Renault Clio RS 16

Renault Clio RS 16

Özellikleri ile konsept bir otomobil olan Renault Sport’un Formula 1 ‘i andıran Renault RS 16 modeli tanıtıldı.

Renault otomotiv, Renault Sport’un kırkıncı yıl dönümü ve Formula 1’e dönüşünü Clio RS 16 konsept modeli ile kutluyor.

Renault-Clio-RS-16-on
Renault-Clio-RS-16-ön görünüşü

Ünlü Fransız otomobil firması tarafından verilen bilgiye göre, Monaco Grand Prix pistinde, Renault Sport Formula 1 Takımı’ndan Kevin Magnussen tarafından tanıtılan yeni model bugün meraklılarına tanıtıldı.

Renault-Clio-RS-16-arka
Renault-Clio-RS-16-arka

Aracın sonraki gösterimi ise 23-26 Haziran 2016 tarihleri arasında İngiltere, Batı Sussex şehrindeki Goodwood Festival of Speed festivalinde yapılacak.

Clio RS16 modeline, Megane RS 275 Trophy-R motoru, vites kutusu ve soğutma sistemi ideal şekilde yerleştirilirken, egzoz sistemi, süspansiyon sistemi, motorun performansı yönünden yeniden tasarlandı.

Arabanın gövdesi 60 mm daha genişletilirken, araçta 19 inç jant kullanıldı ve motor soğutma sistemi geliştirildi. Ayrıca çok yüzlü reflektör teknolojisi ürünü olan Led RS Vision far kullanıldı.

Spor Renault modellerine özel bir renk haline gelen Sirius sarısı, Renault Sport Formula 1 Takımı’nın tek koltuklu RS 16 F1 aracının logosunu ön plana çıkarması yönünden parlak siyah renklerle kullanıldı. Renault Sport modelinin hazırlık evresi ise 5 ay sürdü.

Renault-Clio-RS-16-motor
Renault-Clio-RS-16-motor

Renault Sport Cars Üst Yöneticisi Patrice Ratti, “Amacımız yüksek performans özelliklerine sahip bir konsept otomobil üretmekti. 360 Nm azami tork üreten 275 beygir gücündeki 2 litrelik (2000 cc) en güçlü motorumuzla donatılmış bir Clio RS üretmek kağıt üzerinde son derece çekici bir düşünceydi, ancak bunun makul ve uygulanabilir olduğundan emin olmak zorundaydık.” dedi.

Clio RS 16 Video

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.