Troy Kart Nedir ?

Troy Kart Nedir ? 

Master, Visa ve American Express gibi Kart sistemlerinden sonra Türkiye’nin de kendisine ait bir ödeme sistemi var , “TROY”.

Troy yapılan bir lansman aracılığı ile tanıtıldı. Tanıtımını BKM (Banka Kartları Merkezi )  genel müdürü Soner Canko gerçekleştirdi.

Kayıt dışı para akışını önlemeyi amaçladıklarını belirten Canko aynı zamanda Global hedefleri olduğunu belirtti.

İnternet Kartı,Kredi Kartı ve Banka kartı olarak alışverişlerde hem pos makinalarında, hem bankamatiklerden hemde e-ticaret ( e- commerce)  alışverişlerinde kullanılabilecek olan kart şimdilik 10 banka ile Türkiye de kullanılmaya başlanacak. Tüm bankaların katılımı ve desteği ile hazırlandığı belirtilen Troya kartın kısa zamanda tüm banka kartlarında yer alması hedefleniyor.

Bilindiği gibi Türkiye de gerçekleşen alışveriş rakamlarının % 98 i Türkiye içerisinden gerçekleşmekte fakat Dünyanın her yerinde kullanılması hedeflenen Troya kartı bir Türk markası olarak en büyükler arasına girmesi hedefleniyor.

Bu kartlar aynen Visa ve Mastercart larda olduğu gibi her yerde her tür alışverişte kullanılabiliyor olacak.

Troy kart Nedir ? Troy kartı Nasıl tanırız ?

Artık almış olduğumuz banka kartlarının alt köşelerinde aşağıda yer alan bir logo yer alacak.

 

Troykart

 

 

 

 

 

Global piyasalarda yer alan Visa, Master ve American express gibi banka ortaklarına rakip olmayı hedefleyen Troy ismini;  TR: Türkiye, O:Ödeme ( Tabi ki türkçe karakter dolayısı ile Ö harfi O olarak geçmekte) , Y: Yöntemi kısaltmalarından almakta.

troytruva

Bizim ortak görüşümüz olarak Troy Kartın isminin Truva ( Troya ) destanına gönderme yaptığı düşünce hakim. Aynı zamanda kayıt dışı ekonomiyi gizliden gizliye kayıt altına alınması düşüncesi ve global piyasalarda yer etmesinin hedeflenmesi de açıkçası bizlere Troya kentine gizlice sokulan ve şehrin ele geçirmesi ve Akil ( Archilles) in ölümü ile sonuçlanan Agamemnonun kazanması ile savaşı anımsatıyor. Gerçi Truva efsanesinde yer alan Truvalı Heleni bu kartın herhangi bir amacı ile özdeşleştiremedik fakat göstergeler Helenin kayıt dışı parayı kontrol altına almak olduğunu düşünenlerimizin sayısı her geçen gün artmakta.

Umarız bu kartların çeşitlerinin ve imkanlarının artması kartlerın verdiği cesaretle mağdur olan insanların sayısını artırmaz.

Arananlar ve bulunanlar:

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.