Teknoloji Sakatlıkları

TEKNOLOJİ SAKATLIKLARI

TEKNOLOJİ NEDİR ?

Bildiğimiz gibi teknoloji hayatımızı kolaylaştırmak ve değerli olan kısıtlı zamanımızı en verimli biçimde kullanmaya hizmet etmesi için yaratılmış elektronik ve mekanik araçların tümünü ifade etmektedir.

Teknoloji insanlıkta ilk alet geliştirmek ile başlamıştır. Yazı yazmaya yarayan kalem, yük taşımak için kullanılan arabaların tekerleklerinden günümüzde kullandığımız bilgisayar, mobil cep telefonu ve tabletler gibi bir çok cihaz teknolojiyi ifade etmekte.

TEKNOLOJİ SAKATLIĞI NEDİR ?

Geliştirilen tüm teknolojiler hayatımıza bir çok kolaylık getirmesinin yanı sıra her şeyin ayarında olması gerekliliği gibi teknoloji kullanımının da dengeli olması gerekmekte.

Teknolojiyi gereğinden fazla kullanırsanız sakatlanabilirsiniz ?

Bir kaç örnek vermek gerekirse ;

Araç kullanımı sakatlanmaları;

Arabalar hayatımıza girdiği günden beri herkes bir araba sahibi olmak isteği duymakta. Bu durum hayatımıza kolaylık getirirken fazla kullanımının belirli sonuçları söz konusu. Arabalar bize orta ve uzun mesafelerde zaman kazandırmak için üretilen teknolojik aletlerdir. Fakat günümüzde tembelliğe meyilli olan insanoğlunun neredeyse 50 metre ilerideki markete bile gidildiği açık biçimde gözlenmekte.

İlk bakışta sorun olarak görünmeyen bu durum aslında dolaylı sakatlıklar doğurabilmektedir. Her yere arabası ile giden insanlar doğal olarak yürümek konusunda gayet zayıf bir kondisyona sahip olmakta ve bunun sonucu olarak kilo almakta. Kilo alan insanlarda zamanla kalp ve tansiyon rahatsızlıklarının baş gösteridiğini çok iyi biliyoruz. bunun yanında Bel ve ayaklarda gerçekleşen rahatsızlıklar sonucu hayatımızı kolaylaştırmak için bindiğimiz arabalar bizi dolaylı olarak sakatlayabilmektedir.

Teknolojik cihaz sakatlanmaları;

Artık alım gücünün artması ve  gelişen teknolojik ekipman firmalarının rekabeti sonucu hepimizin evlerinde ceplerinde yer alan bilgisayar, cep telefonları, mobil tabletler hayatımızın her noktasını ele geçirmiş durumda.

Bu cihazların kullanımı da içerisine yüklediğimiz oyunlar,sosyal medya kanallarıyla birlikte hayatımızı adeta ele geçirmiş durumda.

Bu durumda kafamızı kaldırmadığımız bu cihazlar göz ardı ettiğimiz ciddi sakatlıklara yol açabilmektedir. Öncelikle sürekli olarak boynumuzu öne doğru eğerek kullandığımız bu cihazlar boyun sakatlıklarına, uzun süre bakmamızın sonucu olarak göz rahatsızlıklarına yol açabilmekte.

Teknoloji sakatlıklarının fiziksel olarak baş gösterdiği sakatlıklarının yanı sıra, sosyal hayat sakatlıklarına yol açıyor olması henüz tam anlamı ile farkında olmadığımız bir diğer sakatlık konusudur.

Neredeyse yanımızdaki arkadaşımız ile bile mobil telefonlar ile iletişime geçiyor olmamız, arkadaşlarımızla resim çekerken selfie olarak çekiyor olmamız bizleri hem yanlızlaştırmakta hem de bireysel diyaloglarımızı yakınlaştırıyor gibi hissettirirken aslında uzaklaştırmaktadır.

Bu ve bunun gibi birçok teknolojik sakatlı mevcut. biz genel hatları ile sizlerle bir kaçını paylaşmayı borç bildik.

Her şeyi ayarında yapmak gerekliliğini unutmamalı, teknolojik aletlerin bize zarar vermek için değil hayatımızı kolaylaştırmak için var olduğunu bilerek hareket ederek, TEKNOLOJİ SAKATLIKLARI riskini göz ardı etmemeliyiz.

 

 

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.