Sakal Mı ! Tuvalet Mi ?

Sakal Mı ! Tuvalet Mi ?

Özellikle son yıllarda tüm dünyada bir Osmanlı imparatorluğu esintisi modası gibi yaygınlaşan uzun sakal modası ile birlikte tekrar hayatımıza girmişe benziyor.

Hepimiz sakal bıraktık ve kavuğunu bekleyen padişahlar gibi yollarda hanedanımızı arar gibi dolaşmaktayız.

Kadınlar kadar modaya o kadar önem vermememizin yanı sıra saçımızın ve özellikle sakalımızın modasını takip etmekte ve yüzümüzün en önemli aksesuarı olarak sakallarımızı görüyoruz.

Fakat yine o lanet olasıca bilim adamları yaptıkları bir araştırma ile bu güzel aksesuarımızı elimizden almaya çalışıyor gibi görünüyor. Yapılan yeni bir laboratuvar araştırmasının sonuçları hiç hoşumuza gitmeyecek şekilde sakalların ne kadar temiz olduğunu araştırmış.

sakal-mi-tuvalet-mi-çiçek-gibi

Sakallarımız ne kadar temiz ?

ABC haber grubu kanallarından biri olan KOAT ın bazı muhabirleri,   Albuquerque şehrinde (New Mexico eyaletinde yer alıyor) sokağa çıkıyorlar ve  rastgele karşılarına çıkan erkeklere, gerçekleştirecekleri bir deney için sakallarından bir parça alıp alamayacaklarını soruyorlar. Bu deneye katılmayı kabul eden Erkeklerden alınan sakal örnekleri Quest Diagnostics de görev almakta olan John Golobic adlı bir  mikrobiyoloğa gönderildi.

Sokakta rastgele seçilen erkeklerden alınan sakal örneklerini mikroskop altına alan John Golobic, sakallarda yer alan bakterileri gün yüzüne çıkartarak sakal bırakan biz erkekleri çok üzecek olan şu bilgileri paylaştı.
KOAT  yayın kuruluşuna konuşan John Golobic, “Genelde gerçekleştirdiğim deney sonuçlarına pek şaşırmam. Ancak bu seferki gerçekten çok şaşırtıcıydı” diyerek konuşmasına başlıyor.

 

Uzun sakalda Bakteri var !

Gerçekleştiridiği laboratuvar araştırmasında erkeklerin sakallarında bol miktarda bakteri olduğunu belirten Golobic , Erkeklerin sakallarında bulunan bakterilere genelde insan dışkılarında rastlandığı bilgisinin altını çizdi. Ve bu kadarla da yetinmeyerek Aslında, erkeklerin sakallarında, umumi tuvaletlerde bulunan çok daha fazla bakteri olduğunu açıklayarak hepimizi derin bir üzüntüye boğdu.

Sakalda bulunan bakteriler ne zarar verir ?

Sakalda bulunan Bakterilerin ciddi hastalıklara sebebiyet vermediğini belirten Golobic, bulduğu sonuçların sakallı erkeklerin temiz olmadığının en büyük kanıtı olduğunu belirtti.
Daha temiz olmak için sakallarınızı kesmeye razı mısınız?

Eğer hazır değil ve “sakallarımı kesmem, o benim her şeyim” diyorsanız yada yüzünüzde gizlemek istediğiniz başka bir şey varsa sakalınızı temiz tutmanız için gerekli olan bazı şeyleri uygulamalısınız.

sakal-mi-tuvalet-mi-sakal-nasil-temizlenir
Sakal nasıl temizlenir ?
  • Sakallarınızla Oynamayın artık !

Sakalın rutin ve zor temizliğinden önce sakal ve bıyığınızla oynamayı bırakmanız gerekiyor. Sakal ve bıyıklarınızla her oynadığınzda hem ellerinizdeki kirleri de sakalınıza sanki çok temiz miş gibi ekleyorsunuz, hem de sakallarınızdaki kirleri çoğunlukla ağızınıza bulaştırarak bir nevi yiyorsunuz.

  • Sakallarınızı sabunla fırçalamalısınız !

Öncelikle sakallarınız için 2 adet diş fırçası almanız gerekiyor. 1 tanesi evde diğeri çantanızda yanınızda bulunmalı. Bu fırçayı sadece sakallarınızı temizlemek için kullanacaksınız. Öncelikle her sabah yüzünüzü yıkadığınızda sakallarınızı da sabunlamanız gerekmektedir ve bu fırça ile sabunla ovalamanız gerekmektedir.

Bu uygulamayı yanınızda taşımakta olduğunuz fırça ile her yemek önce ve sonrasında da tekrarlayarak sakalınızda tuvaletlerde bile az bulunan bakterilerden arındırmış oluyorsunuz.

Tabi sakalınızın uzunluğu ve yoğunluğu doğrultusunda yanınızda bir adet de havlu taşımanız gerektiğini söylememize bile gerek yok. Sakalınızı ger yıkadığınızda kurulamanız gerektipini ve bunun bazen ne kadar zor olduğunu zaten çok iyi biliyorsunuz.
Eğer “Bu kadar Uğraşamam” diyorsanız o özenle uzattığınız sakalları temiz tutmanız pek de mümkün değil.

Eğer bu acı haberden etkilendiyseniz ve ben bu ağır yükü tek başıma taşıyamıyorum diyorsanız bu yazıyı diğer sakallı arkadaşlarınızla paylaşarak onların da sizin gibi acı çekmesinde yardımcı olabilirsiniz. 🙂

Bu arada biz Bayefendi çalışanları olarak sakallarımızı kestiremeyeceğimizi belirtmek isteriz.

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.