Sosyal Medya ve Akıl Sağlığı

Sosyal Medya ve Akıl Sağlığı

İçerisinde bulunduğumuz zaman diliminde televizyon gibi tüm medya kanallarından daha fazla ilgi odağı haline gelen sosyal medya kanalları hayatımızın içerisine çok kuvvetli biçimde girmiş durumda.

Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest, Periscope  ve bunun gibi bir çok sosyal medya ağı artık herhangi birimizi bir şekilde yakalıyor ve direk olarak gerek zamanımızı gerekse ruh halimizi etkiliyor.

Bir sürü medya kanalında bu konu ile ilgili hem tıbbi hem de fikirler beyan ediliyor. Biz ise bu gün bayefendi yazarları olarak aramızda tartıştığımız şekilde sizlere bir özet sunmak istedik.

 

Öncelikle ekibimizden hemen hemen kimsenin farklı sebepler dolayısı ile televizyon izlememekte olduğunu itiraf edelim.( Spor müsabakaları haricinde  🙂 )

Herkesin ortak kanısı ise size ulaşması hedeflenen bilginin ama öyle ama böyle bir şekilde artık sosyal medya kanallarından bir şekilde bize göründüğü gerçeği. Yani görsel yayın olarak televizyonlardan yazılı basın olarak gazetelerden seken bilgiler eninde sonunda,facebook,twitter veya buna benzer sosyal medya kanallarından eninde sonunda karşımıza çıkmakta.

Sosyal Medya ve Akıl Sağlığı konusunda en net öngörümüz uzak durmak istediğimiz veya inanmadığımız haberlerin karşımıza bir şekilde çıkarak sinir sistemini etkilediğini ekip olarak hep bir ağızdan bağırmaktayız.

sosyalmedyaveakilsagligi3

Fakat bunun yanında artık sosyal medya kanallarının gelişerek raporlama araçlarını artırması daha farklı sonuçlara da yol açmakta. Sizlerin de gözlemleyebileceği gibi akıl sağlığının yanı sıra göz sağlığımızı ve boyun fıtığı neslinin bizleri beklemekte olduğu ve ellerimiz ile ilgili problemler yaşayacağımız durumuna değinmeye bile gerek duymuyoruz.

Ama yanı başımızda duran insanlarla bile artık sosyal medya araçlarından iletişim kuruyor olmamız, zaten sosyal medyanın aslında günümüzün akıl sağlığına zarar verdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

En masum şekilde ele almak gerekirse dünya ve yaşam her geçen gün değişmekte ve bugün yanlış gelen şeyler yarının doğrularını oluşturabilmekte. Bizlerden sonraki nesillerin birbirleri ile iletişimi izlediğimiz muhteşem dizi olan “Black Mirror” un bir bölümündede yer alan lensler aracılığı ile kafamızdaki bir verici sayesinde kumanda aracılığı ile gördüğümüz her şeyi kayıt eden ve sosyal medyaya bağlanan kanalların olduğu bir dünyayı hayal etmemiz o kadar da zor değil .

Bir de bu durumun şimdiden küçük bir anket topluluğu olan bizleri şimdiden akıl sağlığı olarak etkilemiş olduğunu gözlemleyerek kendi adımıza evet sosyal medya bizim akıl sağlığımızı etkiliyor diyebiliriz.

 

Böyle devam ederse Facebookta tanışıp, periscope da evlenip, photoshopda çocuk yapacağımızı düşünmekteyiz. hepimize kolay gelsin diyor ve iletişim için ilkel yöntemler olan konuşmak, birbirine bakmanın en doğrusu olduğunu size telkin vermek istiyoruz.

Birde boyun fıtığı olmayın gözleriniz sağlıklı olsun biraz daha dünya ile iletişim kurun temennisinde bulunuyoruz.

 

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.