Sömestr tatili ders çalışma programı

Haydi genç erkekler, kızlara fark atmak için sömestr tatili ders çalışma programı planlamanın püf noktalarını anlatacağız. Bolca dinlenin, eğlenin ama akademik olarak da başarı için yarıyıl tatilinde düzenli ders çalışmayı da ihmal etmeyin. Program dahilinde konu tekrarı yapmak, yeni konulara çalışmak ve kişisel gelişim için bolca bolca kitap okumanızı tavsiye ediyoruz. Malum kızlar ders konusunda biz erkeklere göre daha yaman. Altta kalmak yok. Tabii baba iseniz bu yazıyı mutlaka oğlunuza okutmalısınız 🙂

Neden tatilde ders çalışma programı çizelgesi yapmak gereklidir?
Çoğu öğrenci bu tatil fırsatını, kitap-defter kapağı açmadan, okulların açılma tarihine kadar bilgisayar ile ilgilenerek, oyun oynayarak, televizyon seyrederek ve daha kötüsü gece geç saatlere kadar odasına kapanarak geçirmektedir. Bu şekilde yarıyıl tatili boyunca tembellik yapmaya alışan fizyolojik ve psikolojik yapı, okulların açılma zamanı geldiğinde zorlanır. Bu nedenle ikinci döneme iyi bir başlangıç yapmak için uyulan bir yarıyıl tatili ders çalışma programı öğrenciyi zinde tutar.

Tatilde çalışma stratejileri nelerdir?
Yarıyıl tatili için uygulanması şart olan ana strateji şudur:

  1. Eski derslerle ilgili hızlı bir konu tekrarı yapılmalı (Yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan bir gerçek: Genel olarak bir insan öğrendiği şeylerin %75’ini 1 haftada, % 66’sını 1 günde, %54’ünü ise 1 saat içerisinde unutuyor. Unutmayı önlemek için konuların üstünden geçme denir. Tekrar yapılmayan ders çok çabuk unutulur. Bilgilerin pekişmesi için tekrar şarttır.)
  2. Geçmişte eksik kalan, anlaşılmayan veya çalışılamayan konular tamamlanmalı (Hiçbir dersten veya ders konusundan kurtulamazsınız. O sizi ya 2.dönem, ya bir üst sınıfta ya da öğrenci seçme sınavlarında mutlaka yakalar. Bu sebeple bu konu bana gereksiz demeyin ve telafi edin.)
  3. Yeni konulara çalışılmalı. (Müthiş bir avantajdır. Derslere hazırlıklı girmek bir adım önde başlamanızı sağlar.)
  4. Çok kitap okunmalı. (Bu aslında ders için değil, öğrencinin kültür ve yeteneklerinin gelişimi için olduğu kadar, beyni de dinlendirmeye yarar)
kitap-okumak
kitap-okumak

Tatili verimli geçirmek için özetlemek gerekirse deli gibi ders çalışmak veya çılgın gibi eğlenmek, miskince pineklemek yerine mutlaka kendinize ve geçmiş ve gelecek ders programına uygun bir tatil programı hazırlayın. Mümkünse aile ile bir tatil yapın ve bu tatilde de planlı ders çalışın.

Sonuç: Beyini formda tutmak için; Sömestr tatilinde derç çalışma programı yapmak ve bu plana uymak, ama bir taraftan da Zihni boşaltmak için; Dinlenme ve gezmeye zaman ayırmak, Sosyal faaliyetlere ( sinema, konser, tiyatro, spor vb) de yer vermek en akıllıca tatil programı olur.

Unutmayınız ki küçük yaşta hayatını bir disiplin çerçevesinde planlayabilen, kendisine hedefleri doğrultusunda yol haritası çizebilen öğrenciler, geleceğin çalışma hayatında başarılı iş adamları olmaya adaydırlar…

Arananlar ve bulunanlar:

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.