Zenginler neden akıllı telefon kullanmıyor

Zenginler neden akıllı telefon kullanmıyor?

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre birçok zengin ünlü ve sıradan insanların bazıları maddi durumları yeterli olmasına rağmen akıllı telefon kullanmamayı tercih ediyor.

Yapılan küçük çaplı bir araştırmada bu insanların neden akıllı telefon kullanmadıkları şu başlıklar altında toplanıyor;

Bağlantıda olmama hakkı,

Özellikle iş hayatında yazılı bir kural olmasa da günümüzde insanların bağlantıyı koparma hakları gizliden gizliye yok olmakta. Bu sebepten dolayı insanlar işlerini özel hayatlarında taşımakta ve sosyal yaşamda kendilerine ait olan zaman tecavüze uğramak da.
Her ne kadar bu kişinin kendi kontrolünde olsa da insanların sosyal hayatlarını cep telefonlarında taşımış olmaları bu durumu kişinin kontrolünden çıkartmaya başlamış durumda.
Bu sebepten dolayı bağlantıda olmama hakkını kullanmak isteyen insanlar akıllı telefonlar yerine telefonları tercih ediyor.

İletişimin kişinin kontrolü altında olması

Akıllı telefonlar işlerini yüklenmiş olan birçok sosyal bağlantı kanalı ile kişilerin birbirlerine iletişimde olmalarını sağlıyor.
Sosyal medyanın amacı ise kişileri sürekli olarak bağlantıda tutmak yaptıkları her hareketi birbirlerine iletmelerini sağlamak.
Bu şekilde akıllı telefonlara gelen iletiler ses ve görsel şekilde kişileri birbirlerinin hareketleri konusunda bilgilendiriyor.
Bu da doğal olarak kişinin istediği an telefonu eline alması dan ziyade ildirim geldikçe o telefona bakma İhtiyacı duyuyor.
Bu sebepten dolayı iletişimin kendi kontrolünde olmasını isteyen insanlar internet bağlantısı olmayan ve sadece telefonla konuşulmasına yardımcı olan Diğer telefon türlerini tercih ediyor.

Dinlenme izlenme tehlikesi

Akıllı telefon kullanan kişiler Bilgi güvenliği açısından konuşmalarının dinlenmesi gittikleri yerin gözlemlenebilmektedir konusunda çok savunmasız.
Bu konuda tanımadıkları üçüncü kişilerin yaptıkları görüşmeleri gittikleri yerleri takip edilebilme durumundan Oldukça rahatsız oluyorlar.
Aynı zamanda sosyal medya kanallarında kendi bulundukları veya otomatik olarak nerede olduğunu bildiren uygulamalar takip edilebilirliklerinin arttırarak gizlilik haklarına tecavüz edildiği düşüncesindeler.

Zaman kontrolü sorunu

Özellikle iş adamları zamanlarının çoğunu bilgisayar ve diğer akıllı cihazlar ile gün boyu iletişim halinde geçirmekte.
Bu sebepten dolayı Zaten günde yaklaşık olarak 8 ila 10 saat dijital mecrada bulunan Bu kişiler sosyalleşmek istedikleri zamanın büyük bir kısmını da internet ortamı ve hatta internet ortamı ile ilişkin alanlarda geçirmeyi tercih ediyor. Bu sebepten dolayı akıllı telefonlar yerine normal telefonlar tercih ediyor.

eski model cep telefonları
eski model cep telefonları

Günümüzde bir bağımlılık haline gelmiş olan mobil iletişim cihazları konusunda insanların bağımlılığı gün geçtikçe artmakta. Hatta bir düşünceye göre artık insanların sosyal medya araçlarını kullandıkları diye sosyal medya araçları tarafından yönetildiğini savunuyor.

Bayefendi yazarları olarak biz de bu düşünceye katılıyoruz ve gerçekleşmesi durumunda dijital bir afet durumunda özellikle yeni neslin kaosa düşünmekteyiz.

Üstelik klasik cep telefonlarının şarj sürelerinin uzunluğu, iletişimin internet nedeniyle harcanan yüksek teknoloji telefonun artık konuşmaya uygun olmaması, yani internet nedeniyle harcanan batarya nedeniyle artık görüşme yapılamayacak hale gelmesi de teknolojik dezavantajlardan…

Arananlar ve bulunanlar:

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.