Yüzme Nedir, Nasıl Yüzülür

Yüzme Nedir, Nasıl yüzülür ?

Bu yazımızda Bilinmesi Gereken Olimpik Spor dallarından biri olan “Yüzme” sporunun nasıl yapıldığı ile ilgili sizleri bilgilendirmek arzusundayız.

Yüzme Sporunun Amacı:

Yüzmede asıl amaç mesafe ne olursa olsun parkuru en kısa sürede tamamlamak ve her yarış bir yüzme stili veya stillerin kombinasyonunu gerektirir.

Yüzme stilleri;

 

Serbest Yüzme Stili 

serbest-yuzme-stili

Kulaç atma hareketi ile yapılan yüzme stili olarak nitelendirilir. Kulaç atması ile kolun  suyun dışarısına çıkıp vücuda bitişikken ayrılıp su üzerinde yarım daire çizip ileri uzanma hareketi yapma ve suya girdiği anda suyu çekme hareketi yaparak tekrar vücut yanında bir sonraki yarım daireye hazırlanması ile gerçekleşir. Ayaklar küçük çırpma hareketi ile hızlanmayı ivmelendirir. Yüzücü sadece kafası suyun içinde olacak şekilde öne doğru Kulaç atar ve her 2-3 kulaçta bir kafasını yana doğru çıkararak nefes alır.

serbest-yuzme-stili-2

 

Sırtüstü Yüzme Stili

sirtustu-yuzme-stili

Geriye kulaç atmak olarak bilinmektedir. Temel olarak serbest yüzme stilinin sırt üstü olarak yapılan aynı şeklidir.

sirtustu-yuzme-stili-2

 

 

 

 

Kelebek Yüzme Stili 

kelebekleme-yuzme-stili

Kelebek Yüzme stili yüksek bir güç ve dayanıklılık gerektirmektedir. Yüzücünün kolları su’dan ayrılmalı ve tekrar suya kuvvetli biçimde suya girerek suyu itmelidir.Yüzücünün vücudu yunus balığının yaptığına benzer bir dalgalanma hareketi yapar. Stil adını yaptığı hareketten esinlenerek Kelebekten almıştır. Yüzme stilleri arasında uygulaması en zor olanıdır.

kelebekleme-yuzme-stili-2

 

 

 

 

 


Kurbağalama Yüzme Stili 

kurbagalama-yuzme-stili

Kurbağalamada yüzme stilinde, Kol ve bacak hareketleri eş zamanlı olmalıdır. Kollar göğüsten içeriden ok şeklinde başın  ilerisine doğru itilirken baş suya girer ve uzanma hareketi bittiğinde kollar iki yana yarım daire çizerek yanlarda birleşip tekrar göğüste birleşerek hareketi tekrar eder. Bacaklarda eş zamanlı olarak yanlara açılıp kapanarak ileriye itme hareketini güçlendirir. Yüzme stili ismini hareketini neredeyse 1 e 1 taklit ettiği kurbağa dan almıştır.

kurbagalama-yuzme-stili-2

 

Yüzmede bireysel olarak yarışlara katılım sağlanmakla birlikte, takım yarışları da vardır takım yarışları aynı ülkeden 4 sporcunun oluşturduğu ekiplerin yaptığı yarıştır. Bu yarışlar aynı yarış içerisinde farklı stiller ile yapılabilmektedir. Olimpik havuzlar 50 metre uzunluğunda ve 25 metre genişliğindedir yüzmede Amerika Birleşik Devletleri ve Avustralya en çok ön plana çıkan ülkelerdir erkeklerde yüzme yarışları 1896 dan bu yana olimpiyat programındayken. Kadınlar da yüzme sporu 1912 de Olimpiyat programına alınmıştır.

Olimpiyat oyunlarında yüzmede toplam 32 dalga madalya dağıtılmaktadır Amerika Birleşik Devletleri olimpiyat tarihinin en başarılı ülkesidir. Olimpiyat müsabakalarında bugüne kadar 200 ün üzerinde altın madalya kazanan Amerika Birleşik Devletlerini yaklaşık 60 Altın madalyayla Avustralya takip etmektedir.

Micheal-phelpsBu sporda olimpiyat tarihinin en başarılı sporcusu ise yine Amerikalı Birleşik Devletlerinden  Micheal Phelps dir.

 

Olimpiyatlara katılmayacak olsak bile, iyi yüzmek her erkeğin bilmesi gerekenler arasında gelmektedir. Kurbağalama ve serbest stili bilmek bizim için bilinmesi yeterli görünen yüzme stilleridir. Kelebekleme için biraz daha fazla çalışma gerekmektedir. Yüzme aynı zamanda beden sağlığı açısından ve düzgün bir fiziğe sahip olmak konusunda çok etkin bir spordur.

Arananlar ve bulunanlar:

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.