Özgür Özel’in Özgeçmişi

Özgür Özel kimdir, kaç yaşında, aslen nereli? Yaşamı ve siyasi hayatı nasıldır?

Özgür Özel, 5-11-2023 tarihinde biten kurultayda CHP’nin yeni genel başkanı seçildi. 4-11-2023 tarihli 38. Olağan Kurultay’da 2. tura kalan seçimler sonrasında rakibi Kemal Kılıçdaroğlu’na 276 oy farkla CHP’nin yeni genel başkanı oldu. İşte CHP başkanı Özgür Özel’in özgeçmişi, siyasi yaşamı ve biyografisi ile anne babasının adı ne, eşi ve çocuğu kimdir sorularına cevaplar ve hakkındaki genel bilgiler;

Özgür Özel Kimdir ?

Özel Hayatı

Doğum günü olan 21-Eylül-1974 tarihinde Manisa’da dünyaya geldi. Doğduğu gün Cumartesi günüdür. 1974 yılında doğan Özgür Özel şu an (5-11-2023) itibariyle 49 yaşındadır.

Annesi ve Babası

Aslen Manisalı olan Özgür Özel’in anneannesi Selanik, dedesi ise Üsküp’lüdür. Özgür Özel’in babaannesi ise Preşova’lıdır. Özgür Özel’in kökenleri Balkanlara dayanır.

Babasının adı Talat Özel, annesinin adı Rukiye Şükran Özel’dir. Anne ve babası öğretmen (şu anda her ikisi de emeklidir) olan bir öğretmen çocuğudur.

Evlilik Hayatı ve Çocukları

Özgür Özel, kendisi gibi eczacı olan eşi Ecz.Didem Özel ile evli olup. 1 kız çocukları vardır. Kızlarının adı İpek Özel’dir. Manisa doğumlu olan İpek Özel’in doğum tarihi 2001 yılıdır, Bornova Anadolu Lisesi mezunudur. Şu anda Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitim hayatına devam etmektedir.

 

Özgür Özel - Eşi Didem Özel - Kızı İpek Özel
Özgür Özel – Eşi Didem Özel – Kızı İpek Özel 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy verirken.

 

Eğitim Hayatı

Özgür Özel; İzmir Bornova Anadolu Lisesi Almanca Bölümü ve Manisa Lisesi’nde orta ve lise öğretimini, Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamladı.

Bildiği Yabancı Diller

İyi düzeyde Almanca ve İngilizce bilmektedir.

Meslek Hayatı

1999 senesinde serbest eczacılık yapmaya başlayarak mesleğe ilk adımlarını attı.

Manisa Eczacı Odasında sırasıyla Yönetim Kurulu Üyesi, Veznedarı, Genel Sekreteri ve Başkanlığı görevlerini yürüttü.

Manisa Eczacı Odası’nda, 2001-2007 yılları arasında bir dönem Genel Sekreterlik ve iki dönem Oda Başkanlığı görevlerinde bulundu. Aynı yıllarda Manisa Akademik Odalar Birliği Dönem Sözcülüğü ve Başkanlığı görevlerini yürüttü.

Bu dönemde Manisa Cumhuriyet Mitingi’nin düzenleyiciliği ve sözcülüğünü yaptı.

2007 yılında Türk Eczacıları Birliği (TEB) Merkez Heyeti üyeliğine seçildi. TEB’de Saymanlık ve 2 dönem de Genel Sekreterlik görevinde bulundu.  (2007 yılı ve 2009 yılı Aralık aylarında yapılan seçimlerde Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyetine seçildi.)

Türk Eczacıları Birliği’nde bir dönem Saymanlık, iki dönem Genel Sekreterlik görevlerini yürüttü.

29-Mart-2009 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Manisa Belediye Başkan adayı olan Özgür Özel, 33. Olağan Kurultay’da ve 15. Olağanüstü Kurultay’da Cumhuriyet Halk Partisi Manisa İl Delegesi olarak görev yaptı.

10-03-2011 tarihinde Milletvekili Adayı olmak üzere görevinden istifa etti.

Eczacı Özgür Özel, Oda Başkanlığı döneminde yaşama geçirdiği sosyal ve çevre projeleri ile çeşitli ödüller aldı.

Uluslararası Eczacılık Federasyonu, Avrupa Birliği Eczacılık Grubu, Avrupa Eczacılık Forumu gibi uluslararası örgütlere üyeliği ve Türkiye delegeliği bulunan Özgür Özel, 168 tane kongre ve konferansta yazılı ve sözlü bildiri, sunum ve panel yöneticiliği yapmıştır.

Siyasi Kariyeri

12-Haziran-2011 tarihinde yapılan Milletvekili Genel Seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Manisa milletvekili olarak seçildi.

2011 yılından itibaren TBMM’de Manisa milletvekilliği görevini sürdürmüştür.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 24-Haziran-2015 tarihinden 3-Haziran-2023 tarihine kadar grup başkanvekilliği görevini yürüttü.

3 Haziran 2023 tarihinde parti grubu tarafından Cumhuriyet Halk Partisi TBMM grup başkanı olarak seçildi.

5 Kasım 2023 tarihinde ikinci tura kalan seçimde Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı 276 oy farkla CHP genel başkanı olarak seçildi.

İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun divan başkanı olduğu kurultayda ilk turda Özgür Özel 682, Kemal Kılıçdaroğlu 664 oy aldı. 18 oy geçersiz, 2 oy ise boş çıktı. Hiçbir aday genel başkan seçilmek için gerekli olan 1366 delegenin salt çoğunluğu olan 684 oyu alamadığı için seçim ikinci tura kaldı. 2 oy fark nedeniyle 2.ci tura katılan adaylardan Özgür Özel ikinci turda oylarını 130 oy artırarak 812 oyla CHP’nin yeni genel başkanı oldu. Kılıçdaroğlu’nun oyları ise 536’ya geriledi. Bu sonuç, ilk turda Kılıçdaroğlu’na oy veren 130’ya yakın delegenin, ikinci turda Özgür Özel’e oy verdiğini ortaya koydu.

Böylelikle Özgür Özel’in siyasi kariyerindeki son aşama CHP Genel Başkanlığı’dır.

YORUMLAR-SORULAR-CEVAPLAR

 • Ekrem

  CHP’yi Kılıçtaroğlu’ndan daha farklı boyuta ve iyiye doğru götüreceğini düşünüyorum. Vatanımıza milletimize hayırlı ve uğurlu olsun. Kendisini de arkadaşlarını da kutluyorum. Bir de önemsiz bir sorum var.

  Sadece meraktan soruyorum. Özgür Özel Alevi mi Sünni Müslüman mı? Gerçi Aleviliğe karşı da değilim benimkisi merak.
  Teşekkürler.

  • Beyefendi

   Sayın Ekrem bey, Özgür Özel’in dini ne olursa olsun kanımca hiçbir önemi yok. Üstlendiği görevlere ve kariyerine bakılırsa Alevi mi Sünni mi pek farkı etmez. Önemli olan başarısı. Ama madem merak ettiniz bildiğim kadar kendisi Alevi değil ve Özgür Özel Müslüman diyerek genel bir cevap vermiş olayım. Yazıda da belirttiğim gibi ataları Balkan doğumlu. Dolayısıyla kökeni Balkanlar. Buradan da bir sonuca varabilirsiniz.

   Dilerim bu ülkede din ve mezhep konuları artık sona erer. Din, dil, ırk ve cinsiyet kavramları orta çağda kalmıştır.

   Saygılarımla.

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.