Psikolojik Olarak Durmak

Psikolojik Olarak Durmak

 

Tam işlerinizin en aktif olduğu dönemde hayatınız gayet güzel ilerlerken bir anda içinize hiçbir şey yapmama isteği oluşur, hareket yeteneğiniz çok fazla olmasına rağmen olumlu ve lehinize olan birçok kararı veremez net sonucu ulaşacağını bildiğiniz sizi başarıya götürecek olan birçok şeyi yapamaz olursunuz.

Çevrenizdeki insanlar Sizdeki bu duraklamayı görür sizlere yardımcı olmaya Hatta elinizden tutup düşmenize engel olmaya çalışır fakat sanki size kötü bir şey yapıyorlarmış casına onları iterek Tabiri caizse serbest düşüşe devam edersiniz.

Depresyonda mısınız?

Evet aslında bir çeşit depresyondasınız !

Durumunuz bekleyip etrafımızda Olan biteni analiz ederek daha önce yaşadığınız olumsuz sonuçlara varmamak için bir refleks göstermek bile olsa içinde Bulunduğunuz bu durum da bir çeşit depresyondur.

Psikolojik olarak durmak hareketsiz kalmak birçok toplumda başka anlama gelmektedir örnek olarak Türk insanı düşünmeye çok fazla zaman ayırmadan hemen harekete geçer olağan kötü sonuçlarla genelde yolun ortasında veya Tam da başardım hissini yaşarken beklenmedik ama aslında önceden öngörülebilen sorunlarla karşılaşır ve planları altüst olur.
Karşı bir Örnek vermek gerekirse Alman insanları herhangi bir işe başlamadan önce olabildiğince fazla düşünerek yapacağı işi planlar konuyla ilgili gerekli bilgileri toplar analizini yapar ve ondan sonra işe girişir. Bu konu özel hayatlarında da genellikle böyledir fakat kültürel farklılıklar gösterdikleri için bizlere Çabuk karar verdikleri konularda uzaktan çok daha rahat çok daha açık bir toplum gibi görünebilirler.

Genellikle bizim gibi toplumlarda görülen psikolojik duruma refleksi daha önceden yaşanan travmatik olayların sonucudur.

Türk insanı neden durur ?

Türk insanının neden durdu konusuna birkaç ana başlıkta değinelim,

1- özel veya da profesyonel sebeplerle daha önce yaşadığı veyahutta ailesinin ona dikkat etmesi konusunda Telkin ettiği konularda durup bekler.

2- yine daha önce yaşanmış konularla alakalı benzer hareket şekillerine maruz kalmıştır, ve acaba daha önce vermem gereken namaz vermediğim tepkiyi şimdi vermeliyim düşüncesini analiz etmektedir.

3- yaşadığı durum daha öncekilerle hiçbir benzerlik göstermektedir olaya anlam verememektedir bir yol arayışı içerisindedir.

Durmak kötü müdür ?

Eğer durum bir travma karşısında yaşanan şok ise ve uzun sürüyorsa kötüdür ?

Fakat böyle değil ve konu ile ilgili anlama dönemi ise Aslında durup Biraz düşünmek kötü bir şey değildir.

psikolojikolarakdurmak

 

Fakat durup düşünürken içerisinde bulunduğumuz zaman dilimi bizimle ilgili yanlış düşüncelere karşımızdaki insanı sevk edebilir.
Ve bu yanlış düşüncelerden dolayı Aslında karşımızdaki kişi Bizler hakkında oluşturduğu yanlış kanaat Dolayısıyla bizleri Aynen korktuğumuz gibi daha önceki davranış biçimlerini sergilemeye sevk edebilir.

Örnek vermek gerekirse siz durup analiz ederken sizin değerinizi anlamadığını iddia ettiğiniz işvereniniz veya müdürünüz yapmakta olduğunuz iş ile ilgili yeterliliğiniz konusunda fikir sahibi olmaya çalışıyor olabilir ve siz o konuda ilerlemeye devam etmediğiniz dan dolayı sizin hakkınızda olumsuz bir kanaat oluşturabilir yapabileceğiniz işi yapamadığınız gerekçesiyle başkasına devredebilir.

Veya özel yaşamdan Örnek vermek gerekirse,
İlişkide Bulunduğunuz veya bulunmak İstediğiniz bir insana ilgi gösterirken daha önce Yaşadığımız bir benzerlik sebebiyle duruyor olmanız ilgisizlik olarak algılanabilir ve eğer daha önce yaşadığınız konu fazla ilgi görme isteği üzerine ise tepki alabilir, Aslında var olmayan sorunu kendiniz yaratmış olabilirsiniz.

PSİKOLOJİK DONMA DURUMUNDAN  KURTULMAK İÇİN NE YAPMALIYIM ?

Bu durumdan kurtulabilmek için öncelikle Çevrenizde bu durumu destekleyen insanların telkinlerinden uzak durabilmek için yalnız kalmanız gerekmektedir.

Lütfen yanlış anlamayın yalnız kalmak derken o insanların kötü olduğunu ve sizlere zarar vermek istediklerini kastetmiyoruz arkadaşlarımız eşlerimiz dostlarımız ve aile fertleri biz bazen bizleri kendi bildikleri yöntemlerle bu olumsuz durumun içerisinden çıkartma arzusunda olurlar ve Farkına varmadan bizleri o durumun daha derinlerine iterler.

Muhakkak sadece kendinizi olabileceğiniz bir vakit ayırın ve daha önce yapmadığınız bir şeyler yapın Bunun için çok uzun süreler gerekmemektedir bir gün veya iki gün sadece kendinize ayıracağınız farklı sosyal aktiviteler içerisinde bulunacağınızı bir süre yeterli olacaktır.

Unutmayın ki İnsanoğlu kötü durumun içerisinden çıkma refleksini çok süratli  biçimde verir ve kendisini onarabilme yeteneği çok yüksektir. Gereği kadar ve doğru zamanda Durmanız dileğiyle…

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.