Sigara, Bize Ne Yapıyor ?

Bir çok nedenden dolayı bağımlı olmayı seven insan oğlu madde bağımlılığına ama yüzyıllar önce barış çubuğu ile ama Afyon gibi maddelerle başlamıştı.

Bunun sebebi olarak bir çok inanış var bunların en başta gelenlerinden biri “Dünya Dertlerinden Kurtulmak” gibi yumuşatıcı ve ikna olması kolay bahaneler gösterilmekte.

Günümüzün en yaygın uyuşturucu madde bağımlılığı olarak Sigara öne çıkmakta.

Sigara içerdiği zehirli madde Nikotin ile vücudumuzu zehirlemenin yanı sıra, günümüzde çok büyük bir sanayi haline gelmesi ile birlikte içerisine koyulan ağrı kesici, boğaz yumuşatıcı gibi maddelerle de verdiği hasarları göstermeme konusunda gayet etkin bir halde yaşamımızın içerisine nüfuz etmiş durumda.

Az yada çok için aslında hiç bir farkı yok!

Günde 1 tane de içseniz 2-3 pakette tüketseniz eğer sigarayı içiyorsanız bilmeniz gereken en önemli şey siz bir madde bağımlısısınız, hatta tam bir uyuşturucu madde bağımlısısınız.

Bu bağımlılık tek taraflı olarak zarar vermemekte. Aslında en vazgeçilmez varlığımız olan canımızı tehtid etmekle kalmayıp aynı zamanda cebinizdeki parayı önce kendisini almanız için çekmekte,ardından onun yarattığı hasarlarla bozulan sağlığımızı yeniden kazanmak için gittiğimiz doktor, aldığımız ilaç gibi faktörlerle 2. defa bütçemizi eritmekte.

Günümüzde bu konu ile ilgili yapılan çalışmalar sonucu sigara karşı savaş açan bir çok kuruluş ve hatta ülke büyük bir eylem uygulamakta.

Bunlara bir örnek olarak yıllar önce gelişmiş ülkelerde süre gelmiş olan Kapalı Alanlarda Sigara ve Tütün Maddeleri içme yasağı 2009  19 Temmuzda (6 yıl önce bugün) Türkiye’de de yürürlüğe girmiş durumda.

Bu yasak bağımlıları durdurmuşa benzemiyor fakat, en azından kapalı alanlarda içmeyen insanların da istemeden zehirlenmelerinin önüne geçiyor.

Bunun yanında paketlerin üzerine yerleştirilen “Sigara Öldürür, Sigara Cinsel Yaşamı Kötü Yönde Etkiler” gibi aslında hiç bir kullanıcının çok da umursamadığı ibareler eklenmesi de hayatımıza girmiş durumda.

Aslında ülkelerin yapması gereken aynen eroin,kokain,marihuana gibi maddeleri yasakladığı gibi Sigarayı da yasaklaması gerekliliği olmasına rağmen, şimdilik bize böyle uygulamalarla yetinmek kalıyor.

 

Bu arada Unutmayın Beyler kötü kokan, Bağımlı ve parasız insanlara kimse rağbet etmez 🙂

Sağlıklı günler !

YORUMLAR-SORULAR-CEVAPLAR

  • sigaravist

    Ne beyefendiler ne de hanımefendilere sigara içmek hiç yakışmıyor. Aslında geri kalmışlığın bir göstergesi sigara bağımlılığı. Fakat görüyorum ki günden güne gençler daha çok sigara içiyor. Sigaraların üstünde öldürür, sağlığa zararlıdır ama devlet de bundan utanmadan vergi alıyor. Çelişki değil mi?

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.