Web Browser Nedir ?

WEB BROWSER NEDİR ?

 

İngilizce bir kelime olan Web browser ın Türkçe karşılığı bire bir eş anlamlısı olmaması ile birlikte”İNTERNET SERVİS SAĞLAYICI/ İNTERNET TARAYICI” anlamına gelmektedir.

Bilgisayar teknolojilerinin gelişimi ile birlikte hayatımıza yeni yeni giren bu uygulama aslında en popülerleri olan Google Chrome, İnternet Explorer, Firefox,Yandex gibi uygulamalar olarak karşımıza çıkmakta.

Bu uygulamalar hayatımızda internetin yer aldığı cep telefonları , tabletler ve internete ulaşılmak istenen tüm araçların üzerinde bulunması gereken bir programdır.

Gelişen teknolojiler hem bilgisayarlar hemde mobil cihazların tamamında yer alan web browser internet sitelerinin tamamını görüntüleyebilmemizi sağlayan aracı programlardır.

Günümüzde artık arama motorları ile bir bütün haline gelmeye başlayan bu programlar, hayatımızı kolaylaştırdığı gibi aynı zamanda bize ihtiyacımız olan tüketim malzemelerini sunma konusunda internet reklamcılığı konusunda da yardımcı olmakta.

 

Günümüzde internet servis sağlayıcıları arama motorlarından ayrı olarak düşünülmemekte.

Bunlar hakkında örnek vermek gerekirse ;

WEB BROWSWER                                                                  ARAMA MOTORU (SEARCH ENGINE)

GOOGKE CHROME                                                                                 GOOGLE

INTERNET EXPLORER ( MİCROSOFT EDGE)                                   BING

YANDEX EXPLORER                                                                                YANDEX

SAFARI                                                                                                          SAFARİ…

 

WEB BROWSER IN ( İNTERNET SERVİS SAĞLAYICILARI / İNTERNET TARAYICISI NIN) REKLAM İLE NASIL BİR İLİŞKİSİ VAR ?

Arama motorlarında yaptığımız aramalar bizleri en özel içerikleri ( content ) ile web sitelerine ulaşmamızı sağlamakta.

ilgilendiğimiz konular, aradığımız elektronik aletler,kıyafetler ve bunun gibi bir çok şeyi bulmamıza yardımcı olan arama motorlarının web browserlarımızla ilişkisini kurmakta.

 

Nasıl mı ?

Bu durum web-browserları’mızın bilgisayarlarımızın içerisine bırakmakta olduğu farklı isimdeki dosyalarda saklanmakta. Türkçede çerez olarak ifade edilen genel internet dilinde Cookies olarak bilinmekte.

 

İşte internete her girdiğimizde önümüze sanki aklımızı okuyor ve bizlere bir nev’i medyumluk yapıyormuş gibi görünen sitelerin farklı farklı alanlarında gösterilen hedef reklamların sebebi bu.

INTERNET NEYİ ARADIĞIMIZI NEREDEN BİLİYOR ?

Böylece reklamcılar aslında kendi ellerimizle aramakta olduğumuz kelimeler bütünlüğü doğrultusunda arkada Web-browser lar ve arama motorları aracılığı ile biriktirdikleri gezintilerimizi kayıt ediyor ve sistemli argometriler kurarak kullanıcının karşısına bu reklamları herkesin farklı davranışlarına göre önüne çıkartıyor.

Bu durumun en önemli avantajı aramakta olduğumuz bir ürünü veya bilgi almak istediğimiz konuyu görsel ve metin olarak farklı şekillerde gösteren web browserlar hayatımızı önemli ölçüde kısaltmakta.

 

Yazılı basın ve televizyon gibi mecraların böyle bir şansı olmadığı için gerek kullanıcı gerekse bilgi veya hizmeti kullanıcısına sunmak isteyen firmalar için en etkili buluşma alanını internet haline getiren en önemli sebep bu.

Kısaca arama motorları ( search engine )  ve İnternet tarayıcıları (web-browsers) bizi izliyor ve hangi konu ile ilgileniyorsak onu ziyaret ettiğimiz sonraki sayfalarda bizlere sunuyor…

 

 

 

 

 

Arananlar ve bulunanlar:

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.