Cep Telefonlarının Gizli Kodları

Cep Telefonlarının ( Mobil telefonların ) Gizli Kodları

Günümüzde artık hepimizin cebinde bir cep telefonu var; Bu telefonlar akıllı telefonların gelişmesi ve çeşitlenmesi ile birlikte bizlere aplikasyonlar ile birlikte kullanım kolaylığı sunuyor. Fakat belli anahtar kombinasyonlarını telefonunuza kodlayarak bazı gizli özellikleri kullanmayı bilen kişi sayısı çok az. Bu kodların birçoğu ortak olmakla birlikte : bunlar telefonunuzun modeli ve işletim sistemine göre ve farklı modellere göre farklı şekilde çalışıyor.
Bayefendi ekibi olarak size farklı cep telefonu modellerine göre değişen ve ortak olan bazı kombinasyonları hatırlatmak istiyoruz. Bu şekilde telefonunuzdaki bazı özellikleri kullanabilmenizi arzu ediyoruz.

 

Bu kodlar tüm telefonlarda arama ekranına girmeniz ardından yaptığınız tuşlamalar ile aktif olmaktadır.

Telefonunuzu arama ekranında numara çevirmeye getirin ve kodları tuşlayın:

  1. Iphone telefonların Gizli kodları  ( IOS KISA KODLARI ) ;
cep-telefonlarinin-gizli-kodlari-1-Iphone

Numara gizleme nasıl yapılır : #31# : giden aramalarda numaranızın başına yazarak giden aramalarda numaranızı  gizleyebilirsiniz. Tabi aradığınız kişinin gizli numaralardan gelen çağrılar özelliği açık olması gerekmektedir. Aksi halde operatörden gizli numaralara kapalı olduğu  mesajını duyarsınız. Aynı kodalama ile görünür hale gelirsiniz.

IMEI numarası nasıl öğrenilir : *#06# : bu kodu tuşlayarak telefonunuzun uluslar arası kimliğini görüntüleyebilirsiniz. Telefonunuzun fabrika kaynaklı arızlarında veya çalınma durumlarında bu kod telefon kimliği almanız açısından yararlıdır.

 

Telefon kimliği gizleme: *#30# : Bu tuşlamayı yaparak telefon kimliğinizi gizleyebilir ve çevreden telefon kimliğinizin görünmez yada görünür yapabilirsiniz.

Telefonu aramalara kapatmak / açmak : kapatma: **33*# / açmak: ^#33*pin# : Bu tuşlamayı yaparak telefonunuzu arama yapmaya kapatabilir ve açabilirsiniz. Tabi pininizi unutmayın açarken pin girmeniz gerekecek.

EFR özelliğini açmak ve kapatmak : açma : *3370# Kapatma : #3370# : EFR özelliği telefonunuzun bağlantı kalitesini artırır. Tabi aynı oranda da pil kullanım süresini kısaltır. Eğer en yüksek performansla telefonunuzu mobil veri ve erişime açmak istiyorsanız bu özelliği kodlamayı yaparak gerçekleştirebilirisiniz.

 

Diğer Servis sunucularını nasıl buluruz :  *#5005*7672# : Mevcut hizmet sağlayıcının uygun servis merkezini gösteren bu özellik özellikle yurt dışında telefonumuzu uygun bir veri sağlayıcısı bulabilmeniz için işinize yarayacaktır.

Gerçek Sinyal seviyesini nasıl görürüz : *3001#12345#* : Genellikle telefonların üzerindeki sinyal çubukları veri sinyalini doğru biçimde vermeyebiliyor. Yani telefonunuz çekiyor görünüyor fakat bir türlü ne arama yapabiliyorsanız nede mobil veriye ulaşabiliyorsanız telefonunuzun sinyal göstergesi sizi yanıltıyor olabilir. Gerçek sinyal gücünü görebilmek için; *3001#12345#* kodlayın ve telefonunuzun güç tuşuna kapatıyormuş gibi basılı tutun , kapat ekranı gelince parmağınızı çekin ve home ( ana sayfaya dön ü tıklayın. ana ekrana döndüğünüzde dBa türünden sinyalinizi görüyor olacaksınız.

-140 dBa en düşük sinyal , – 40 dBa en iyi sinyal gücünü ifade eder.

 

2. Android Telefonların gizli kodları :

cep-telefonlarinin-gizli-kodlari-2-android

Numara gizleme nasıl yapılır : #31# : giden aramalarda numaranızın başına yazarak giden aramalarda numaranızı  gizleyebilirsiniz. Tabi aradığınız kişinin gizli numaralardan gelen çağrılar özelliği açık olması gerekmektedir. Aksi halde operatörden gizli numaralara kapalı olduğu  mesajını duyarsınız. Yine #31#  kodlaması  ile görünür hale gelirsiniz. 

IMEI numarası nasıl öğrenilir : *#06# : bu kodu tuşlayarak telefonunuzun uluslar arası kimliğini görüntüleyebilirsiniz. Telefonunuzun fabrika kaynaklı arızlarında veya çalınma durumlarında bu kod telefon kimliği almanız açısından yararlıdır.

Wi-Fi Sinyal, Pil durumu, Kullanım verileri ve diğer seçenekler: *#*#4636#*#* : Bu kodu tuşladığınızda telefon kullanımınız ile ilgili bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Fabrika Ayarlarına dönmek : *#*#7780#*#* : Bu tuşlamayı yaptığınızda telefonunuzu ilk aldığınız günki ayarlara geri döner ( Hard Reset ) kısaca telefonunuz sıfırlanır.  Yüklediğiniz uygulamaların tamamı silinir ( Application ).

 

3. Özel kodlar: 

cep-telefonlarinin-gizli-kodlari-3-samsung-galaxy

Samsung Galaxy Servis menüsü : *#0011# : Bu kodu arama ekranına girerek Samsung Galaxy telefonlarında servis menüsüne ulaşırsınız.

cep-telefonlarinin-gizli-kodlari-4-motorola

Motorola gizli menü : *#*#4636#*#* : Bu tuşlamayı yaptığınızda Motorola mobil telefonunuzun gizli menüsüne ulaşırsınız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Arananlar ve bulunanlar:

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.