Sihirbazlık Numaralarının Cazibesi

Sihirbazlık Numaralarının Cazibesi

80 ve 90 lı yıllarda çocukluklarını yaşayanlar ya Marvel kahramanı olmak yada aynen marvel kahramanlarında ki gibi bir çeşit sihir yaparak dünyayı büyüleyen bir yetişkin olmak hayali kurardı.

Ardından bilgisayar çağına giren gençler hayalini kurdukları kahramanların oyun dünyası ile evlerindeki bilgisayarlara hatta şimdilerde ceplerinde taşıdıkları mobil cihazlara girmeleri ile otobüste okulda iş yerlerinde o gıpta ile baktıkları kahraman olup maceradan maceraya hayal dünyalarını kısmen de olsa yaşatmaya devam ediyor.

Peki bir zamanlar bir sirk vardı şimdilerde ne oldu ?

Yine aynı dönem 80,90 çocukları şehre gelen bir sirkle hayatları boyunca görmedikleri hayvanları çeşitli numaralar yaparken izler, palyaçoların çeşitli şakaları ile kahkahalara boğulurdu. Ardından arada çıkan Jonklörler ( labut,top ve bilumum farklı aletleri havaya atıp gösteri yaparak insanları eğlendiren artistler)  ip cambazlarının yeteneklerine hayran hayran bakardı. Bir de şapkadan tavşan çıkartan güzel kızları kutulara koyarak ikiye ayıran, bir kutuya koydukları izleyiciyi bir harekette yok eden sihirbazlar.

2.000 li yıllarda David Copperfield ile ünlenen ve günümüzde de farklı farklı yeni jenerasyon isimlerle genişleyen ve internet ağlarında dolaşan videoları ile sihirbazlar günümüzde artık eskisi kadar etkileyici değil. Bunun başlıca sebebi teknolojinin hayatımıza direk olarak girerek sihirbazlık numaralarının bir mühendislik ve şov sanatı olduğunun ifşa olması.

Aslında bu gösteri sanatçıları zannettiğimiz kadar basit işler yapmıyorlar ve gerçekçi olmak gerekirse gördükleri saygıdan çok daha fazlasını hak ediyorlar.

Neden mi ?

Çünkü o sihirbazlar gösterilerinde veya kamera karşısında gösterilerini sergilerken yaptıkları numaraların sırlarını bizler fark etmeyelim diye akıl dolu ve çok detaylı çalışmalarla icat ettikleri veya daha önce icat edilmiş olan mekanizmaları geliştirerek aslında bir mühendislik çalışması sunmaktalar. Tabi bu çalışmayı yaparken onlarca kişilik ekiplerle çalışanlar da var.

David Copperfield, Basit bir sihirbazlık numarası.

Fakat biz insanoğlu doğa üstü bir şeyler görme merakı ve hataları arayıp bulma amacı ile bu gösterileri izlememiz dolayısı ile hem memnuniyetsiz  hem de sürekli şüpheci bakışımızla olayın eğlencesinden gün geçtikçe uzaklaşmaktayız.

Kısaca sihirbazları bozmak diye yaptığımız aksiyon aslında kendi gerçek sihir arayan ruhumuzu mutsuz etmek çabası.

Gelin şöyle düşünelim o adam gerçekten suyun üzerinde yürüyebiliyor, bir kadını gerçekten 2 ye bölüp sonra tekrar birleştirebiliyorsa neden bunu para karşılığı size sunuyor olabilir ? zaten Peygamberliğini yada bir nev i Tanrılığını ilan etmiş olmaz mı ?

Hepimiz zaten o gösterilere giderken bu gerçeği bilmiyor muyuz ?

Biraz dahan çocuksu yönümüzü ortaya çıkartmaya ihtiyacımız olan bu dönemde böyle basit şeylerden mutlu olmayı becerebilmek gerekmiyor Mu?

Siz bayefendi okurlarına tavsiyemiz biraz daha çocuksu yönünüzü ortaya çıkartmanız ve yaşadıklarınızdan keyif almanızdır.

Bu arada küçük sihirbazlık numaraları öğrenmeniz ve hatta sihirbazlık numarası olmasa da bazı tatlı sürprizlere sahip olmanız hem çevrenizdeki insanlarla ve tabi kadınlarla daha iyi iletişim kurmanızı hem de ileride çocuklarınızla güzel vakit geçirmenize yardımcı olacaktır.

Hangi numaralar mı ?

Parmak kopma numarası, ya da ceket koluna saklanan çiçeği çıkartmak olabilir onu da siz bulun  :).

Ayrıca Bir iki tane sihirbazlık ( illüzyon)  oyunu bilmenin kadınları etkileyen 100 özellikten biri olduğunu da unutmayın.

 

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.