Sosyal Medyada Olağan Üstü Hal

Sosyal Medyada Olağan Üstü Hal
​Olağan üstü hal kapsamında, kullandığımız facebook, twitter gibi global kanallarda veya öze bloglar, youtube gibi görsel kanallarda yapılan paylaşım beğeni ve retweet (gönderi paylaşımı) gibi hareketlerden paylaşan kişilerin sorumlu olduğu bilgisi verildi.

Telekomünikasyon, İnternet ve Bilgi Teknolojileri Derneği (TEDER) Başkanı Serhat Özeren, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin zor bir dönemden, geçtiğini belirtti.

İnternet içerisinde yapılan paylaşımların özel hayatın izdüşümü olduğuna dikkati çeken Özeren, “Gerçek hayatta yaşadığımız bu kaos ortamının aynısını maalesef internette ve internetin en önemli unsurlarından olan sosyal medyada yaşıyoruz.” dedi

Sosyal medya kullanıcılarının bilgi ya da görsel paylaşımı yaparken dikkatli olması gerektiğine işaret eden Özeren, “Sosyal medya kullanıcılarının paylaşımlarında, terör gruplarının ya da darbecilerin işine gelecek şekilde halkı korku ve kaosa sevk etmemesi gerekiyor. Özel hayatımızda gösterdiğimiz hassasiyetin aynısını, sosyal medyada da göstermek durumunda olduğumuz için paylaştığımız bilgilerin doğruluğunu kontrol etmek zorundayız.” ifadesini kullandı.

Serhat Özeren, terörü ya da darbeyi övmenin, darbe yönünde hareket etmenin veya destek vermenin suç olduğunu dile getirerek, kişilerin sosyal medyada yaptıkları her türlü paylaşımdan hukuki olarak sorumlu olduklarını söyledi. Sosyal medya hesaplarının şifreleri çalınanlara, hemen şifrelerini değiştirmelerini öneren Özeren, böyle bir durum karşısında şifre değişikliğinin ardından kullanıcıların, hemen yasal başvuru yapmaları gerektiğini kaydetti.

Son zamanlarda sosyal medya hesaplarından “Ben sorumlu değilim, Facebook sorumlu” şeklinde ifadelerin paylaşıldığını da anımsatan Özeren, bu tür ifadelere ilişkin paylaşımların kişilerin hukuki sorumluluğunu ortadan kaldırmadığını bildirdi. Özeren, “Vatandaşlar, televizyon, gazete ve dergi gibi konvansiyonel medyadan teyit edilmiş bilgileri ediniyor, ancak sosyal medyada yapılan paylaşımların kaynağı belli olmayan ve çoğu zaman dezenformasyona (yanıltıcı bilgi vermek)neden olan paylaşımları içeriyor. Vatandaşların bu tür paylaşımlarda bilgi kaynağına ve bilginin güvenilirliğine dikkat etmesini öneriyorum” diye konuştu.

“Paylaşılan İçeriklerden hesap sahipleri sorumlu”

Adli Bilişim Uzmanı Halil Öztürkci de sosyal medya kullanıcılarının, hesaplarından yazılan, paylaşılan ve yayınlanan her türlü içerikten sorumlu olduğunu belirtti.

Hesabın başkaları tarafından ele geçirilmesi ve hukuka aykırı içeriklerin paylaşılması halinde bu durumun tespitinin mümkün olduğunu anlatan Öztürkci, şunları kaydetti:

“Adli bilişim incelemesi yapılarak, nasıl hacklendiğiniz ortaya çıkartılabilir ve bu durumda masum olduğunuz zaten ortaya çıkar. ‘Nasıl olsaFacebook veya Twitter IP adreslerini paylaşmıyor, o yüzden istediğim gibi paylaşımlarda bulunurum’ diye düşünenleriniz varsa onlara tavsiyem; hukuka aykırı paylaşım yaparken iki kez düşünün. Her ne suretle olursa olsun, hiçbir sosyal medya platformunda terörü övücü, destekleyici ya da ısındırıcı içerik paylaşmayın, paylaşılan içerikleri yaymayın. Hesabınızdan sadece ama sadece siz sorumlusunuz başkası değil. İçeriği başkası oluşturmuş bile olsa hukuka aykırı içeriği yaymak da retweet yapmak da hakkınızda soruşturma açılmasına sebep olabilir.”

Öztürkci, darbe teşebbüsünden sonra sosyal medyada ciddi provokasyon hazırlıkları yapıldığına ile ilgili duyumların olduğunu belirterek, teyit edilmeyen ya da doğruluğundan emin olunmayan hiçbir bilginin paylaşılmaması önerisinde bulundu.

Bu bilgi doğrultusunda ben sorumlu olmam diyerek paylaşımda bulunmamanızı, hesabınızın çalınması veya hacklenmeniz(hesabınızın ele geçirilip kötü amaçlı kullanılması durumu) durumunda hemen konu ile ilgili sosyal medya kurumundurumu bildirmenizi öneriyoruz. Sosyal medya kanallarında sizin hesabınızdan yapılan tüm paylaşımlardan sorumlu olduğunuzu unutmayın.

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.