Mobil Cihaz Pili

Mobil Cihaz Pili

Bugünkü konumuz , teknolojinin gelişmesi ile birlikte çeşitleri artan ve her geçen gün daha fazla dış mekanlarda kullanmaya başladığımız mobil cihazların pilleri hakkında bilinmesi gereken bazı gerçekler var.

Öncelikle genel olarak çevremizde duyduğumuz bir soruya yanıt vermek istiyoruz.

Telefonumun pili daha uzun gidiyordu ! , daha 1 senedir kullanıyorum pil az gidiyor !

 

Her mobil cihaz pilinin bir ömrü vardır.

Hayatımıza çok uzun değil 10-15 yıl önce girmiş olan mobil cihazlar ile birlikte kullanımı artan şarj edilebilir pil teknolojisi bizleri kullan at pillerinin hem bitip sürekli alma derdinden, hem yüksek maliyetlerinden kurtardı. Fakat bunun yannda her kolaylığa çabucak alışan biz insan oğlu kullandığı pillerin ömürlerinin olduğunu ve bunun bitebileceğini hemen unuttu.

Her pilin muhakak bir ömrü vardır bu günümüzde 1 ila 1 buçuk yıl arasındadır ve nadiren 2 yılı bulmaktadır. Yani Kısaca ;

Pilinizin ömrü bir gün mutlaka bitecek

mobil-cihaz-pili-3
mobil-cihaz-pili-3

Ömrü biten yada sona yaklaşan pil nasıl belli olur ?

Piliniz normalden uzun sürede doluyor, tam dolmuyor normal kullanımınız sırasında ilk günlerindeki kadar uzun dayanmıyorsa, kısaca artık cep telefonlarını yada tabletlerinizi elektrik prizine bağlamadan yaşayamaz hale gelmişseniz sanki ankesörlü cep telefonu kullanıyormuş gibi elektrik prizine sabit yerlerde dolaşmak ve oturmak zorunda kalıyorsanız piliniz ömrünü doldurmuş “artık beni değiştir lütfen” diyordur.

mobil-cihaz-pili-powerbank
mobil-cihaz-pili-powerbank

Her ne kadar powerbank adı verilen taşınabilir yedek şarj aletleri (akü) yaygınlaşmaya başlamış olsa da hepimizin ortak sorusu öyle sanıyoruz ki telefonu cebimizde taşıyacağız alet hafifledi de neden yanında bir tane de power-bank ( akü) taşıyoruz.

Bir kere şunu belirtelim mobil cihaz teknolojileri gelişmekte, gelişen teknolojiler daha kaliteli görüntü daha kaliteli yada yüksek ses, daha fazla işlemci ve daha teknolojik gelişmelerini içeriyor. Bu gelişmeler de doğal olarak cep telefonları,tabletler,laptop bilgisayarlar gibi tüm mobil cihazların daha fazla elektrik tüketmesine sebep oluyor.

Yani aslında cebinizde taşıdığınız tüm mobil cihazlar yeteneklerine göre değişmekle birlikte bir kişisel ev bilgisayarı kadar yetenekli duruma geldi. Ve bunu içinde güce ihtiyacı var.

 

Telefon pilinin ömrü nasıl uzatılır ?

Öncelikle bahsettiğimiz cihazlar sadece mobil telefonlar değil pil kullanan tüm elektronik araçlar. 2. bahsedeceğimiz durum da pilin ömrü uzamaz, pil ömrü ne kadar sa o kadar kullanabilirsiniz sadece bitmesini bu makul süreye kadar uzatabilirsiniz.

Pil ömrünü uzatmak için ;

  • Olabildiğince güç kaynağı ( Powerbank ) kullanmadan şarj edin. Bunun sebebi her ne kadar orijinal ürün olsa bile giren elektrik direnci ile çıkışı farklı olacaktır ve bir adaptörden geçmediği için telefonunuzun piline zarar verme ihtimali çok yüksektir.
  • Araç çakmakları ile şarj yapmayı. Akım gaza bastıkça değişmekte ve pile zarar veriyor.
  • Orijinal ürünler kullanmaya gayret edin.

Cihazınızın üreticisi olan firmanın şarj cihazı kablosu ve pilini kullanmaya özen gösterin böylece üretici firmanın zaten size sunduğu telefon tablet veya bilgisayar yada diğer bir pille çalışan ürün için ürettiği ve hata oluşmasına sebep olma ihtimali minimum olan ürünü almış olabilirsiniz.

Burada belirtmek istediğimiz 2. konu ise fiyat yanılgısı orijinal olmayan kullandığınızda telefonunuzda bir sorun olması halinde üretici firma garanti dışında kalabiliyor ve sizlere tekrar bir bedel ödetmek zorunda bırakabiliyor. Bu arada bu ekipmanlar da garanti altında değildir ve ömrü orijinallerden daha kısadır ve daha kısa sürede orijinal üründen daha çabuk arıza vermektedir ( Özellikle piller ) Ayrıca nihayetinde elinizdeki bir pil ve büyük zarar verebilme gücüne sahip ( yüzünüzde, cebinizde patlamak gibi). Bu durum eğer başka bir mobil sarfiyat ürünü ile olursa firma sorumluluk kabul etmediği gibi gördüğünüz zararla kalabilirsiniz. Ama eğer bu durum gerçekleştiğinde ki umarız hiç gerçekleşmez üretici firmadan hesabını her yolla sorabilirsiniz.

mobil-cihaz-pili-neden-siser

  • Telefon şarj olduktan sonra prizden çıkartın. Böylece pile sürekli elektrik göndererek pilinizin içerisinde kömür oluşumunu önlemiş olursunuz ve pilin ömrü uzar.

Not : Yukarıdaki madde aynı zamanda “Pil neden şişer ?” sorusunun cevabıdır. 🙂

  • Mobil cihazınızı şarj ederken sürekli kullanmayın. Buna en yaygın örnek Laptop ( dizüstü, notebook ) bilgisayarlarda rastlıyoruz.Bunu yapmayın pili sürekli kullanımda şarjda tutmanız ve bu şekilde kullanmanız aynen sürekli şarjda kalan cihaz gibi pilin kömürleşmesine ve şişmesine sebep olur.  sürekli kullanımda şarjdan çıkartın bitince takarak kullanmaya gayret edin.

 

Telefon , tablet , laptop pili patlar mı ?

mobil-cihaz-pili

Evet bu pillerin tümü patlama potansiyeline sahiptir ve bu risk vardır bu riski minimuma indirebilmek için yukarıda belirttiğimiz yönergelere uymanız çok önemlidir. Ayrıca sadece mobil cihaz pilleri değil aynı zamanda şarj olan ve olmayan tüm piller patlama potansiyeline sahiptir.

 

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.