarınız düşük olacaktır. Aynen otel örneğindeki gibi kışlık bir kıyafeti en az pazarlık ederek alma imkanı kışın ortasıyken yazın pazarlık yaparak daha ucuza elde etme imkanınız çok daha fazladır.

Tatil gibi hizmetlerde en fazla pazarlık şansı ise sezon öncesi erken rezervasyon durumunda daha da artmaktadır.

pazarlik-usulu-nasil-olmali-3

3- Kişiye göre pazarlık

Pazarlık yapmak istediğiniz kişi pazarlık konusundaki en önemli faktörlerden biridir. Pazarlık konusunda iletişime geçeceğiniz kişinin öncelik o konuda yetkisi olması veya fiyat konusunu yöneten kişi olma zorunluluğu şarttır. Eğer konu ile ilgili gerekli kişiye ulaşırsanız, pazarlık konusunda eliniz çok daha kuvvetli olacaktır. Bu durumu engelleyebilmek ve kurumsallaşmayı hedefleyen firmalar özellikle pazarlık durumunun önünü alabilmek için pazarlama departmanları kurmakta ve kişilerin pazarlık prensiplerinde delikler olmasını engellemek çabasındadır.

Bunların yanı sıra pazarlık ettiğiniz kişinin durumu psikolojisi ve ihtiyaç durumu da çok önemli bir pazarlık stratejisi verisidir. İhtiyaç halinde olan birisinden bir ürünü daha makul piyasa bedellerinin altına ürün yada hizmet almak daha kolaydır. Tabi bu etkiyi kullanırken çok fazla can yakmamanız daha etik olacaktır.

4- Pazarlık gereken yerde pazarlık yapılmalı,

Bazı özel durumlarda pazarlık etmek gerekliyken bazı durumlarda sadece kişinin kendini tatmin etmesi sonucu nahoş karşılanmaktadır. Özellikle sokakta satış yapan ve zaten uygun fiyatlı olan bir doğal ürünü alırken yada ayakkabılarınızı bir sokak boyacısına boyatırken pazarlık yapmak çok da gerekli bir durum olmamakla beraber etrafınızda özellikle bir kadın varken çok nahoş bir görüntüdür.

pazarlik-usulu-nasil-olmali-4

5- Alışveriş Boyutuna göre pazarlık

Pazarlık yapacağınız ürünün yada hizmetin boyutu pazarlık konusunda en büyük kuvvettir. Hele ki eğer paranız nakit ise alacağınız daha fazla adet ürün veya hizmet ve ödemenin fiziksel olarak parayla ödeniyor olması pazarlık açısından en büyük güçtür. Buna bir örnek vermek gerekirse bir imalatçının yada tedarikçinin birden fazla ürününü almanız onun nakit girişi açısından hem daha fazla gelire sahip olmasını, hem stok maliyetinin azalmasını hem de yeni ürünleri yerine koyması ile daha az maliyetle karşılaşmasını ve sürümünü artırarak kendisi içinde pazarlık imkanını ve ticari itibarını da artırır. Dolayısı ile bir fırının tüm ekmeklerini almak ile sadece 1 ekmeğini almak arasında hem alan hemde üreten kişi açısından çok farklıdır.

 

Pazarlık ederken temel olarak yukarıdaki faktörleri doğru değerlendirmeyi başarırsanız her konuda pazarlık yeteneğinizi olabildiğince yüksek tutmuş olursunuz.

İyi pazarlıklar.

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.