Yeni Enerji Kaynağı, Dalga

Yeni Enerji Kaynağı, Dalga

Günümüzde savaşların çıkmasına sebep olan enerji kaynakları kıtlıkları ve alternatif enerji elde etme araçlarının tabiatı olumsuz etkilemesi sonucu Dünya çeşitli sorunlar ile karşı karşıya kalmakta.

Çok uzak değil bundan 30 yıl önce elektrik tüketen yaşam cihazları Buzdolabı , Televizyon gibi bir kaç beyaz eşya, aydınlanmak için kullandığımız ampül gibi kısıtlıydı. Bugün her ne kadar elektrik tasarrufu yapan Beyaz ev eşyaları yaygınlaşsa da,  Dünya nüfusunun artışıve gelişen teknolojilerin tüketiminin olabildiğince dünya kaynaklarını yetersiz kılmaya başladığı günümüzde hayatımızın her alanında kullanmakta olduğumuz elektriğe olan ihtiyacı artırmakta.

Bu durumla başa çıkabilmek için günümüze kadar yapılan petrol savaşları sonucu milyonlarca insanı kaybettik ve bu savaşların olmaması için artık hidro elektrik santralleri, yine doğal kaynakları tüketen doğal gaz santralleri de yetersiz kalmaya başlamış durumda. Alternatif olarak güneş enerjisi kullanımı kullanıldığı bölgelerde iklim ve tabiat dengesini bozmakla beraber rüzgar enerjisi verimliliği de bu tüketimi karşılamaya yetmemekte.

Nükleer santraller en yüksek verimliliğin sağlanması konusunda en etkin potansiyele sahip olmasına rağmen gayet net biçimde bilinen atıkların doğaya bırakılması ve öngörülemeyen sonuçları dünya geleceği için potansiyel bir tehdit oluşturmakta.

Bilim insanları bu duruma çözüm olarak arayışlarına devam etmekte ve muhteşem çevreci ve neredeyse tabiata etkisi yok denecek kadar az olan yeni bir teknoloji ile enerji sorununa çözüm bulmuşlar gibi görünüyor.

“Kinetik Dalga Enerjisi”.

Bu enerji deniz veya okyanusların üzerine yerleştirilen platformların (Kinetic Wave Stations)  üzerinde yer alan şamandıraların ( Floats ) dalgaların etkisi ile yukarı aşağı hareketi ile ittiği amortisörlü kompresörler aracılığı ile dalganın itme gücünü kinetik enerjiye dönüştürmekte. Çok uzak bir gelecek değil bir kaç yıl içerisinde kullanılmaya başlayacağı düşünülen görülmeyen bu enerji türünün hayatımıza bir an önce dahil olması çevre duyarlılığı olan herkesin arzusu haline geleceği düşüncesindeyiz.

 

Kinetik Dalga Enerjisi Platformu ( Kinetic Wave Stations )

https://youtu.be/GiEnu_EuSvE

 

Dalga Enerjisi İstasyonları, kesintisiz enerji alma imkanı sunarken, rüzgar enerjisi üreten rüzgar gülleri ile desteklenebilmekte. 20 şamandıralı 10 metre kompresör hareketi yapabilen her bir platform yaklaşık 60 megawatt enerji üretebilmekte. Bu enerji yaklaşık olarak 4.000 evin elektrik tüketimi için ihtiyacı olan enerjiyi kolaylıkla sağlayabilmekte.

Eğer okyanuslardaki dalganın 1.000 de birini (1000/1) bu platformlar aracılığı ile enerjiye dönüştürebilirsek tüm dünyanın şu anda tükettiği enerjinin 5 katını elde etmiş oluyoruz. 

 

Bayefendi erkek sitesi olarak , enerji elde edebilmek için tükettiğimiz sınırlı dünya kaynaklarına ihtiyacımız kalmamasını ve insan zekasının göstergesi olan bu tip girişimlerle enerji savaşları son bulması ümidiyle.

 

 

 

 

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.