Pokemon Go Türkiye’de Var mı

Pokemon Go Türkiye’de Var mı ?

 

Bundan yaklaşık 20 yıl önce dünyanın dört bir yanına çizgifilim dünyası ile giren Pokemon u hatırlayanlarınız muhakkak vardır !. yada en azından pikachu ( pikaçu )  kelimesini bugüne kadar bir kaç kere duymuşsunuzdur.

 

Pokemon Çizgi filmi nedir ?

Pokemon çizgi filmi temel olarak farklı özelliklere sahip olan pikachu gibi yaratıklara sahip olan çocukların birbirleri ile müsabaka yaptıkları bir çizgi filmdir.

Günümüzde gelişen teknolojiler aracılığı ile uygulama ( aplikasyon) üreticileri bu çizgi filmi mobil cihazlar aracılığı ile hayatın içerisine Pokemon Go isimli oyun le sokmuş durumdalar. Yeni Zellenda da başlayan Pokemon Go çılgınlığı büyük bir hızla yayılmakta ve neredeyse tüm dünyayı sararak en çok yüklenen aplikasyon haline kısa zamanda gelmiş durumda.

 

Pokemon Go  Oyunu ( aplikasyonu ) Nedir ?

Pokemon Go oyunu tam olarak life time ( hayatın içerisinde)  türü aplikasyon oyunlarından biridir. Tablet veya akıllı telefon olarak mobil cihazınıza yüklediğiniz aplikasyon sizleri farklı yerlerdeki farklı özelliklere sahip pokemon karakterlerini toplamaya yönlendiriyor. Kısaca sizi evin dışarısına çıkartıp pokemon karakterlerini yollarda aramanıza ve diğer kişilerden daha önce onları toplayarak dünyanın herhangi bir yerindeki başka bir pokemon Go kullanıcısı ile karşılaşma yaparak daha güçlü olanın kazanmasını hedefleyen bir oyun.

pokemon-go-turkiyede-var-mi-2

Dünya üzerinde yaygın biçimde oynanmaya başlayan oyunun şimdiden komik ama trajik hikayeleri en az oyun kadar hızlı biçimde artmakta.

Bunlara birkaç örnek vermek gerekirse;

  • Pokemon kullanıcısı 9 kişiyi bir araya toplayarak soyulması ( parasının alınması )
  • 2 kişinin aynı pokemonu almak için birbirini yaralaması
  • Gece yarısı pokemon avına çıkanların sokaklarda garip garip dolaşan insanların görülmesi

yukarıda belirttiğimiz gibi örnekler gün geçtikçe artmakta.

 

 

Pokemon Go Türkiyede ne durumda ?

Pokemon Oyunu henüz türkiyede resmi aplikasyon kanallarlarında sunulmamakta. Ama tabi Türk milletinin yaygın alışkanlığı olan ücretsiz elde etme refleksi baş göstermiş durumda. Kısaca oyunu illegal ( kanuni olmayan yöntemler) yollardan oynayanlar gün geçtikçe artmakta.

Çok kısa zamanda sokaklarda ” seni seçtim pikachu ( pikaçu) ” diye bağırıp sağa sola koşturan insanlar görürsek şaşırmayacağız.

pokemon-go-turkiyede-var-mi-3

 

Üretici firmanın insanları sosyalleştirmesini amaçladığını iddia ettiği oyun ise bizce insanları sokaklarda daha da anti-sosyal ( sosyal olmayan )  hale getirmekte ama nihayetinde arz talep meselesi diyerek konuyu geçiştirmekten öteye gidemiyoruz.

Umarız bu oyun zaten günümüzde elimizde tuttuğumuz cebimizde taşıdığımız minik bilgisayarlar olan akıllı mobil cihazlar sayesinde zaten iletişimi kopmuş olan bizleri bir birimizden daha da uzaklaştırmaz. Ayrıca korkumuz zaten bu cihazlara bağlı insanların direksiyon başında Pokemon karakteri kovalarken kaza yapması veya sokakta araç altında kalması ihtimalini düşünmek bile istemiyoruz.

Daha makul oyunlu, daha uzun gerçek yaşama bağlı günler dileriz!

 

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.