Şifresiz Ağ Bağlantısı Aplikasyon Tuzakları

Şifresiz Ağ Bağlantısı Aplikasyon Tuzakları

Günümüzde her uygulamanın kolayca ulaşıldığı mobil telefon ve tablet cihazlarda büyük güvenlik problemleri baş göstermekte.

Bunlara en son örneklerden biri Ios  ve Android uygulamalarından biri olan ücretsiz WiFi (WiFi free )bağlantı aplikasyonları.

Şifresiz Wifi Bağlantı aplikasyonları nedir ?

Sürekli olarak oynadığımız bir oyunda yada gezdiğimiz bir internet sayfasında özellikle mobil cihazlarda karşımıza bir reklam çıkıyor. Reklamda genellikle kullanımı kolay yükleyin ve bedava çevrenizdeki WiFi iinternet bağlantısına kolayca bağlanın gibi bir ifade kullanılıyor.

Basit bir dille anlatmak gerekirse aplikasyonlar şu şekilde çalışıyor,

  • Uygulamayı mobil telefon veya tabletinize yüklüyorsunuz.
  • Ardından uygulamanın çalışmasını sağlıyorsunuz.
  • Böylece wifi bağlantınızı açık tuttuğunuz ve uygulama aktif olduğun sürece mobil internet kotanızı kullanmadan ücretsiz biçimde internete bağlanabiliyorsunuz.

Cebinize tasarruf ettirdiğimizi düşündüğümüz Bu uygulamanın çok büyük Bilgi güvenliği açıkları içeriyor ve tehlikeleri çok  büyük.

Bu aplikasyon üreticileri kötü niyetlidir anlamına gelmiyor. Fakat erişim şekilleri Wifi şifrelerini paylaşmak üzerine olması dolayısı ile kötü niyetli yazılımcıların işini kolaylaştırmakta.

Şifresiz Wifi bağlantı aplikasyonu nasıl çalışıyor ve tehlikeleri neler?

Basit biçimde anlatmak gerekirse bu aplikasyon yüklendiği tüm cihazların Wifi bağlantı şifrelerini kopyalıyor ve her bağlanan cihazın bağlantı geçmişini hem uygulamanın var olduğu sunucuya aktarıyor hem de uygulamayı kullanan Diğer kişilere aynı aplikasyon üzerinden tanımlıyor.

Böylece Hiç tanımadığınız bir kişi ve hatta uygulama üreticileri wifi şifrelerinizin tamamından sizin wifi bağlantılarınıza  hatta wifi kullandığınız her yerdeki bağlantı şifrelerine erişmiş oluyor.

Kısaca siz başkalarının kablosuz internet bağlantılarına ulaşırken aynı anda aplikasyonu kullanarak size tüm wi-fi bağlantılarınızı paylaşmış oluyorsunuz.

Böylece wifi ücretinden tasarruf etmeye çalışırken aslında hem kotanızın kullanılma hem de bilgi güvenliğiniz açısından kötü niyetli yazılımcıların ( Hacker) hedefi haline gelebilirisiniz.

Sizlere tavsiyemiz Güvenliğiniz açısından bu uygulamaları kullanmamanız.

Aplikasyonların istediği izinler sizin onayınızla kötü amaçlı yazılım takip eden virüs koruma programlarını da elinizle kaldırmanızı sağlıyor. Kullanmanız durumunda bilgi Güvenliğiniz ve Internet üzerinde yaptığınız tüm hareketler hem görünebiliyor hem de kötü niyetli insanların Eline geçme ihtimali söz konusu oluyor. Aynı zamanda kullandığınız mobil cihaz hesapları da aynı Hacker’ler tarafından erişilebilir durumda oluyor.

Şifresiz Wifi uygulamaları yerine, biraz daha fazla ücret ödeyerek daha fazla kotalı Internet erişimini, internet servis sağlayıcılarıdan edinmenizi öneriyoruz.

 

Unutmayın bazen küçük tasarruflar sağlamaya çalışırken büyük zararlar görebilirsiniz.

Arananlar ve bulunanlar:

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.