Sandalda Kürek Çekebilmek

Sandalda Kürek Çekebilmek 

Günümüzde unutulan ve aslında kürekçilik isminde çok özel bir sporu da olan bu faaliyet bir Erkeğin bilmesi gereken olmazsa olmaz özelliklerden biridir.

Eski zamanlarda mahkumluğu bulunan bu aktivite, deniz ulaşımını hızlandırmak amaçlı olarak motorlu deniz araçlarının günümüzde yer alması ile güncelliğini yitirmiş olup aslında fizyolojik olarak kattıkları ile ve zor durumlarla başa çıkabilme özelliklerinden önde gelenlerinden biri.

Romantik zamanlarda “biz heybelide her gece mehtaba çıkardık, sandallarımız neşe dolar …” gibi şarkı sözlerinde olduğu gibi romantik bir dost veya aşk ortamını barındıran sandal sefaları günümüzde çok eski kafalı görünse de aslında hayatı keyiflendiren bir özellik. Tabi ki hava şartlarını bilmek, acil durumlarda sandalda yapılacakları bilmek gibi birazcık denizcilik bilgisine sahip olmanız gereken sandalda kürek çekmek eylemi her erkeğin bilmesi gereken konular arasında gelmektedir. Herhangi bir sel, su baskını, tsunami , batan bir gemiden kurtulmak gibi durumlarda su basan yerlerde yada deniz üzerinde mahsur kalmak konularında, bildiğiniz bu özellik hayati önem taşımakla beraber sevdiğiniz insanları kurtarabilmeniz açısından da çok önemli bir özelliktir.

 

küreksporu2

 

 

 

 

 

Kürek spor olarak da yapılabilir

Tabi bu özelliği konumuzun başlangıcında belirttiğimiz gibi takım halinde veya bireysel olarak muhteşem bir spor olarak yapabileceğiniz kürek sporunu aktif olarak yapmak da sizin seçimleriniz arasında olabilir. Tabi yaş ile ilgili bir kısıtı olduğu bilgisini de paylaşmak isteriz.

Ayrıca kürek sporunun vücut yapısı üzerindeki olumlu etkilerinden biraz bahsetmek isteriz. Spor salonlarında omuzlarınızı geliştirmek amacı ile kullandığınız row- machine gibi aletler kürek sporu hareketleri kombinasyonlarından esinlenerek dizayn edilmiştir. Kürek sporu diğer alternatif sporların yanında antrenmanı ağır yüksek güç ve dayanıklılık gerektirir.

Her ne kadar spor kulüplerinin bünyesinde bu sporu yapmak mümkün olsa da bazı kulüplerin özel deniz tekneleri ile bu spor için lisanslı sporcu olmayanlara da hizmet verdiğini gözlemleyebiliyoruz.

 

Sandalda Kürek çekmek, eski zamanlarda boğazı geçmek, sahil şeritlerinde  romantik bir gün yaşamak açık hava ve boğazın keyfini çıkartabilmenin hem ekonomik hem de en kolay ve  mütevazi boğaz  turları yapmak için de. Günümüzde ise kıyılarımızın inşaat sektörüne yenik düşmesi ile birlikte sandal gezilerinin pek keyfi kalmasa bile tatil yerlerinde yine ufak tefek bireysel sandal eğlenceler düzenlenebilir. Kim bilir belki bir küçük olta ile birlikte balık tutabilir.

Unutulmaması gereken en önemli şey sandalda kürek çekmeyi bilmenin özel bir adam olmanın önde gelen şartlarından biri olduğudur. Belki bir gün tekneniz arızalanır ve sizi kıyıya çıkartacak botun arızalanan motoru sizleri o 2 küreği elinize almak zorunda bırakabilir. 

Adam olmanı diğer özellikleri

 

 

 

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.