Sosyal Medyanın Yeni Oyuncağı Periskop Nedir?

Sosyal medya oyuncakları olan Facebook, Tweeter, Instagram, Vine gibi oyuncaklar arasına katılan Periscope ile muhakkak tanışmışsınızdır.

Periscope uygulamasının esas amacı herkesin kendi yayınını yapabilmesi temeline dayanmaktadır. Yani bir kişi kendisinin sunumunu yaptığı veya yolda yürürken rastladığı ilgin bir olayı görüntüleyip, kullanıcılar kazanma ve ekrana dokunarak çıkan kalpler aracılığı ile bir nevi Facebook’daki beğenme tweeter’daki retweet veya beğen gibi beğenilerini sunarak sosyal bir ağ oluşturmayı hedeflemekteydi.

Bu durum Amerika ( ABD ) ve Avrupa ülkelerinde gayet istenildiği amaçla kullanılmaya başladı. Uygulamayı açıyorsunuz Canlı yayın kanalına giriyorsunuz karşınızda bir insan ya görmekte olduğu süre gelen bir olayı görüntülüyor ve olay gayet ilginç.Örnek olarak bir sokak müzisyeni gayet özel bir biçimde sanatını icra ediyor çok güzel yada komik olacak kadar kötü ama olay gayet ilginç.Yada çok önemli üst düzey bir toplantı yada eğitimde bir üst düzey yönetici veya eğitmen gayet önemli bilgiler veriyor.Bir arkadaşımızda bunu paylaşmaya değer görüyor ve tam da olması gerektiği gibi bu durumu Periscope aracılığıyla bizimle paylaşıyor.

Ama Türkiyemizin Periscope unda neler oluyor. İşte tam bu noktada olay şekil değişiyor. Arkadaşlarımızın bazıları Periscope u açıyor görüntüde değil herhangi bir aksiyon, bir karanlık. Bir ses konuşuyor hatta konuşmuyor. sadece yazan garip cevaplar veriyor,e cevap da konu ile alakalı değil. Gerçi konu da yok.

Bir de garip pozlar veren, makyajlı uyku mesajları verenler.

Bunun karşılığında Erkek arkadaşlarımız var, Bolca sinkaflı küfür hem edenler hem de yazanlar.

Sanırım bu bizim hayatımızın vazgeçilmezi önce imkanı bul sonra olabildiğince saçmala, İyi de ifşa oldun arkadaşım kendini rezil ettin.

Haberiniz olsun da kendinizi ütandırmayın…

YORUMLAR-SORULAR-CEVAPLAR

  • periskopik

    Bizim Türkler bunun da cılkını çıkarmışlar. Sahiden de yabancı periskop kullanıcıları ile bizimkiler arasında farklar büyük. Onlar ne kadar işe yarar şey varsa paylaşıyor, biz ise ne kadar işe yaramaz şey varsa paylaşıyoruz… Harika yazmışsınız bu arada.

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.